Emomali Rahmon O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripovni qabul qildi
Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning navbatdagi majlisida ishtirok etish uchun Tojikistonga tashrif buyurgan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripovni qabul qildi.
Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik, hamkorlik va sheriklik munosabatlarining bugungi holati va istiqbollariga oid qator masalalar muhokama qilindi.
Shu bilan birga, Dushanbe shahrida o‘z ishini boshlaydigan Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘shma komissiyaning navbatdagi majlisi kun tartibiga kiritilgan masalalar muhokama qilindi.
O‘tgan yili o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 504 million dollardan oshganiga to‘xtalar ekan, bu ko‘rsatkichni bir necha barobar oshirish uchun imkoniyat va resurslar mavjudligi ta’kidlandi. Shu nuqtai nazardan, sanoat, qishloq xo‘jaligi va energetika sohalarida hamkorlikni kengaytirish, jumladan, “yashil energiya” ishlab chiqarish va “yashil iqtisodiyot”ni rivojlantirishga katta e’tibor qaratildi.
Shuningdek, ilmiy-texnikaviy, madaniy-ma’rifiy aloqalarni kengaytirish yo‘llarini ko‘rib chiqish suhbatning asosiy mavzularidan biri bo‘ldi.

Эмомали Рахмон принял Премьер-министра Республики Узбекистан Абдулла Арипова
Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон принял Премьер-министра Республики Узбекистан, Абдулла Арипова, который прибыл в Таджикистан для участия в очередном заседании Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
На встрече был обсуждён комплекс вопросов, связанных с нынешним состоянием и перспективами отношений дружбы, сотрудничества и партнёрства двух стран.
Наряду с этим, были обсуждены вопросы повестки дня очередного заседания Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которое начнёт свою работу в Душанбе.
С упоминанием о росте двусторонней торговли, объём которой в прошлом году достиг более 504-х млн долларов, было подчёркнуто, что имеются возможности и ресурсы для многократного увеличения этого показателя. В этом контексте большое внимание было уделено расширению сотрудничества в сферах промышленности, сельском хозяйстве, энергетике, в том числе выработке «зелёной энергии» и развитию «зелёной экономики».
Также одной из основных тем беседы было рассмотрение путей расширения научно-технических и культурно-образовательных связей.