MOXI va Yevropa Ittifoqi Toshkentda mintaqalararo konferensiya o'tkazishadi
Tadbir O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusiga asosan hamda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Yevropa Kengashi Prezidenti tomonidan 2023-yil 2-dekabr kuni Cholpon-Otada (Qirg'iziston) bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkinchi uchrashuvida erishilgan kelishuvlarga muvofiq o'tkazilmoqda.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi mazkur ekspertlar konferensiyasining hamtashkilotchilari hisoblanadi.
Tadbirda Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo'yicha maxsus vakili Terhi Xakala, Yevropa Ittifoqining terrorizmga qarshi kurash bo'yicha koordinatori Bartyan Vegter, Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian hamda Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan dastur koordinatorlari va loyiha menejerlari hamda xavfsizlik sohasining Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo formatida faoliyat olib boruvchi Yevropa Ittifoqi tuzilmalarining qator ekspertlari ishtirok etadi.
Forumda O'zbekiston tomoni va Markaziy Osiyo mamlakatlari tahliliy tuzilmalar ekspertlari, shuningdek, manfaatdor vazirlik va idoralar vakillari qatnashishadi.
Konferensiyada LEICA (Markaziy Osiyoda huquqni muhofaza qilish faoliyati), BOMCA (Markaziy Osiyoda chegaralarni boshqarish dasturi) va CADAP (Markaziy Osiyoda narkotiklarga qarshi kurashish dasturi) kabi xavfsizlik bo'yicha hamkorlik dasturlari doirasida Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o'rtasidagi olib borilayotgan joriy hamkorlik aloqalari tahlil qilinadi.
Shuningdek, terrorizm, ekstremizm va radikalizm, kiberjinoyatchilik, transchegaraviy uyushgan jinoyatchilik va odam savdosi kabi tahdidlarga qarshi kurashish sohalarida ham hamkorlikni yo'lga qo'yish imkoniyatlari o'rganib chiqiladi.

IICA and the European Union will host interregional conference in Tashkent
On May 24 this year, the Expert conference on the topic "Central Asia – the European Union: a new agenda for security cooperation" will be held at the International Institute for Central Asia, Tashkent.
The event is being held by the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, as well as in accordance with the agreements reached by the Heads of State of Central Asia and the President of the European Council at the Second Meeting of Leaders of the Central Asia – European Union, held on June 2, 2023 in Cholpon-Ata (Kyrgyzstan).
Co-organizers of the Expert conference are the International Institute for Central Asia and the European Union
The European Union will be represented by EU Special Representative for Central Asia Terhi Hakala, EU Counter-Terrorism Coordinator Bartjan Wegter, EU Ambassador to Uzbekistan Charlotte Adriaen, and programme coordinators and project managers from EU-funded projects, and other experts from EU structures, who work within framework of EU-Central Asia security cooperation.
Uzbek side and Central Asian countries will be represented by experts from analytical structures, as well as representatives of the ministries and departments involved.
The conference will provide an analysis and assessment of the current interaction between the EU and Central Asia within the framework of such security cooperation programs as LEICA (Law Enforcement in Central Asia), BOMCA (Border Management Programme in Central Asia), and CADAP (Central Asia Drug Action Programme), etc.
Opportunities for building further partnerships to combat threats such as terrorism, extremism and radicalism, cybercrime, cross-border organized crime and human trafficking will also be explored.