MOXI va Yevropa Ittifoqi Toshkentda mintaqalararo konferensiya o'tkazishadi
Tadbir O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusiga asosan hamda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Yevropa Kengashi Prezidenti tomonidan 2023-yil 2-dekabr kuni Cholpon-Otada (Qirg'iziston) bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkinchi uchrashuvida erishilgan kelishuvlarga muvofiq o'tkazilmoqda.
Markaziy Osiyo xalqaro instituti va Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegatsiyasi mazkur ekspertlar konferensiyasining hamtashkilotchilari hisoblanadi.
Tadbirda Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo'yicha maxsus vakili Terhi Xakala, Yevropa Ittifoqining terrorizmga qarshi kurash bo'yicha koordinatori Bartyan Vegter, Yevropa Ittifoqining O'zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian hamda Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan dastur koordinatorlari va loyiha menejerlari hamda xavfsizlik sohasining Yevropa Ittifoqi-Markaziy Osiyo formatida faoliyat olib boruvchi Yevropa Ittifoqi tuzilmalarining qator ekspertlari ishtirok etadi.
Forumda O'zbekiston tomoni va Markaziy Osiyo mamlakatlari tahliliy tuzilmalar ekspertlari, shuningdek, manfaatdor vazirlik va idoralar vakillari qatnashishadi.
Konferensiyada LEICA (Markaziy Osiyoda huquqni muhofaza qilish faoliyati), BOMCA (Markaziy Osiyoda chegaralarni boshqarish dasturi) va CADAP (Markaziy Osiyoda narkotiklarga qarshi kurashish dasturi) kabi xavfsizlik bo'yicha hamkorlik dasturlari doirasida Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo o'rtasidagi olib borilayotgan joriy hamkorlik aloqalari tahlil qilinadi.
Shuningdek, terrorizm, ekstremizm va radikalizm, kiberjinoyatchilik, transchegaraviy uyushgan jinoyatchilik va odam savdosi kabi tahdidlarga qarshi kurashish sohalarida ham hamkorlikni yo'lga qo'yish imkoniyatlari o'rganib chiqiladi.

МИЦА и ЕС проведут межрегиональную конференцию в Ташкенте
24 мая текущего года в Ташкенте, в Международном институте Центральной Азии, состоится экспертная конференция на тему «Центральная Азия – Европейский союз: новая повестка дня сотрудничества в области безопасности».
Мероприятие проводится по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, а также в соответствии с договоренностями, достигнутыми главами государств Центральной Азии и Президентом Европейского Совета на Второй встрече лидеров стран Центральной Азии и Европейского Союза, состоявшейся в июне 2 декабря 2023 года в Чолпон-Ате (Кыргызстан).
Соорганизаторами экспертной конференции являются Международный институт Центральной Азии и Делегация Европейского союза в Узбекистане.
Европейский союз на мероприятии будут представлять Специальный представитель ЕС по Центральной Азии Терхи Хакала, координатор ЕС по борьбе с терроризмом Бартьян Вегтер, посол ЕС в Узбекистане Шарлотта Адриан, а также координаторы программ и руководители проектов, финансируемых ЕС, и другие эксперты из структур ЕС, которые работают в формате ЕС-Центральная Азия в области безопасности.
Узбекскую сторону и страны Центральной Азии будут представлять эксперты аналитических структур, а также представители причастных министерств и ведомств.
На конференции будет представлен анализ и оценка текущего взаимодействия между ЕС и Центральной Азией в рамках таких программ сотрудничества в области безопасности, как LEICA (Правоохранительная деятельность в Центральной Азии), BOMCA (Программа управления границами в Центральной Азии) и CADAP (Центральноазиатская программа действий по борьбе с наркотиками) и др.
Также будут изучены возможности для налаживания дальнейших партнерских отношений в борьбе с такими угрозами, как терроризм, экстремизм и радикализм, киберпреступность, трансграничная организованная преступность и торговля людьми.