2024 yilning birinchi choragida Qirg'izistonga 1,6 million sayyoh tashrif buyurdi
Qirg'iziston madaniyat, axborot, sport va yoshlar siyosati vazirligi huzuridagi turizm departamenti rahbari M. Usubaliyev MDH ishtirokchi davlatlari turizm Kengashining Cholpon — Atada bo'lib o'tgan majlisida ishtirok etdi.
Uning so'zlariga ko'ra, 2024 yilning birinchi choragida Qirg'iziston chegarasini 3,3 million kishi kesib o'tgan, ulardan 1,6 millioni sayyohlardir. 2023-yilda Qirg'izistonga 8,5 milliondan ortiq sayyoh tashrif buyurgan.
M. Usubaliyev iqtisodiyot va boshqa mamlakatlar bilan munosabatlarni mustahkamlash uchun turizmni rivojlantirish muhimligini ta'kidladi. Shuningdek, u turizm MDH xalqlari o'rtasidagi o'zaro tushunish va madaniy almashinuvning asosiy omili ekanligini ta'kidladi.

1.6 million tourists visited Kyrgyzstan in the first quarter of 2024
The head of the Tourism Department under the Ministry of Culture, Information, Sports and Youth Policy of Kyrgyzstan, M. Usubaliyev, took part in a meeting of the CIS Tourism Council in Cholpon—Ata.
He announed that 3.3 million people crossed the Kyrgyz border in the first quarter of 2024, 1.6 million of them tourists. In 2023, more than 8.5 million tourists visited Kyrgyzstan.
M. Usubaliyev underlined the importance of tourism development for strengthening economies and relations with other countries. He also noted that tourism is a key factor in mutual understanding and cultural exchange between the peoples of the CIS.