Naibobod stansiyasi qayta ochilib, Markaziy va Janubiy Osiyo temir yoʻl aloqalarini kuchaytirmoqda
7 avgust kuni Afg‘onistondagi Naibobod temir yo‘l vokzali rasman qayta ochildi, bu mintaqaviy transport aloqalarini mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi. “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan Afg‘oniston temir yo‘llari boshqarmasi bilan hamkorlikda Termiz mintaqaviy temir yo‘l uzeli va “So‘g‘diyona Trans” kompaniyasi ko‘magida amalga oshirilgan restavratsiya mintaqa transport infratuzilmasida yangi davrni boshlab beradi.
Marosimda Naibobodga birinchi yuk vagonlari yetib keldi, bu uning mintaqaviy logistikadagi yangilangan rolini ifodalaydi. Rasmiylar Afgʻonistonning Markaziy va Janubiy Osiyoni bogʻlashdagi strategik mavqeini taʼkidladilar, bu stansiya Rossiya, Qozogʻiston, Xitoy va Yevropadan Pokiston, Hindiston va Janubiy Osiyoning boshqa mamlakatlariga yuk tashish uchun muhim tranzit nuqtasi boʻlib xizmat qiladi.
Naibobodning qayta tiklanishi, shuningdek, Mozori Sharif-Kobul-Xarlachi yo‘nalishi bo‘ylab harakatlanadigan Trans-Afg‘on temir yo‘li loyihasida ham muhim voqea bo‘lib, mintaqaviy savdo hamkorligini yanada kengaytiradi. Afg‘oniston hukumati O‘zbekistonga 75 kilometrlik temir yo‘l liniyasi va vokzalining yangilangani uchun minnatdorlik bildirib, mintaqaviy aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha hamkorlikdagi sa’y-harakatlarni ta’kidladi.