Yevropa Ittifoqi va BMT Taraqqiyot dasturi O‘zbekistonda quyosh nuri orqali tomchilatib sug‘orish tizimini joriy qilmoqda
Yevropa Ittifoqi va BMTTD suv tanqisligini bartaraf etish va qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekistonning Oqqo‘rg‘on tumanida quyosh energiyasi bilan ishlaydigan tomchilatib sug‘orish tizimini ishga tushirdi.
Ushbu innovatsion tizim quyosh batareyalari yordamida 180 metrli quduqdan suv chiqarib, 0,8 gektar maydonni sug‘orib, 10 xonadonga foyda keltirmoqda.
Bu an'anaviy usullarga qaraganda 60% ko'proq suv tejaydi.
Yevropa Ittifoqi vakili Vim Riepma va BMTTD vakili Akiko Fujii loyihaning barqaror qishloq xo‘jaligiga ta’siri va Barqaror rivojlanish maqsadlariga qo‘shgan hissasini yuqori baholadi. EU-AGRIN loyihasining bir qismi bo'lgan ushbu tashabbus mahalliy oilalar uchun oziq-ovqat xavfsizligi va daromadlarini oshiradi. Rezident Maftuna Ahmedova yozning issiq va qurg‘oqchil kunlarida bog‘ning hosildorligi yaxshilanganini ta’kidladi.