BMT O‘zbekistonning yashil tashabbusini qo‘llab-quvvatlaydi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi O‘zbekistonning "Yashil Makon" tashabbusini qo‘llab-quvvatlab, degradatsiyaga uchragan va qurib qolgan hududlarda barqaror o‘rmonlar barpo etish bo‘yicha yangi rezolyutsiyani qabul qildi, bu rezolyutsiya iqlim o‘zgarishi va yer degradatsiyasi kabi ekologik muammolarni hal qilishga qaratilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi O‘zbekiston boshchiligida degradatsiyaga uchragan va qurib qolgan hududlarda barqaror o‘rmonlar barpo etish bo‘yicha yangi rezolyutsiyani bir ovozdan qabul qildi. Oʻzbekistonning “Yashil Makon” (Yashil millat) loyihasining bir qismi boʻlgan ushbu tashabbus keng koʻlamli oʻrmonlarni qayta tiklash va daraxt ekish orqali iqlim oʻzgarishi va yer degradatsiyasi kabi ekologik muammolarni hal qilishga qaratilgan.
BMTga aʼzo 100 dan ortiq davlatlar tomonidan qoʻllab-quvvatlangan rezolyutsiya oʻrmonlarni barqaror boshqarishning iqtisodiy, ijtimoiy va ekologik afzalliklariga urgʻu beradi. U bioxilma-xillikni oshirish, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha global majburiyatni ta’kidlaydi.