BMT Orolboʻyida salomatlik va atrof-muhitni yaxshilash boʻyicha tashabbuslarni boshladi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Orolboʻyi mintaqasida ekologiya va salomatlikni yaxshilashga qaratilgan ikkita muhim loyihani boshladi, bu tashabbuslar 376 000 aholiga bevosita foyda keltiradi va qoʻshimcha 200 000 kishiga bilvosita taʼsir koʻrsatadi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti O‘zbekistonning Qoraqalpog‘istonida Orol dengizi mintaqasidagi ekologik va salomatlik muammolarini hal qilishga qaratilgan ikkita muhim loyihani boshladi. Birinchi loyiha to‘rtta tumanda iqlimga chidamli suv, sanitariya, gigiyena va sog‘liqni saqlash xizmatlarini yaxshilashga qaratilgan bo‘lsa, ikkinchisi, BMTTD va FAOning birgalikdagi sa’y-harakatlari havo, yer va suvni boshqarish bo‘yicha innovatsion yechimlar uchun mahalliy salohiyatni oshirishga qaratilgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining O‘zbekistondagi doimiy muvofiqlashtiruvchisi Sabin Makl ushbu tashabbuslarning mintaqada barqarorlik va barqarorlikni mustahkamlashdagi ahamiyatini ta’kidladi. Loyihalar 376 000 dan ortiq aholiga bevosita foyda keltiradi, qo'shimcha 200 000 esa bilvosita ta'sir ko'rsatadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 19 avgust kuni ekotizimni yaxshilash va qiyin sharoitlarda qishloq xo‘jaligining yangi yechimlarini ishlab chiqish maqsadida Orolbo‘yi mintaqasi xalqaro innovatsiyalar markazi tashkil etilishini ma’lum qilgan edi.