O‘zbekiston Air Products bilan strategik hamkorlikni mustahkamlaydi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Air Products" kompaniyasi bilan 2,5 milliard dollardan ortiq qo‘shma loyihalar doirasida strategik hamkorlikni kengaytirish, jumladan uglevodorodlar, kimyo va energetika sohalarida innovatsion loyihalarni amalga oshirishni muhokama qildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-avgust kuni “Air Products” kompaniyasi prezidenti va bosh direktori Seyfi G‘asemi bilan uchrashib, strategik hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi. O‘zbekistonning yuqori texnologiyali sanoat tarmog‘ining asosiy sarmoyadori bo‘lgan “Air Products” kompaniyasi hozirda mamlakatda 2,5 milliard dollardan ortiq qo‘shma loyihalar portfeliga ega.
Uchrashuvda uglevodorodlarni qayta ishlash, kimyo ishlab chiqarish, ilg‘or qishloq xo‘jaligi texnologiyalari, energetika va kimyo sanoati uchun mutaxassislar tayyorlash kabi sohalarda innovatsion loyihalar bo‘yicha hamkorlik qilish rejalari ta’kidlandi. Sanoat gazlari va texnologiyalari bo‘yicha AQShda joylashgan Air Products kompaniyasi suyultirilgan gazni qayta ishlash texnologiyasi va yirik sanoat gaz loyihalari bo‘yicha o‘zining tajribasi bilan mashhur.