“Yashil Makon” tashabbusini ilgari surish
Toshkent, 2024-yil 11-sentabr – O‘zbekiston Ekologiya vazirligi BMT Taraqqiyot dasturi, BMT YeIK va BMT Qochqinlar bo‘yicha Oliy komissarligi bilan hamkorlikda “Yashil Makon” tashabbusi doirasida qo‘shma loyihani ishga tushirdi.
Loyiha Surxondaryo viloyatidagi o‘rmonzorlarni o‘stirish orqali ekotizimlarni tiklash va ijtimoiy himoyaga muhtoj aholini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Vazir Aziz Abduhakimov ushbu tashabbus barqaror kelajakni barpo etishdagi rolini alohida ta’kidladi. BMT hamkorlari uzoq muddatli ekologik va iqtisodiy manfaatlar, jumladan, tashabbus muvaffaqiyati uchun resurslarni ko'paytirish uchun uglerod krediti savdosi uchun hamkorlik muhimligini ta'kidladilar.

Advancing the 'Yashil Makon' Initiative
Tashkent, September 11, 2024 – The Ministry of Ecology of Uzbekistan, in collaboration with UNDP, UNECE, and UNHCR, launched a joint project under the "Yashil Makon" initiative.
The project aims to restore ecosystems through afforestation and support vulnerable communities in the Surkhandarya region.
Minister Aziz Abduhakimov emphasized the initiative's role in building a sustainable future. UN partners highlighted the importance of cooperation for long-term environmental and economic benefits, including carbon credit trading to boost resources for the initiative's success.