Samarqanddagi O‘zbekiston-Germaniya sammiti: ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash
Prezident Shavkat Mirziyoyev orziqib kutilayotgan O‘zbekiston-Germaniya sammitida ishtirok etish uchun Samarqandga keldi. Tarixiy Registon maydonida O‘zbekistonda rasmiy tashrif bilan bo‘lgan Germaniya kansleri Olaf Sholsni shaxsan o‘zi kutib oldi.
Sammit davomida ikki davlat rahbarlari Samarqanddagi Kongresslar markazida samarali muzokaralar olib borishdi. Ham tor doirada, ham kengroq delegatsiyalar ishtirokida o‘tkazilgan ushbu muzokaralarda asosiy e’tibor turli sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishga qaratildi.
Muzokaralar yakunida Prezident Mirziyoyev va kansler Shols O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasidagi strategik sheriklikni chuqurlashtirishga qaratilgan Qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar. Bundan tashqari, savdo, sarmoya va sanoat kabi sohalardagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan sakkizta ikki tomonlama shartnoma imzolandi.