Prezident Shavkat Mirziyoyevning Ostonadagi “Markaziy Osiyo – Germaniya” ikkinchi sammitidagi takliflari
Sammitda Prezident Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyo va Germaniya o‘rtasidagi sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan istiqbolli tashabbuslarni belgilab berdi. Uning takliflarida ko‘plab tarmoqlar bo‘yicha hamkorlik ta’kidlangan va O‘zbekistonning mintaqaviy rivojlanishga sodiqligi ta’kidlangan.
Asosiy diqqatga sazovor joylarga quyidagilar kiradi:
✅ Investitsiya va texnologik hamkorlik: Hududlar oʻrtasida sarmoyaviy va texnologik hamkorlikni kengaytirish boʻyicha “yoʻl xaritasi” taklif etildi, bunda Germaniya kompaniyalari va banklarini maxsus iqtisodiy zonalardagi loyihalarga jalb etishga alohida eʼtibor qaratildi. Ushbu tashabbus “Markaziy Osiyo-Germaniya” Investorlar va tadbirkorlar kengashini tashkil etishni oʻz ichiga oladi, uning taʼsis yigʻilishi kelasi yili Toshkent investitsiya forumida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
✅ Energetika sohasidagi hamkorlik: Mirziyoyev Markaziy Osiyo va Germaniya oʻrtasida quyosh, shamol va vodorod tashabbuslari kabi yashil energiya loyihalarini qamrab olgan Energetika muloqotini yoʻlga qoʻyish muhimligini taʼkidladi. U, shuningdek, past uglerodli iqtisodiyot texnologiyalarida salohiyatni oshirish bo'yicha kompleks dastur zarurligini ta'kidladi.
✅ Ekologik barqarorlik: iqlim o‘zgarishi Markaziy Osiyoga jiddiy tahdid solayotganligi sababli, Prezident Germaniyaning “Yashil Markaziy Osiyo” dasturi orqali doimiy qo‘llab-quvvatlanishini olqishladi va Germaniya kanslerining Markaziy Osiyo tabiati bo‘yicha hamkorlik tashabbusida ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
✅ Strategik infratuzilma: U Germaniyani Markaziy Osiyoni Yevropa bilan bog‘lovchi muqobil transport yo‘laklarini rivojlantirishda yordam berishga chaqirdi va mintaqa aloqalarini mustahkamlashga yordam berdi.
✅ Ilm-fan va taʼlim almashinuvi: Prezident Mirziyoyev har ikki mintaqadagi yetakchi universitetlar oʻrtasida hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiluvchi platforma yaratish tarafdori edi. Gyote instituti ko‘magida dual ta’lim dasturlarini kengaytirish va nemis tili o‘qituvchilarini tayyorlash ham alohida ta’kidlandi.
Prezident Mirziyoyevning takliflari barqaror rivojlanish, sarmoya va texnologik yutuqlarga e’tibor qaratgan holda Germaniya bilan uzoq muddatli mintaqaviy hamkorlik bo‘yicha kuchli istiqbolni aks ettiradi.