2024-yil 11-sentabrda Turkiy Davlatlar Tashkiloti (OTT) turkiy xalqlar o‘rtasida til birligini mustahkamlash maqsadida 34 harfdan iborat lotin yozuviga asoslangan umumiy alifboni tasdiqladi. Ko‘p yillik tashabbusning bir qismi bo‘lgan ushbu qaror a’zo davlatlar o‘rtasidagi muloqotni soddalashtirish va madaniy aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan.
Turkiy Akademiya bu sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirib, Turk dunyosi umumiy alifbo komissiyasining Bakudagi yig’ilishidan so’ng umumiy turk alifbosi deklaratsiyasini e’lon qildi. Yakunlangan alifbo turkiy tillarning fonetik xilma-xilligini aks ettiruvchi maxsus belgilarni o‘zida mujassam etgan bo‘lib, har bir davlat uni o‘z til ehtiyojlariga moslashtirish imkonini beradi.

On September 11, 2024, the Organization of Turkic States (OTS) approved a 34-letter Latin-based common alphabet to enhance linguistic unity among Turkic nations. This decision, part of a long-standing initiative, aims to simplify communication and strengthen cultural ties across member states.
The Turkic Academy coordinated this effort, publishing the Declaration on the Common Turkic Alphabet after the Turkic World Common Alphabet Commission's meeting in Baku. The finalized alphabet incorporates special characters to reflect the phonetic diversity of Turkic languages, allowing each country to adapt it to its linguistic needs.