O'zbekiston keyingi buyuk me'moriy manzilga aylanadimi?
CNN maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekiston oʻzining boy tarixi va butun dunyoda rezonans uygʻotayotgan zamonaviy oʻzgarishlari tufayli meʼmoriy innovatsiyalar markaziga aylanib bormoqda.
Mamlakat poytaxti Toshkent sovet brutalizmidan tortib modernizm va futuristik dizayngacha bo‘lgan eklektik uslublar namoyishi bo‘lib, shaharni arxitektura ixlosmandlari maydoniga aylantiradi.
Soʻnggi yillarda Zaha Xadid va Tadao Ando kabi mashhur meʼmorlar tomonidan yaratilgan yangi diqqatga sazovor joylar shakllanmoqda, Buxoro, Samarqand va Xiva esa oʻzlarining qadimiy Ipak yoʻli xazinalarini saqlab kelmoqda.
O‘zbekiston me’moriy renessans davriga qadam qo‘yayotgan ekan, butun dunyoning diqqat-e’tibori mamlakatning ekologik toza loyihalash uslublari va madaniy merosi bilan bog‘liq bo‘lgan modernizmga qaratilmoqda.