Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo sammiti 3-4 aprel kunlari Samarqandda boʻlib oʻtadi
Yevropa Ittifoqi rahbarlari, jumladan Yevropa Kengashi Prezidenti Antoniu Kosta va Yevropa Komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Leyen, 2025-yil 3-4-aprel kunlari Samarqandda boʻlib oʻtadigan birinchi Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo sammitida ishtirok etadilar.
Sammit Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida va Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston hamda Turkmaniston rahbarlarining ishtirokida oʻtkaziladi.
Kun tartibida transport va raqamli oʻzaro bogʻliqlik, strategik xom ashyo, iqtisodiyot va xavfsizlik, shuningdek, ekologik toza va samarali energiya manbalariga oʻtish boʻyicha hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilinadi.
Yevropa Ittifoqi Markaziy Osiyoning ikkinchi yirik savdo hamkori va eng yirik investoridir, uning ulushi mintaqadagi barcha investitsiyalarning 40% dan ortigʻini tashkil etadi.
Sammit ushbu hamkorlikni mustahkamlash va mintaqaning barqaror rivojlanishiga hissa qoʻshishga qaratilgan.

Саммит ЕС и Центральной Азии состоится 3-4 апреля в Самарканде
Лидеры Европейского Союза, включая председателя Европейского Совета Антониу Кошту и председателя Европейской Комиссии Урсулу фон дер Ляйен, примут участие в первом саммите ЕС и Центральной Азии, который пройдет 3-4 апреля 2025 года в Самарканде, Узбекистан.
Саммит будет проходить под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и с участием лидеров Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
В повестке дня — обсуждение расширения сотрудничества в области транспорта и цифровой взаимосвязанности, стратегических сырьевых ресурсов, экономики и безопасности, а также перехода к экологически чистым и эффективным источникам энергии.