O‘zbekiston va Turkmaniston chegara savdo zonasini yo‘lga qo‘yadi
Yaqin kunlarda “Xorazm – Dashoguz” chegara savdo zonasi ishga tushiriladi. Bu haqda O‘zbekiston MIPT xabar berdi. Tomonlar zonaning faoliyati bo‘yicha shartnoma imzolaydi hamda savdo hajmini $2 mlrdga yetkazish bo‘yicha harakatlar rejasini tasdiqlaydi.
Uchrashuv 5–6 avgust kunlari Avazada BMTning RIXR mamlakatlari bo‘yicha konferensiyasi doirasida bo‘lib o‘tdi. L. Qudratov Turkmaniston vazirlari bilan sanoat kooperatsiyasi, logistika va loyihalar yuzasidan fikr almashdi.
Zonaga Shovot – Dashoguz chegara punkti yaqinida asos solinmoqda. Turkmaniston fuqarolari 15 kun davomida vizasiz bo‘lish huquqiga ega bo‘ladi.

Узбекистан и Туркменистан запускают зону приграничной торговли
В ближайшее время заработает зона приграничной торговли «Хорезм – Дашогуз», сообщили в МИПТ Узбекистана. Стороны подпишут договор о её функционировании и утвердят план действий по увеличению взаимной торговли до $2 млрд.
Встреча прошла 5–6 августа в Авазе в рамках Конференции ООН по РСНВМ. Министр Лазиз Кудратов обсудил с туркменскими коллегами развитие промышленной кооперации, логистики и совместных проектов.
Зона будет создана у погранперехода Шават — Дашогуз. Гражданам Туркменистана разрешено безвизовое пребывание на срок до 15 дней.