O‘zbekiston va Turkmaniston to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslarni tiklaydi
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni tiklashga kelishildi. Fuqaro aviatsiyasi sohasida hamkorlik protokolini O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Mahkamov va «Turkmenhovaýollary» rahbari Dovran Saburov imzoladilar.
Ilhom Mahkamovning ta’kidlashicha, ushbu hujjat tez orada ikki davlat o‘rtasida aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yishga zamin yaratadi. Bugungi kunda bunday qatnovlar mavjud emas.
Shuningdek, tomonlar kemasozlik sohasida hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar. O‘zbekiston Kaspiy dengizida o‘z paromlarini yaratishni rejalashtirmoqda va Turkmaniston hamda Ozarbayjon kema qurilish zavodlarida kemalar xarid qilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda. Bu tashabbus yuklarni tezkor o‘tkazish va 30–40 kunlik navbatlarni kamaytirishga yordam beradi.
Tomonlar yuk tashish tariflarini o‘zaro kamaytirishga, shuningdek, O‘rta (Transkaspiy) transport koridorida hamkorlikni kuchaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Узбекистан и Туркменистан возобновят прямые авиарейсы
Власти Узбекистана и Туркменистана договорились возобновить прямое авиасообщение. Протокол о сотрудничестве в области гражданской авиации подписали министр транспорта Узбекистана Илхом Махкамов и глава «Туркменховаёллары» Довран Сабуров.
Как отметил Илхом Махкамов, документ создаёт предпосылки для запуска двусторонних рейсов в ближайшее время. Сейчас прямого авиасообщения между странами нет.
Стороны также договорились о развитии судостроительного сотрудничества. Узбекистан рассматривает возможность приобретения судов на туркменских и азербайджанских верфях и планирует создание собственных паромов на Каспии, что позволит сократить задержки грузов, достигающие 30–40 дней.
Кроме того, стороны подтвердили готовность к взаимному снижению тарифов на перевозки, а также развитию кооперации в рамках Срединного (Транскаспийского) транспортного коридора.