O‘zbekiston va Turkmaniston to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslarni tiklaydi
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni tiklashga kelishildi. Fuqaro aviatsiyasi sohasida hamkorlik protokolini O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Mahkamov va «Turkmenhovaýollary» rahbari Dovran Saburov imzoladilar.
Ilhom Mahkamovning ta’kidlashicha, ushbu hujjat tez orada ikki davlat o‘rtasida aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yishga zamin yaratadi. Bugungi kunda bunday qatnovlar mavjud emas.
Shuningdek, tomonlar kemasozlik sohasida hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar. O‘zbekiston Kaspiy dengizida o‘z paromlarini yaratishni rejalashtirmoqda va Turkmaniston hamda Ozarbayjon kema qurilish zavodlarida kemalar xarid qilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda. Bu tashabbus yuklarni tezkor o‘tkazish va 30–40 kunlik navbatlarni kamaytirishga yordam beradi.
Tomonlar yuk tashish tariflarini o‘zaro kamaytirishga, shuningdek, O‘rta (Transkaspiy) transport koridorida hamkorlikni kuchaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Uzbekistan and Turkmenistan to Resume Direct Flights
Uzbekistan and Turkmenistan have agreed to restore direct air services. A protocol on cooperation in civil aviation was signed by Uzbekistan’s Minister of Transport Ilkhom Makhkamov and the head of “Turkmenhovaýollary,” Dovran Saburov.
According to Minister Makhkamov, the agreement paves the way for the launch of bilateral flights in the near future. At present, there are no direct flights between the two countries.
The two sides also agreed to expand cooperation in shipbuilding. Uzbekistan is considering acquiring vessels from Turkmen and Azerbaijani shipyards and aims to establish its own ferries on the Caspian Sea to reduce cargo delays that currently reach up to 30–40 days.
In addition, Uzbekistan and Turkmenistan confirmed readiness to mutually reduce transport tariffs and to deepen cooperation under the Middle (Trans-Caspian) Corridor.