O‘zbekiston va SHHT: tinchlik va farovonlik yo‘lida hamkorlik
Prezident Shavkat Mirziyoyevning China Dailyda chop etilgan maqolasida O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotini shakllantirish va rivojlantirishdagi muhim o‘rnini ta’kidladi.
«Hozirgi bosqichda o‘zbek-xitoy hamkorligi mintaqaning barqaror rivojlanishiga va SHHT doirasidagi sheriklikni kuchaytirishga xizmat qiluvchi pragmatik va muvozanatli hamkorlik modeliga aylanmoqda».
«SHHT xalqaro hamkorlikning talab yuqori bo‘lgan modeliga aylanmoqda. Bu mavjud tuzilmalar uchun chaqiriq emas va kuchga emas, balkimuloqotga asoslangan yangi va adolatli jahon tartibiga ehtiyojlarga javobdir».
«O‘zbekiston uchun markaziy ustuvorlik — Markaziy Osiyoning SHHT yadrosi sifatidagi rolini mustahkamlashdir. Bizning mintaqa Tashkilot davlatlarini bog‘lovchi muhim ko‘prikka aylandi».
«O‘zbekiston uchun SHHT shunchaki tashqi siyosiy maydon emas, balki milliy manfaatlarni amalga oshirish, xavfsizlik, iqtisodiy o‘sish va barqaror taraqqiyotni ta’minlash vositasidir».
«Biz SHHT kelajagini iqtisodiy integratsiyani mustahkamlash, transport infratuzilmasini rivojlantirish, “yashil” tashabbuslarni ilgari surish, raqamli transformatsiya va gumanitar hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan ko‘p qirrali platforma sifatida ko‘ramiz».
«Mamlakatimiz tajribasi shuni ko‘rsatadiki, global noaniqlik sharoitida ham samarali hamkorlik va gumanitar almashinuv mexanizmlarini shakllantirish mumkin».
Prezident Mirziyoyev ta’kidlashicha, O‘zbekiston SHHTni Yevrosiyoda tinchlik, barqarorlik va farovonlikka xizmat qiluvchi mas’uliyatli va inklyuziv mexanizm sifatida mustahkamlashga faol hissa qo‘shishda davom etadi.

Uzbekistan and the SCO: Cooperation for Peace and Prosperity
President Shavkat Mirziyoyev, in his article for China Daily, underscored Uzbekistan’s pivotal role in shaping and advancing the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
Key Points:
At this stage, Uzbek–Chinese cooperation is emerging as a model of pragmatic and balanced partnership, fostering both regional stability and the advancement of cooperation within the SCO.
The SCO is becoming an attractive and highly relevant model of international cooperation. It is not a challenge to existing structures, but a response to the demand for a new, fair world order based on dialogue rather than force.
A key priority for Uzbekistan is to consolidate the role of Central Asia as the core of the SCO. Our region has become a vital connecting link among the Organization’s member states.
For Uzbekistan, the SCO is not merely a foreign policy platform, but an instrument for advancing national interests — ensuring security, economic growth, and sustainable development.
We view the future of the SCO as a multidimensional platform to strengthen economic integration, develop transport infrastructure, promote green initiatives and digital transformation, and expand humanitarian cooperation.
The experience of our country shows that even amid global uncertainty, it is possible to build effective mechanisms of cooperation and people-to-people exchange.
President Mirziyoyev reaffirmed that Uzbekistan will continue to contribute actively to strengthening the SCO as a responsible, inclusive, and future-oriented mechanism dedicated to peace, stability, and prosperity across Eurasia.