O‘zbekiston va SHHT: tinchlik va farovonlik yo‘lida hamkorlik
Prezident Shavkat Mirziyoyevning China Dailyda chop etilgan maqolasida O‘zbekistonning Shanxay hamkorlik tashkilotini shakllantirish va rivojlantirishdagi muhim o‘rnini ta’kidladi.
«Hozirgi bosqichda o‘zbek-xitoy hamkorligi mintaqaning barqaror rivojlanishiga va SHHT doirasidagi sheriklikni kuchaytirishga xizmat qiluvchi pragmatik va muvozanatli hamkorlik modeliga aylanmoqda».
«SHHT xalqaro hamkorlikning talab yuqori bo‘lgan modeliga aylanmoqda. Bu mavjud tuzilmalar uchun chaqiriq emas va kuchga emas, balkimuloqotga asoslangan yangi va adolatli jahon tartibiga ehtiyojlarga javobdir».
«O‘zbekiston uchun markaziy ustuvorlik — Markaziy Osiyoning SHHT yadrosi sifatidagi rolini mustahkamlashdir. Bizning mintaqa Tashkilot davlatlarini bog‘lovchi muhim ko‘prikka aylandi».
«O‘zbekiston uchun SHHT shunchaki tashqi siyosiy maydon emas, balki milliy manfaatlarni amalga oshirish, xavfsizlik, iqtisodiy o‘sish va barqaror taraqqiyotni ta’minlash vositasidir».
«Biz SHHT kelajagini iqtisodiy integratsiyani mustahkamlash, transport infratuzilmasini rivojlantirish, “yashil” tashabbuslarni ilgari surish, raqamli transformatsiya va gumanitar hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan ko‘p qirrali platforma sifatida ko‘ramiz».
«Mamlakatimiz tajribasi shuni ko‘rsatadiki, global noaniqlik sharoitida ham samarali hamkorlik va gumanitar almashinuv mexanizmlarini shakllantirish mumkin».
Prezident Mirziyoyev ta’kidlashicha, O‘zbekiston SHHTni Yevrosiyoda tinchlik, barqarorlik va farovonlikka xizmat qiluvchi mas’uliyatli va inklyuziv mexanizm sifatida mustahkamlashga faol hissa qo‘shishda davom etadi.

Узбекистан и ШОС: сотрудничество во имя мира и процветания
Президент Шавкат Мирзиёев в своей статье для China Daily подчеркнул значительный вклад Узбекистана в становлении и развитии Шанхайской организации сотрудничества.
«На современном этапе узбекско-китайское сотрудничество становится моделью прагматичного и сбалансированного партнёрства, способствующего устойчивому развитию региона и развитию сотрудничества в рамках ШОС».
«ШОС становится привлекательной и востребованной моделью международного взаимодействия. Это не вызов существующим структурам, а ответ на потребности нового, справедливого мирового порядка, основанного не на силе, а на диалоге».
«Ключевым приоритетом Узбекистана является укрепление роли Центральной Азии как ядра ШОС. Наш регион стал важным связующим звеном между государствами Организации».
«Для Узбекистана ШОС — не просто внешнеполитическая площадка, а инструмент реализации национальных интересов, обеспечивающий безопасность, экономический рост и устойчивое развитие страны».
«Мы рассматриваем будущее ШОС как многогранную платформу для укрепления экономической интеграции, развития транспортной инфраструктуры, продвижения “зелёных” инициатив, цифровой трансформации и расширения гуманитарного сотрудничества».
«Опыт нашей страны показывает: даже в условиях глобальной неопределённости возможно формирование эффективных механизмов сотрудничества и гуманитарного обмена».
Президент Мирзиёев отметил, что Узбекистан намерен активно вносить вклад в укрепление ШОС как ответственного и инклюзивного механизма, служащего миру, стабильности и процветанию в Евразии.