Markaziy Osiyo xalqaro institutida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi Shartnoma imzolanganining 20 yilligi nishonlanadi
2025-yil 26-sentabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) «O‘zbekiston va Rossiya Markaziy Osiyodagi hamkorligining istiqbolli yo‘nalishlari» mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tadi.
Rossiya Strategik tadqiqotlar instituti (RSTI) bilan hamkorlikda tashkil etiladigan ushbu tadbir O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi Shartnoma imzolanganining 20 yilligiga bag‘ishlanadi.
Davra suhbati davomida ikki davlat ekspertlari O‘zbekiston–Rossiya hamkorligining dolzarb masalalari yuzasidan o‘z fikr va mulohazalarini almashadilar, Markaziy Osiyoda hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qiladilar hamda qo‘shma loyihalarni rivojlantirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqadilar.
Tadbir doirasida iqtisodiy hamkorlik, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, energetika va transport sohalaridagi aloqalar, mehnat migratsiyasini tartibga solish, ilm-fan va ta’lim, madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish, shuningdek, ko‘p tomonlama formatlardagi hamkorlik masalalari muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Muhokamalarda MOXI va RTSI ekspertlari, shuningdek, ikki mamlakatning ilmiy-tadqiqot muassasalari, tahliliy markazlari va akademik doira vakillari ishtirok etadi.

В МИЦА отметят 20-летие подписания Договора о союзнических отношениях между Узбекистаном и Россией
26 сентября 2025 года в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоится круглый стол на тему: «Перспективные направления сотрудничества Узбекистана и России в Центральной Азии».
Мероприятие, организуемое совместно с Российским институтом стратегических исследований (РИСИ), приурочено к 20-летию подписания Договора о союзнических отношениях между Узбекистаном и Россией.
В ходе круглого стола эксперты двух стран обменяются своими оценками и мнениями по актуальным вопросам узбекско-российского взаимодействия, обсудят перспективные направления сотрудничества в Центральной Азии, а также выработают предложения по развитию совместных проектов в Центральной Азии.
В рамках мероприятия планируется обсудить вопросы экономического взаимодействия, развития промышленной кооперации, сотрудничества в энергетике и транспорте, регулирования трудовой миграции, расширение научно-образовательных и культурно-гуманитарных связей, а также взаимодействие в многосторонних форматах.
В дискуссии примут участие эксперты МИЦА и РИСИ, а также представители научно-исследовательских учреждений, аналитических центров и академических сообществ двух стран.