Toshkentda “Markaziy Osiyo – AQSh” tahliliy markazlari birinchi forumi bo‘lib o‘tadi
2025-yil 1-oktabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI)da “Markaziy Osiyo va AQSh” mavzusida tahliliy markazlar birinchi forumi bo‘lib o‘tadi.
Tadbir “Markaziy Osiyo – AQSh” hamkorlik formati tashkil etilgaligining 10 yilligiga bag‘ishlangan bo‘lib, mintaqalar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha fikr almashish va amaliy takliflar ishlab chiqish maqsadida ilk bor o‘tkazilmoqda.
Tadbir Vashingtonning yetakchi tahliliy muassasalari - Kaspiy siyosati markazi va "Meros" jamg‘armasi, shuningdek, Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi, Amerika-Qirg‘iziston va Amerika-Tojikiston ishbilarmonlar kengashlari hamkorligida tashkil etilmoqda.
Forum doirasida hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar va ilg‘or texnologiyalar masalalari, yashil energetikani rivojlantirish, strategik muhim minerallardan foydalanish hamda madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Forumda AQSh va Markaziy Osiyo davlatlaridan tahliliy markazlar, davlat idoralari hamda xususiy tashkilotlar rahbarlari va vakillarining ishtiroki kutilmoqda.

В Ташкенте состоится первый Форум аналитических центров «Центральная Азия и США»
1 октября 2025 года в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоится первый Форум аналитических центров на тему: «Центральная Азия и США».
Мероприятие приурочено к 10-летию создания формата взаимодействия «Центральная Азия – США» и проводится впервые в целях обмена мнениями и выработки практических предложений по дальнейшему углублению сотрудничества между регионами.
Со-организаторами мероприятия выступают ведущие вашингтонские аналитические учреждения – Центр Каспийской политики и Фонд «Наследие», а также Американо-Узбекская торговая палата, Американо-кыргызский и Американо-таджикский деловые советы.
В рамках форума планируется обсудить ключевые направления партнёрства, включая вопросы торговли, инвестиций, инноваций и передовых технологий, развитие зелёной энергетики, использование критически важных минералов, а также расширение культурно-гуманитарного взаимодействия.
В работе форума ожидается участие руководителей и представителей аналитических центров, государственных ведомств и частных организаций – из США и стран Центральной Азии.