2025-yil 16-dekabr kuni Toshkent shahrida joylashgan Markaziy Osiyo xalqaro institutida Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Toyvo Klaarning ma’ruzasi bo‘lib o‘tadi. Mazkur tadbir institutning O‘zbekiston Respublikasida akkreditatsiyadan o‘tgan xorijiy diplomatik vakolatxonalar bilan hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan dasturi doirasida tashkil etilmoqda.
Tadbir ekspertlar seminari shaklida o‘tkazilib, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb masalalariga bag‘ishlanadi.
Ma’ruza doirasida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari, xususan, Prezident Shavkat Mirziyoyevning yaqinda Bryusselga tashrifi, "Yevropa Ittifoqi - Markaziy Osiyo" formati va "CA+" tashabbuslari doirasidagi sheriklikni rivojlantirishning zamonaviy tendensiyalari, shuningdek, Yevropa Ittifoqining 2026-yilga mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Ekspertlar uchrashuvida tegishli vazirlik va idoralar vakillari, yetakchi tahliliy markazlar ekspertlari, oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari, tadqiqotchilar va talabalar, shuningdek, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etadi.
Kutilayotgan ma’ruza ishtirokchilarga Yevropa Ittifoqining ustuvor yo‘nalishlari, ikki tomonlama va ko‘p tomonlama hamkorlikning dolzarb sohalari bilan tanishish, shuningdek mintaqalararo hamkorlikka doir amaliy yondashuvlarni muhokama qilish imkonini beradi.

Head of the EU Delegation to Deliver a Lecture at the International Institute of Central Asia
On 16 December 2025, the International Institute of Central Asia (Tashkent) will host a guest lecture by Toivo Klaar, Ambassador of the European Union Delegation to Uzbekistan. The event is organized within the framework of the Institute’s programme aimed at expanding cooperation with foreign diplomatic missions accredited in the Republic of Uzbekistan.
The event will be held in the format of an expert seminar and will focus on topical issues of cooperation between Uzbekistan and the European Union.
The lecture is expected to address the current state and future prospects of bilateral engagement between Uzbekistan and the European Union, with particular attention to the recent visit of President Shavkat Mirziyoyev to Brussels, contemporary trends in the development of partnership within the “EU–Central Asia” format and the “Central Asia Plus” initiatives, as well as the EU’s priorities for 2026.
The expert meeting will bring together representatives of relevant ministries and government agencies, experts from leading analytical and think-tank institutions, faculty members, researchers and students of higher education institutions, as well as representatives of the mass media.
It is expected that the forthcoming lecture will provide participants with an opportunity to gain insight into the European Union’s priorities, key areas of bilateral and multilateral cooperation, and to engage in a discussion of practical approaches to interregional interaction.