O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-dekabr kuni Oliy Majlis va O'zbekiston xalqiga Murojaatnomani taqdim etdi
Davlat rahbari 2025-yilda O'zbekistonning tashqi siyosatdagi yutuqlarini ta'kidlab, 2026-yil uchun ustuvor yo'nalishlarni belgiladi.
✅ biz dunyodagi uzoq-yaqin mamlakatlar bilan Sharq va G'arb, Shimol va Janub bilan hamkorlik ko'priklarini qurishda davom etamiz.
✅ nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, iqtisodiy institutlar bilan yaqin hamkorlik yangi bosqichga olib chiqiladi.
✅ jahonda murakkab geosiyosiy va iqtisodiy muammolar tobora avj olib bormoqda. Bunday murakkab vaziyatda barcha davlatlar bilan teng huquqli va konstruktiv munosabatlarni yanada mustahkamlash, mutanosib ochiq tashqi siyosat olib borishga qaratilgan faoliyat davom ettiriladi.
✅ yaqin qo'shnilarimiz bilan ko'p asrlik do'stlik, yaxshi qo'shnichilik, strategik sheriklik va o'zaro ishonch ruhidagi aloqalarimizni yanada rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratiladi.
✅ mintaqamiz davlatlari o'rtasidagi savdo-iqtisodiy, transport-logistika, energetika, suv, ekologiya, xavfsizlik, madaniyat va ta'lim sohalaridagi hamkorlik yanada chuqurlashtiriladi.
✅ Afg'oniston bilan savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, uni mintaqadagi iqtisodiy jarayonlarga keng jalb qilish asosiy maqsadlarimizdan biri bo'lib qoladi.
✅ asosiy xorijiy sheriklarimiz hisoblangan Rossiya, Xitoy, Amerika Qo'shma Shtatlari, Turkiya, Germaniya, Frantsiya, Italiya, Buyuk Britaniya, Janubiy Koreya, Yaponiya, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar, Iordaniya, Kuvayt, O'mon, Hindiston, Pokiston va boshqa davlatlar bilan ko'p qirrali va o'zaro manfaatli aloqalarni yanada kengaytirish bundan keyin ham e'tibor markazida bo'ladi.
✅ Janubi-Sharqiy Osiyo, Yaqin Sharq, Afrika, Lotin Amerikasi mamlakatlari bilan yangi va istiqbolli yo'nalishlarda manfaatli hamkorlikni mustahkamlash, Janubiy Kavkaz va Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan munosabatlarni kengaytirish strategik yo'nalishlardan biri bo'ladi.
✅ Xalqaro valyuta jamg'armasi, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki, Islom taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki va boshqa yetakchi moliya institutlari bilan hamkorlikda iqtisodiyotimizni texnologik modernizatsiya qilish, infratuzilmani rivojlantirish, barqaror energetika va transport loyihalarini amalga oshirish borasidagi ishlar davom ettiriladi.

On December 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered an Address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan.
The Head of State highlighted Uzbekistan’s key foreign policy achievements in 2025 and outlined the priority directions for 2026.
✅ Uzbekistan will continue to build bridges of cooperation with countries near and far, between East and West, and North and South.
✅ Cooperation with leading international and regional organizations, as well as with economic institutions, will be elevated to a new stage.
✅ Against the backdrop of growing geopolitical and economic challenges worldwide, efforts to further strengthen equal and constructive relations with all countries and to pursue a balanced and open foreign policy will be consistently continued.
✅ Priority attention will be devoted to the further development of relations with neighboring countries, grounded in the spirit of centuries-old friendship, good-neighborliness, strategic partnership, and mutual trust.
✅ Cooperation among the countries of the region will be further deepened in the fields of trade and economy, transport and logistics, energy, water resources, ecology, security, culture, and education.
✅ Expanding trade and economic cooperation with Afghanistan and ensuring its more active involvement in regional economic processes will remain one of the key objectives.
✅ The expansion of multifaceted and mutually beneficial ties with major foreign partners – Russia, China, the United States, Türkiye, Germany, France, Italy, the United Kingdom, the Republic of Korea, Japan, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, Qatar, Jordan, Kuwait, Oman, India, Pakistan, and other states – will remain at the center of attention.
✅ One of the strategic directions will be the strengthening of mutually beneficial cooperation in new and promising areas with the countries of Southeast Asia, the Middle East, Africa, and Latin America, as well as the expansion of relations with the countries of the South Caucasus and South Asia.
✅ Close cooperation with leading international and regional organizations, as well as with economic institutions, will be elevated to a new level.
✅ Together with the International Monetary Fund, World Bank, Asian Development Bank, Islamic Development Bank, European Bank for Reconstruction and Development, the Asian Infrastructure Investment Bank, and other leading financial institutions, work will be continued on technological modernization of the economy, infrastructure development, and the implementation of projects in the fields of sustainable energy and transport.
✅ Within the frameworks of the Commonwealth of Independent States, the Organization of Turkic States, the Shanghai Cooperation Organisation, and the Organisation of Islamic Cooperation, traditional and comprehensive partnership ties will continue to be further expanded.