Hurmatli Gulshat Geldiyevna,
Turkmaniston poytaxtiga tashrifimiz davomida go‘zal va mehmondo‘st Ashxobod shahrining me’moriy qiyofasi hamda barcha sohada erishilgan ulkan natijalarga bo‘lgan yuksak e’tirofimizni izhor etishga ruxsat bersangiz.
Qadrli do‘stlar,
Garchi biz Turkmanistonga tashrif buyurish va ushbu «davra suhbati»ni tashkil etishni bir yil avval rejalashtirgan bo‘lsak-da, bugun uning o‘tkazilishi har qachongidan ham o‘z vaqtida ekanligini alohida ta’kidlash joiz. Bir oydan so‘ng Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi, ikki oydan so‘ng esa Ashxobodda qardosh Turkmanistonning doimiy Betarafligining 30 yilligiga bag‘ishlangan Tinchlik va ishonch xalqaro forumi va boshqa tantanalar bo‘lib o‘tadi.
Bu bizga, birinchidan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash masalalarini batafsil muhokama qilish uchun qulay imkoniyat beradi. Keyingi yillarda O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi 2017-yilda asos solingan strategik sheriklik munosabatlari ikki davlat etakchilarining shaxsiy diqqat-e’tibori va muntazam muloqotlari tufayli yangi bosqichga ko‘tarildi. Birgina 2025-yilda Turkman xalqining milliy yetakchisi Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovning O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev bilan uch marta uchrashuvi bo‘lib o‘tdi – Samarqandda  mazmunli muzokaralar olib borildi va bir qator bitimlar imzolandi; BMTning dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha Uchinchi konferensiyasi doirasida; shuningdek, Avazada bo‘lib o‘tgan "Ozarbayjon - Turkmaniston - O‘zbekiston" uch tomonlama sammiti doirasida tashkil etilgan uchrashuvlar strategik sherikligimiz izchil va tizimli ekanligini yana bir bor tasdiqladi.
Oliy darajadagi bunday jadal muloqotlar O‘zbekiston va Turkmanistonning ko’p tomonlama hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan intilishi qat’iy ekanligini yaqqol tasdiqlaydi. Bugungi kunda ikki tomonlama munosabatlar siyosiy va parlamentlararo muloqotdan tortib, savdo, transport, energetika, suv xo‘jaligi, madaniy-gumanitar almashinuvgacha bo‘lgan barcha muhim yo‘nalishlarda faol va tizimli rivojlanmoqda.
Ikkitomonlama savdo hajmi oshib borayotganligi o’zaro hamkorligimiz samaradorligining muhim ko‘rsatkichiga aylanmoqda. Mamlakatlar o‘rtasidagi o’zaro tovar ayirboshlash hajmi allaqachon 1 milliard dollardan oshdi va tomonlar yaqin yillarda bu ko‘rsatkichni 2 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilganlar. Joriy yilning fevral oyidan boshlab «Shovot–Dashoguz» uchastkasida erkin savdo rejimi yo‘lga qo‘yildi, bu esa tovar va xizmatlar harakatini sezilarli darajada yengillashtirmoqda.
Ikkinchidan, mintaqamizdagi hamkorlik masalalari, jumladan, O‘zbekiston va Turkmanistonning Markaziy Osiyo hamkorligiga qo‘shayotgan hissasi hamda «Markaziy Osiyo+» formatlarida dunyoning yetakchi davlatlari bilan o‘zaro aloqalari yuzasidan fikr almashish imkoniga egamiz. Muhtaram Gurbanguli Myalikguliyevichning 2019-yilda O‘zbekistonga amalga oshirgan tarixiy tashrifini mintaqaviy sherikligimiz rivojida muhim bosqich deb hisoblaymiz. Aynan ushbu tashrif tufayli Toshkentda o‘tgan mintaqa davlatlari rahbarlarining 2-Maslahat uchrashuvi, mohiyatan, Markaziy Osiyoning besh mamlakati barcha yetakchilari ishtirok etgan ushbu formatdagi ilk uchrashuvga aylandi.
O‘zbekiston Ashxobodning mintaqaviy hamkorlik borasidagi faol yondashuvini yuksak baholab, uni rivojlantirishga qaratilgan Turkmanistonning g‘oyat muhim tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlaydi. Xususan, joriy yilda Turkmaniston tomonidan ilgari surilgan «Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va hamkorlik makoni to‘g‘risida»gi shartnoma loyihasi alohida e’tiborga loyiqdir. Ushbu loyiha turkmanistonlik sheriklarimizning mintaqa davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvidagi raisligimiz doirasida ilgari surayotgan umumiy maqsadlarimizga qo‘shgan muhim hissasi sifatida baholaymiz.
Shu munosabat bilan mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, Maslahat uchrashuvlari formatining samaradorligini oshirish va dunyoning yetakchi mamlakatlari bilan "Markaziy Osiyo+" formatidagi hamkorlikni faollashtirish masalalari yuzasidan ham fikr almashmoqchiman.
Uchinchidan, biz Xalqaro tinchlik va ishonch yili, shuningdek, Turkmaniston doimiy Betarafligining 30 yilligini nishonlash doirasida Ashxobodning asosiy xalqaro tashabbuslarini muhokama qilishimiz mumkin.
Bugungi kunda Ashxobod o‘zining tizimli va ko‘p qirrali diplomatiyasini, ayniqsa, BMT hamda uning ixtisoslashgan tuzilmalari bilan yo‘lga qo‘yilgan samarali sherikligini xalqaro maydonda ishonch bilan namoyish etmoqda. Jumladan, Ashxobodda joylashgan Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya mintaqaviy markazi ko‘p yillardan buyon mamlakatlarimizning BMT bilan hamkorligini mustahkamlash bo‘yicha butun mintaqa uchun manfaatli ishlarni amalga oshirib kelmoqda.
Shuningdek, Turkmaniston BMT Bosh Assambleyasi minbaridan turib nafaqat Ashxobod tomonidan ishlab chiqilgan tashabbuslarni ilgari surmoqda, balki mamlakatimiz va Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari tomonidan taqdim etilgan loyihalarning qabul qilinishiga ham faol ko‘maklashmoqda.
Bu borada, Turkmaniston diplomatiyasining ustuvor yo‘nalishlarini, ijobiy betaraflik siyosatining o‘ziga xos jihatlarini hamda xalqaro maydonda milliy manfaatlarni ilgari surish borasidagi tajribangizni yanada chuqur anglash biz uchun katta amaliy ahamiyatga egadir.
Ushbu masalalar bo‘yicha o‘zaro hamjihatlikni yanada mustahkamlash BMT va boshqa xalqaro maydonlarda ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorligimizni kengaytirishga xizmat qilishi mumkin.
Bundan tashqari, ijobiy betaraflik tashqi siyosatining amalga oshirilishi Turkmanistonning jadal rivojlanishi va uning yuksak xalqaro nufuzini ta’minlash imkonini berganini ta’kidlash lozim. Mamlakat rahbariyatining iqtisodiyotni yangilash va fuqarolar turmush tarzini yaxshilashga qaratilgan izchil siyosati munosib hurmatga sazovor.
Xulosa o‘rnida, mamlakatlarimizda bo‘lib o‘tadigan yirik tadbirlar - Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi hamda Turkmaniston doimiy Betarafligining 30 yilligiga bag‘ishlangan Tinchlik va ishonch xalqaro forumiga samarali fikr almashish, shuningdek, foydali, amaliy takliflar bildirishni tilab qolaman.

Выступление директора МИЦА Жавлона Вахабова на круглом столе: «Туркменистан-Узбекистан: новые горизонты стратегического партнерства»
9 октября 2025 г., г. Ашхабад
Уважаемая Гульшат Гельдиевна,
Уважаемый Шири Акойлиевич,
Уважаемые участники «круглого стола»!
Прежде всего, позвольте выразить признательность Институту международных отношений МИД Туркменистана и Научному центру стратегических исследований ИМО за приглашение нашей делегации и отличную организацию сегодняшнего мероприятия.
Хотел бы также отметить наше искреннее восхищение блестящими результатами градостроительства и в целом развития прекрасного и гостеприимного Ашхабада, которые мы уже успели увидеть по прибытии в туркменскую столицу.
Хотя мы еще год назад запланировали визит в Туркменистан и организацию данного «круглого стола», его проведение сегодня нельзя не назвать весьма своевременным. Через месяц в Ташкенте состоится 7-я Консультативная встреча глав государств Центральной Азии, а через два месяца в Ашхабаде состоятся грандиозный Международный форум мира и доверия и другие торжества, посвященные 30-летию постоянного Нейтралитета братского Туркменистана.
Это дает нам прекрасный повод, во-первых, предметно обсудить вопросы углубления стратегического партнерства между нашими странами. В последние годы стратегическое партнёрство между Узбекистаном и Туркменистаном, заложенное в 2017 г., вышло на качественно новый уровень благодаря личному вниманию и регулярным контактам лидеров двух государств. Только в 2025 г. состоялось три встречи Национального лидера туркменского народа Гурбангулы Мяликгулыевича Бердымухамедова с Президентом Узбекистана Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым – в Самарканде, где прошли содержательные переговоры и был подписан пакет соглашений; на полях Третьей Конференции ООН по странам, не имеющим выхода к морю; а также в ходе трёхстороннего саммита «Азербайджан – Туркменистан – Узбекистан» в Авазе.
Такое интенсивное взаимодействие на высшем уровне наглядно подтверждает приверженность Узбекистана и Туркменистана расширению всестороннего сотрудничества. Сегодня двусторонние отношения развиваются динамично и системно по всем ключевым направлениям – от политического и межпарламентского диалога до торговли, транспорта, энергетики, водного хозяйства, а также культурно-гуманитарного обмена.
Важным показателем растущей эффективности нашего взаимовыгодного сотрудничества становится рост двусторонней торговли. Взаимный товарооборот между странами уже превысил 1 млрд долларов, и в ближайшие годы стороны ставят цель довести этот показатель до 2 млрд. С февраля текущего года на участке «Шават–Дашогуз» действует режим свободной торговли, что значительно облегчает движение товаров и услуг.
Во-вторых, обменяться мнениями по вопросам сотрудничества в нашем общем регионе, включая вклад Узбекистана и Туркменистана в центральноазиатский процесс и взаимодействие с ведущими странами мира в форматах «Центральная Азия плюс». Важной вехой в развитии нашего регионального партнерства считаем исторический визит уважаемого Гурбангулы Мяликгулыевича в 2019 г. в Узбекистан, благодаря которому 2-я Консультативная встреча глав государств региона в Ташкенте стала по сути первой встречей данного формата с участием лидеров всех пяти стран Центральной Азии.
Узбекская сторона высоко ценит активную позицию Ашхабада по региональному сотрудничеству и поддерживает важнейшие инициативы туркменской стороны по его развитию. Особого внимания заслуживает выдвинутый в этом году Туркменистаном проект Договора о зоне мира, доверия и сотрудничества в Центральной Азии. Рассматриваем его как важный вклад туркменских партнеров в наше текущее председательство в формате Консультативных встреч глав государств региона.
В этой связи, хотелось бы также обменяться мнениями по вопросам углубления регионального сотрудничества, повышения эффективности формата Консультативных встреч и активизации взаимодействия с ведущими странами мира в форматах ЦА плюс.
В-третьих, мы можем обсудить ключевые международные инициативы Ашхабада в контексте Международного года мира и доверия, а также предстоящего празднования 30-летия Нейтралитета Туркменистана.
Ашхабад уверенно демонстрирует зрелую многостороннюю дипломатию, в особенности весьма эффективное взаимодействие с ООН и её специализированными структурами. Так, базирующийся в Ашхабаде Региональный центр превентивной дипломатии для Центральной Азии уже многие годы проводит полезную для всего региона работу по укреплению сотрудничества наших стран с ООН.
Туркменистан также активно работает на площадке Генеральной Ассамблеи ООН, продвигая инициированные Ашхабадом резолюции, а также оказывает содействие в принятии проектов резолюции, выдвигаемых нашей и другими странами ЦА.
В этой связи, для нас представляют практический интерес углубление понимания приоритетов туркменской дипломатии, особенностей политики позитивного нейтралитета и ваш опыт продвижения национальных интересов на международной арене.
Укрепление взаимопонимания по этим вопросам может способствовать дальнейшему росту нашего двустороннего и регионального взаимодействия в ООН и на других международных площадках.
Кроме того, следует подчеркнуть, что эффективное проведение внешней политики позитивного нейтралитета позволило обеспечить динамичное развитие Туркменистана и его высокий международный имидж. Последовательная политика руководства страны, направленная на модернизацию экономики и повышение уровня жизни граждан, вызывает заслуженное уважение.
В заключение, хотел бы пожелать плодотворного обмена мнениями, а также полезных, практичных предложений к предстоящим крупным мероприятиям в наших странах – 7-й Консультативной встрече глав государств Центральной Азии в Ташкенте и Международному форуму мира и доверия и торжеств, посвященных 30-летию Нейтралитета Туркменистана.