Hurmatli Gulshat Geldiyevna,
Turkmaniston poytaxtiga tashrifimiz davomida go‘zal va mehmondo‘st Ashxobod shahrining me’moriy qiyofasi hamda barcha sohada erishilgan ulkan natijalarga bo‘lgan yuksak e’tirofimizni izhor etishga ruxsat bersangiz.
Qadrli do‘stlar,
Garchi biz Turkmanistonga tashrif buyurish va ushbu «davra suhbati»ni tashkil etishni bir yil avval rejalashtirgan bo‘lsak-da, bugun uning o‘tkazilishi har qachongidan ham o‘z vaqtida ekanligini alohida ta’kidlash joiz. Bir oydan so‘ng Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi, ikki oydan so‘ng esa Ashxobodda qardosh Turkmanistonning doimiy Betarafligining 30 yilligiga bag‘ishlangan Tinchlik va ishonch xalqaro forumi va boshqa tantanalar bo‘lib o‘tadi.
Bu bizga, birinchidan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash masalalarini batafsil muhokama qilish uchun qulay imkoniyat beradi. Keyingi yillarda O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi 2017-yilda asos solingan strategik sheriklik munosabatlari ikki davlat etakchilarining shaxsiy diqqat-e’tibori va muntazam muloqotlari tufayli yangi bosqichga ko‘tarildi. Birgina 2025-yilda Turkman xalqining milliy yetakchisi Gurbanguli Myalikguliyevich Berdimuhamedovning O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Miromonovich Mirziyoyev bilan uch marta uchrashuvi bo‘lib o‘tdi – Samarqandda  mazmunli muzokaralar olib borildi va bir qator bitimlar imzolandi; BMTning dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha Uchinchi konferensiyasi doirasida; shuningdek, Avazada bo‘lib o‘tgan "Ozarbayjon - Turkmaniston - O‘zbekiston" uch tomonlama sammiti doirasida tashkil etilgan uchrashuvlar strategik sherikligimiz izchil va tizimli ekanligini yana bir bor tasdiqladi.
Oliy darajadagi bunday jadal muloqotlar O‘zbekiston va Turkmanistonning ko’p tomonlama hamkorlikni kengaytirishga bo‘lgan intilishi qat’iy ekanligini yaqqol tasdiqlaydi. Bugungi kunda ikki tomonlama munosabatlar siyosiy va parlamentlararo muloqotdan tortib, savdo, transport, energetika, suv xo‘jaligi, madaniy-gumanitar almashinuvgacha bo‘lgan barcha muhim yo‘nalishlarda faol va tizimli rivojlanmoqda.
Ikkitomonlama savdo hajmi oshib borayotganligi o’zaro hamkorligimiz samaradorligining muhim ko‘rsatkichiga aylanmoqda. Mamlakatlar o‘rtasidagi o’zaro tovar ayirboshlash hajmi allaqachon 1 milliard dollardan oshdi va tomonlar yaqin yillarda bu ko‘rsatkichni 2 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilganlar. Joriy yilning fevral oyidan boshlab «Shovot–Dashoguz» uchastkasida erkin savdo rejimi yo‘lga qo‘yildi, bu esa tovar va xizmatlar harakatini sezilarli darajada yengillashtirmoqda.
Ikkinchidan, mintaqamizdagi hamkorlik masalalari, jumladan, O‘zbekiston va Turkmanistonning Markaziy Osiyo hamkorligiga qo‘shayotgan hissasi hamda «Markaziy Osiyo+» formatlarida dunyoning yetakchi davlatlari bilan o‘zaro aloqalari yuzasidan fikr almashish imkoniga egamiz. Muhtaram Gurbanguli Myalikguliyevichning 2019-yilda O‘zbekistonga amalga oshirgan tarixiy tashrifini mintaqaviy sherikligimiz rivojida muhim bosqich deb hisoblaymiz. Aynan ushbu tashrif tufayli Toshkentda o‘tgan mintaqa davlatlari rahbarlarining 2-Maslahat uchrashuvi, mohiyatan, Markaziy Osiyoning besh mamlakati barcha yetakchilari ishtirok etgan ushbu formatdagi ilk uchrashuvga aylandi.
O‘zbekiston Ashxobodning mintaqaviy hamkorlik borasidagi faol yondashuvini yuksak baholab, uni rivojlantirishga qaratilgan Turkmanistonning g‘oyat muhim tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlaydi. Xususan, joriy yilda Turkmaniston tomonidan ilgari surilgan «Markaziy Osiyoda tinchlik, ishonch va hamkorlik makoni to‘g‘risida»gi shartnoma loyihasi alohida e’tiborga loyiqdir. Ushbu loyiha turkmanistonlik sheriklarimizning mintaqa davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvidagi raisligimiz doirasida ilgari surayotgan umumiy maqsadlarimizga qo‘shgan muhim hissasi sifatida baholaymiz.
Shu munosabat bilan mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, Maslahat uchrashuvlari formatining samaradorligini oshirish va dunyoning yetakchi mamlakatlari bilan "Markaziy Osiyo+" formatidagi hamkorlikni faollashtirish masalalari yuzasidan ham fikr almashmoqchiman.
Uchinchidan, biz Xalqaro tinchlik va ishonch yili, shuningdek, Turkmaniston doimiy Betarafligining 30 yilligini nishonlash doirasida Ashxobodning asosiy xalqaro tashabbuslarini muhokama qilishimiz mumkin.
Bugungi kunda Ashxobod o‘zining tizimli va ko‘p qirrali diplomatiyasini, ayniqsa, BMT hamda uning ixtisoslashgan tuzilmalari bilan yo‘lga qo‘yilgan samarali sherikligini xalqaro maydonda ishonch bilan namoyish etmoqda. Jumladan, Ashxobodda joylashgan Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya mintaqaviy markazi ko‘p yillardan buyon mamlakatlarimizning BMT bilan hamkorligini mustahkamlash bo‘yicha butun mintaqa uchun manfaatli ishlarni amalga oshirib kelmoqda.
Shuningdek, Turkmaniston BMT Bosh Assambleyasi minbaridan turib nafaqat Ashxobod tomonidan ishlab chiqilgan tashabbuslarni ilgari surmoqda, balki mamlakatimiz va Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari tomonidan taqdim etilgan loyihalarning qabul qilinishiga ham faol ko‘maklashmoqda.
Bu borada, Turkmaniston diplomatiyasining ustuvor yo‘nalishlarini, ijobiy betaraflik siyosatining o‘ziga xos jihatlarini hamda xalqaro maydonda milliy manfaatlarni ilgari surish borasidagi tajribangizni yanada chuqur anglash biz uchun katta amaliy ahamiyatga egadir.
Ushbu masalalar bo‘yicha o‘zaro hamjihatlikni yanada mustahkamlash BMT va boshqa xalqaro maydonlarda ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorligimizni kengaytirishga xizmat qilishi mumkin.
Bundan tashqari, ijobiy betaraflik tashqi siyosatining amalga oshirilishi Turkmanistonning jadal rivojlanishi va uning yuksak xalqaro nufuzini ta’minlash imkonini berganini ta’kidlash lozim. Mamlakat rahbariyatining iqtisodiyotni yangilash va fuqarolar turmush tarzini yaxshilashga qaratilgan izchil siyosati munosib hurmatga sazovor.
Xulosa o‘rnida, mamlakatlarimizda bo‘lib o‘tadigan yirik tadbirlar - Toshkentda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvi hamda Turkmaniston doimiy Betarafligining 30 yilligiga bag‘ishlangan Tinchlik va ishonch xalqaro forumiga samarali fikr almashish, shuningdek, foydali, amaliy takliflar bildirishni tilab qolaman.

Speech by Managing director, Javlon Vakhabov, of the International Institute for Central Asia (IICA) Round Table: "Turkmenistan-Uzbekistan: New Horizons of Strategic Partnership"
October 9, 2025, Ashgabat
Distinguished Gulshat Geldyevna,
Distinguished Shiri Akoyliyevich,
Esteemed participants of the Round Table!
First and foremost, allow me to extend my profound gratitude to the Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan and the Scientific Center for Strategic Studies for the invitation extended to our delegation and for the impeccable organization of today’s event.
I would also like to express our sincere admiration for the remarkable achievements in urban development and the overall progress of the magnificent and hospitable city of Ashgabat, which we have had the pleasure of witnessing since our arrival in the Turkmen capital.
Although the visit to Turkmenistan and the organization of this Round Table were conceptualized a year ago, its realization today is exceptionally timely. In one month, Tashkent will host the 7th Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia. Furthermore, in two months, Ashgabat will convene the grand International Forum of Peace and Trust, alongside celebrations marking the 30th anniversary of the permanent Neutrality of fraternal Turkmenistan.
First, these milestones provide an excellent basis to engage in a substantive discussion on deepening the strategic partnership between our nations. In recent years, the strategic partnership established in 2017 has ascended to a qualitatively new level, underpinned by the personal commitment and regular dialogue between our leaders. In 2025 alone, three high-level meetings took place between the National Leader of the Turkmen people, Gurbanguly Myalikgulyevich Berdimuhamedov, and the President of Uzbekistan, Shavkat Miromonovich Mirziyoyev: in Samarkand, featuring productive negotiations and a comprehensive agreements; on the sidelines of the Third UN Conference on Landlocked Developing Countries; and during the trilateral summit between Azerbaijan, Turkmenistan, and Uzbekistan in Avaza.
Such intensive high-level engagement clearly underscores the commitment of both Uzbekistan and Turkmenistan to expanding multidimensional cooperation. Today, bilateral relations are evolving dynamically and systematically across all critical pillars—ranging from political and inter-parliamentary dialogue to trade, transport, energy, water management, and cultural-humanitarian exchange.
A vital metric of the growing efficacy of our mutually beneficial partnership is the surge in bilateral trade. Mutual turnover has already surpassed $1 billion, with both sides aiming to reach $2 billion in the coming years. Since February of this year, a Free Trade Regime has been operational in the "Shavat–Dashoguz" sector, significantly streamlining the flow of goods and services.
Secondly, this forum allows us to exchange views on regional cooperation, specifically the contributions of Uzbekistan and Turkmenistan to the Central Asian process and our engagement with global powers via "Central Asia " formats. We consider the historic 2019 visit of the Honorable Gurbanguly Myalikgulyevich to Uzbekistan a defining milestone in our regional partnership. It was this visit that transformed the 2nd Consultative Meeting in Tashkent into the inaugural gathering of this format involving the leaders of all five Central Asian states.
Uzbekistan highly values Ashgabat’s proactive stance on regional collaboration and supports Turkmenistan’s pivotal initiatives. Particular attention is devoted to the draft Treaty on the Zone of Peace, Trust, and Cooperation in Central Asia, introduced by Turkmenistan this year. We view this as a significant contribution by our Turkmen partners to our current Chairmanship of the Consultative Meetings of the Heads of State.
In this context, we look forward to exchanging perspectives on deepening regional integration, enhancing the institutional efficiency of the Consultative Meetings, and intensifying structured dialogue with leading global actors.
Third, we have the opportunity to discuss Ashgabat’s key international initiatives within the framework of the International Year of Peace and Trust and the upcoming 30th anniversary of Turkmenistan’s Neutrality.
Ashgabat consistently demonstrates mature multilateral diplomacy, characterized by highly effective synergy with the United Nations and its specialized agencies. Specifically, the Ashgabat-based UN Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia has, for many years, performed invaluable work in consolidating the regional partnership with the UN.
Turkmenistan also remains an active force within the UN General Assembly, advocating for Ashgabat-initiated resolutions while facilitating the adoption of drafts proposed by Uzbekistan and other Central Asian counterparts.
In this regard, we have a profound practical interest in deepening our understanding of the priorities of Turkmen diplomacy, the nuances of the Policy of Positive Neutrality, and your expertise in advancing national interests on the global stage. Strengthening our mutual understanding on these issues will further catalyze our bilateral and regional coordination within the UN and other multilateral platforms.
Furthermore, it must be emphasized that the effective execution of the foreign policy of Positive Neutrality has ensured the dynamic development of Turkmenistan and secured its high international standing. The consistent policy of the country's leadership, aimed at economic modernization and the enhancement of citizen welfare, commands well-deserved respect.
In conclusion, I wish for a productive exchange of ideas and look forward to generating actionable, practical proposals for the upcoming landmark events: the 7th Consultative Meeting in Tashkent and the International Forum of Peace and Trust in Ashgabat.