Qirg‘izistonda Sadir Japarovning davlat rahbari lavozimida faoliyat yuritganligining besh yilligiga bag‘ishlangan "Prezident" nomli to‘rt qismli hujjatli film namoyish etildi. Loyiha prezidentning shaxsiy tajribasi orqali so‘nggi besh yildagi asosiy siyosiy o‘zgarishlarni aks ettiradi.
Filmning ikkinchi qismida Sadir Japarov qirg‘iz-tojik chegarasidagi keskin vaziyat haqida gapirar ekan, murosaga kelishda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning bevosita maslahatlari va oqilona siyosiy pozitsiyasi muhim rol o‘ynaganligini ta’kidladi.
Qirg‘iziston tashqi ishlar vaziri Jeenbek Kulubayev ham xuddi shunday baho berib, bu masalani hal qilishda va ikki davlat pozitsiyalarini yaqinlashtirishda aynan Prezident Shavkat Mirziyoyev muhim rol o‘ynaganligini qayd etdi.
Qo‘shni davlat rahbari faoliyatiga bag‘ishlangan filmda Shavkat Mirziyoyevning sa’y-harakatlari alohida e’tirof etilganligi nafaqat minnatdorlik ifodasi, balki uning mintaqaviy siyosat va Markaziy Osiyoda barqarorlikni ta’minlashdagi haqiqiy rolini tasdiqlaydi.

Садыр Жапаров подчеркнул роль Шавката Мирзиёева в урегулировании пограничных вопросов
В Кыргызстане представлен четырёхсерийный документальный фильм «Президент», приуроченный к пятилетию пребывания Садыра Жапарова на посту главы государства. Проект отражает ключевые политические изменения последних пяти лет через личный опыт президента.
Во второй части фильма Садыр Жапаров, говоря о напряжённой ситуации на кыргызско-таджикской границе, подчеркнул, что важную роль в достижении компромисса сыграли непосредственные советы и взвешенная политическая позиция Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
С аналогичной оценкой выступил и министр иностранных дел Кыргызстана Жээнбек Кулубаев, отметив, что именно Президент Шавкат Мирзиёев сыграл ключевую роль в урегулировании данного вопроса и сближении позиций двух государств.
Отдельное признание усилий Шавката Мирзиёева в фильме, посвящённом деятельности лидера соседнего государства, является не только проявлением благодарности, но и подтверждением его реальной роли в региональной политике и обеспечении стабильности в Центральной Азии.