MOXIda O'zbekiston-Qozog'iston ittifoqchilik munosabatlarining istiqbollari muhokama qilinadi
Joriy yil 18-aprel kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida "O'zbekiston–Qozog'iston ittifoqchilik munosabatlarining yangi bosqichi. Buxoro sammitidan so'ng qanday istiqbollar kutilmoqda?" mavzusida davra suhbati bo'lib o'tadi.
Tadbir tashkilotchilari — Markaziy Osiyo xalqaro instituti hamda Toshkent shahridagi Qozog‘iston Respublikasi Elchixonasi.
Davra suhbati davomida Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti K.-J. Toqayevning O‘zbekistonga 2026-yil 11-aprel kuni bo‘lib o‘tgan tashrifi yakunlari, shuningdek, O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligining istiqbollari muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Asosiy e’tibor strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish, savdo-iqtisodiy hamda madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish, o‘zaro hamkorlikni ilgari surish va Markaziy Osiyo mintaqasida hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga qaratiladi.
Forum ishida davlat tuzilmalari, diplomatik korpus, yetakchi ilmiy-tadqiqot va tahliliy markazlari, oliy ta’lim muassasalari, shuningdek, ikki mamlakatning madaniy va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etadi.
Tadbir dasturida ikki tomonlama hamkorlikda ittifoqchilik munosabatlarining o‘rni, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va transport-logistika sohalarida yangi o‘sish nuqtalarini shakllantirish, shuningdek, mintaqaviy darajada hamkorlikni chuqurlashtirish masalalariga bag‘ishlangan uchta sho’bada muhokamalar o’tkazish nazarda tutilgan.

В МИЦА обсудят перспективы узбекско-казахстанских союзнических отношений
18 апреля т. г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоится «круглый стол» на тему: «Новая динамика узбекско-казахстанских отношений союзничества. Что дальше после саммита в Бухаре?».
Организаторами мероприятия выступают Международный институт Центральной Азии и Посольство Республики Казахстан в
г. Ташкенте.
В ходе работы «круглого стола» планируется обсудить итоги визита Президента Республики Казахстан К.-Ж. Токаева в Узбекистан, состоявшегося 11 апреля т. г., а также перспективы развития узбекско-казахстанского сотрудничества.
Особое внимание будет уделено выработке практических рекомендаций по дальнейшему углублению стратегического партнёрства и союзнических отношений, расширению торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей, совместному продвижению взаимодействия и укреплению сотрудничества на пространстве Центральной Азии.
В работе форума примут участие представители государственных структур, дипломатического корпуса, ведущих научно-исследовательских и аналитических центров, высших учебных заведений, а также культурных и общественных организаций двух стран.
Программа мероприятия предусматривает проведение трёх тематических сессий, посвящённых роли союзнических отношений в двустороннем сотрудничестве, формированию новых точек роста в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-логистической сферах, а также углублению взаимодействия в региональном измерении.