O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ShHT sammitida bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-sentabr kuni Bishkek shahrida Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga (ShHT) a’zo davlatlar rahbarlari Kengashining yubiley majlisida ishtirok etdi.
O‘zbekiston Prezidenti ShHT doirasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Asosiy tashabbuslar:
O‘zbekiston Yaqin Sharqda muloqotni qayta tiklash va keskinlikni yumshatish tarafdori ekanligini qat’iy bildiradi;
✅ ShHT mamlakatlarining ulkan insoniy, tabiiy, ishlab chiqarish va intellektual salohiyati, eng avvalo, xalqlarimiz farovonligini oshirishga xizmat qilishi lozim;
✅ o‘zaro bog‘liq va barqaror makonni shakllantirish maqsadida «ShHT – 2040: umumiy taraqqiyot makoni» konseptual qarashini ishlab chiqish taklif etildi;
✅ maxsus iqtisodiy zonalar, ishlab chiqarish jarayonlari, sotuv bozorlari va logistikani birlashtiradigan ShHT sanoat kooperatsiyasi xaritasini ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi;
✅ umumiy tamoyillarni kelishishdan ShHT Taraqqiyot bankini amalda ishga tushirishga oʻtish taklif etildi;
✅ sun’iy intellekt sohasida hamkorlik bo‘yicha butunjahon tashkilotini tashkil etish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi;
✅ ShHTning ochiq ko‘p tilli ma’lumotlar korpusini shakllantirish to‘g‘risida qaror qabul qilish tashabbusi ilgari surildi;
✅ kelgusi yili Toshkent shahrida ShHTning sunʼiy intellekt va yangi raqamli yechimlar boʻyicha forumini o‘tkazish taklif etildi;
✅ 2035-yilga qadar suv va energetika samaradorligi sohasida ShHTning texnologik hamkorlik dasturini ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi;
✅ logistika infratuzilmasini rivojlantirishni muvofiqlashtirish va milliy transport tizimlarining choksiz oʻzaro bogʻlanishini ta’minlash maqsadida ShHTga a’zo davlatlarning temir yo‘l makonlarini integratsiyalash bo‘yicha Kengashni taʼsis etish taklif etildi;
✅ xavfsizlik va iqtisodiy hamkorlikning keng koʻlamli masalalarini muhokama qilish uchun ShHTning Afg‘oniston bilan muntazam muloqotini qayta tiklash tashabbusi ilgari surildi;
✅ xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini yanada mustahkamlashni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2028–2030-yillarga mo‘ljallangan an’anaviy san’at va nomoddiy madaniy merosni asrab-avaylash va ommalashtirish bo‘yicha hamkorlik dasturini tayyorlash taklif etildi.

Президент Узбекистана выдвинул ряд ключевых инициатив по укреплению взаимодействия в рамках ШОС.
✅ огромные человеческие, природные, производственные и интеллектуальные ресурсы стран ШОС должны работать прежде всего на повышение уровня благополучия наших народов;
✅ в целях формирования взаимосвязанного и устойчивого пространства предложено разработать концептуальное видение «ШОС – 2040: пространство общего развития»;
✅ инициировано разработать Карту промышленной кооперации ШОС, которая объединит специальные экономические зоны, производственные процессы, рынки сбыта и логистику;
✅ предложено перейти от согласования общих принципов к практическому запуску Банка развития ШОС;
✅ поддержана инициатива о создании Всемирной организации по сотрудничеству в области искусственного интеллекта;
✅ инициировано принятие решения о формировании Открытого многоязычного корпуса данных ШОС;
✅ предложено проведение в следующем году в Ташкенте Форума ШОС по искусственному интеллекту и новым цифровым решениям;
✅ инициирована разработка Программы технологического сотрудничества ШОС в сфере водной и энергетической эффективности до 2035 года;
✅ в целях координации развития логистической инфраструктуры и обеспечения бесшовного сопряжения национальных транспортных систем предложено учреждение Совета по интеграции железнодорожных пространств государств-членов ШОС;
✅ инициировано возобновление регулярного диалога ШОС с Афганистаном для обсуждения широкого круга вопросов безопасности и экономического взаимодействия;
✅ в поддержку дальнейшего укрепления дружественных уз наших народов предложено подготовить Программу сотрудничества по сохранению и популяризации традиционного искусства и нематериального культурного наследия на 2028-2030 годы.