O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ShHT sammitida bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-sentabr kuni Bishkek shahrida Shanxay Hamkorlik Tashkilotiga (ShHT) a’zo davlatlar rahbarlari Kengashining yubiley majlisida ishtirok etdi.
O‘zbekiston Prezidenti ShHT doirasidagi hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan bir qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Asosiy tashabbuslar:
O‘zbekiston Yaqin Sharqda muloqotni qayta tiklash va keskinlikni yumshatish tarafdori ekanligini qat’iy bildiradi;
✅ ShHT mamlakatlarining ulkan insoniy, tabiiy, ishlab chiqarish va intellektual salohiyati, eng avvalo, xalqlarimiz farovonligini oshirishga xizmat qilishi lozim;
✅ o‘zaro bog‘liq va barqaror makonni shakllantirish maqsadida «ShHT – 2040: umumiy taraqqiyot makoni» konseptual qarashini ishlab chiqish taklif etildi;
✅ maxsus iqtisodiy zonalar, ishlab chiqarish jarayonlari, sotuv bozorlari va logistikani birlashtiradigan ShHT sanoat kooperatsiyasi xaritasini ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi;
✅ umumiy tamoyillarni kelishishdan ShHT Taraqqiyot bankini amalda ishga tushirishga oʻtish taklif etildi;
✅ sun’iy intellekt sohasida hamkorlik bo‘yicha butunjahon tashkilotini tashkil etish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi;
✅ ShHTning ochiq ko‘p tilli ma’lumotlar korpusini shakllantirish to‘g‘risida qaror qabul qilish tashabbusi ilgari surildi;
✅ kelgusi yili Toshkent shahrida ShHTning sunʼiy intellekt va yangi raqamli yechimlar boʻyicha forumini o‘tkazish taklif etildi;
✅ 2035-yilga qadar suv va energetika samaradorligi sohasida ShHTning texnologik hamkorlik dasturini ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi;
✅ logistika infratuzilmasini rivojlantirishni muvofiqlashtirish va milliy transport tizimlarining choksiz oʻzaro bogʻlanishini ta’minlash maqsadida ShHTga a’zo davlatlarning temir yo‘l makonlarini integratsiyalash bo‘yicha Kengashni taʼsis etish taklif etildi;
✅ xavfsizlik va iqtisodiy hamkorlikning keng koʻlamli masalalarini muhokama qilish uchun ShHTning Afg‘oniston bilan muntazam muloqotini qayta tiklash tashabbusi ilgari surildi;
✅ xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini yanada mustahkamlashni qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2028–2030-yillarga mo‘ljallangan an’anaviy san’at va nomoddiy madaniy merosni asrab-avaylash va ommalashtirish bo‘yicha hamkorlik dasturini tayyorlash taklif etildi.

The President of Uzbekistan put forward a number of key initiatives aimed at strengthening cooperation within the SCO.
Key initiatives:
✅ Uzbekistan firmly supports the resumption of dialogue and de-escalation in the Middle East;
✅ the vast human, natural, industrial and intellectual resources of the SCO countries should be harnessed primarily to improve the well-being of our peoples;
✅ with a view to creating an interconnected and sustainable space, it was proposed to develop a conceptual vision entitled “SCO–2040: A Space of Common Development”;
✅ it was initiated to develop an SCO Industrial Cooperation Map bringing together special economic zones, production processes, markets and logistics;
✅ it was proposed to move from agreeing on general principles to the practical launch of the SCO Development Bank;
✅ the initiative to establish a World Organization for Cooperation in Artificial Intelligence was supported;
✅ it was initiated to adopt a decision on the establishment of an Open Multilingual Data Corpus of the SCO;
✅ it was proposed to hold an SCO Forum on Artificial Intelligence and New Digital Solutions in Tashkent next year;
✅ the development of an SCO Program for Technological Cooperation in Water and Energy Efficiency through 2035 was initiated;
✅ with a view to coordinating the development of logistics infrastructure and ensuring seamless integration of national transport systems, it was proposed to establish a Council for the Integration of Railway Networks of SCO Member States;
✅ the resumption of regular SCO dialogue with Afghanistan was initiated to discuss a broad range of issues related to security and economic cooperation;
✅ in support of further strengthening the bonds of friendship among our peoples, it was proposed to prepare a Program of Cooperation on the Preservation and Promotion of Traditional Arts and Intangible Cultural Heritage for 2028–2030.