2026-yil 9-aprel, Toshkent
Sizlarni Markaziy Osiyo xalqaro institutida qutlashdan mamnunman. Janobi Oliylari, taklifimizni qabul qilganingiz uchun samimiy minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz. Sizning ishtirokingiz mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni mustahkamlashda davom etayotgan ochiq muloqot va professional hamkorlikning ezgu an’anasini aks ettiradi.
Bugungi tadbir vazirliklar, idoralar, ilmiy-tadqiqot markazlari, universitetlar va ommaviy axborot vositalari vakillarini jamlagani O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi jadal rivojlanayotgan sheriklikka qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi.
Ushbu muloqot o‘z vaqtida va zarur, chunki bizning ekspert hamjamiyatlarimiz joriy tendensiyalarni tahlil qilmoqda va mintaqalararo hamkorlikni chuqurlashtirish uchun istiqbolli yondashuvlarni ishlab chiqmoqda. Bugungi ma’ruzaning asosiy mavzulari - O‘zbekiston-Turkiya hamkorligi, Anqaraning 2026-yilga mo‘ljallangan ustuvor yo‘nalishlari, shuningdek, Turkiya va Markaziy Osiyo, jumladan, Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) doirasidagi hamkorlik istiqbollari strategik ahamiyatga ega.
Munosabatlarimiz zamirida tarixiy fakt mujassam: Turkiya 1991-yilda O‘zbekiston mustaqilligini tan olgan birinchi davlat bo‘ldi. Ushbu do‘stlik va birdamlik harakati bugungi kungacha hamkorligimizning tamal toshi bo‘lib qolmoqda, o‘zaro hurmat, umumiy o‘ziga xoslik va kelajakka yagona qarashni anglatadi.
So‘nggi o‘ttiz yil ichida hamkorligimiz ramziy aloqalardan keng qamrovli strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev va Prezident Rejep Tayyip Erdog‘anning 2024-yil 6-iyun kuni Anqarada bo‘lib o‘tgan uchrashuvi yangi bosqichni boshlab berdi - siyosiy, iqtisodiy, madaniy va xavfsizlik sohalaridagi aniq, istiqbolga yo‘naltirilgan ustuvor yo‘nalishlarni belgilab bergan Keng qamrovli strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiya imzolandi.
Shu bilan birga, Turkiya Markaziy Osiyo bilan mintaqaviy formatlar - Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT), Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash (OHICHK) va Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) orqali hamkorlik qiladi, shuningdek, Markaziy Osiyolik hamkorlar (Qozog‘iston, O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston va Tojikiston) bilan BMT, YEXHT, IHT va IHT kabi global platformalarda o‘z pozitsiyalarini muvofiqlashtiradi.
Iqtisodiy hamkorlik ishonchli o‘sish dinamikasini ko‘rsatmoqda: Turkiya va Markaziy Osiyo o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 6 mlrd. AQSH dollarini 2018-yilda 14,5 mlrd. AQSH dollarini tashkil etadi, bunda maqsadli ko‘rsatkich 30 mlrd. Turkiyaning mintaqaga kiritgan sarmoyasi 2,5 barobarga oshib, 1,1 milliard AQSH dollarini tashkil etdi. 2016-yilda 3 mlrd. 2024-yilda Turkiyaning Yevroosiyodagi investitsiyalarining umumiy o‘sishi 34 foizni tashkil etib, AQSH dollarini tashkil etdi. Bugungi kunda Turkiyaning Yevroosiyodagi jami investitsiyalarining 24 foizi Markaziy Osiyoga to‘g‘ri keladi.
Mintaqada faoliyat yuritayotgan turk kompaniyalari soni 2016-yildagi 4 mingtadan 2025-yilga kelib 7 mingdan oshdi. O‘zbekistonda Turkiya investorlar orasida Xitoy va Rossiyadan keyin uchinchi o‘rinda turadi: bu yerda 2 mingdan ortiq korxona, jumladan, 438 ta qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda.
Turkiya o‘zini o‘zgaruvchan ta’minot konfiguratsiyasi sharoitida Yevropa bozorlariga kirishni ta’minlaydigan strategik energetika markazi sifatida ko‘rsatmoqda. Boku-Tbilisi-Jayhon neft quvuri Transkaspiy eksport yo‘nalishiga aylandi: 2008-yildan boshlab u orqali Qozog‘iston nefti, 2010-yildan esa Turkmaniston nefti yetkazib berilmoqda.
Turkmaniston gazini Trans-Anadolu gaz quvuri (TANAP) orqali eksport qilish, jumladan, uning quvvatini 16 milliard kub metrdan 32 milliard kub metrga oshirish bo‘yicha muzokaralar davom etmoqda.
Transport va infratuzilmaviy o‘zaro bog‘liqlik mintaqaviy integratsiyani, eng avvalo, Xitoy va Yevropani Markaziy Osiyo, Kaspiy dengizi, Janubiy Kavkaz va Turkiya orqali bog‘laydigan Transkaspiy xalqaro transport yo‘nalishi (O‘rta yo‘lak) orqali yanada mustahkamlaydi.
Asosiy tashabbus Qozog‘iston, O‘zbekiston va Ozarbayjon tomonidan Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (OIIB) ko‘magida amalga oshirilayotgan Transkaspiy "yashil" energetika yo‘lagidir. Loyiha Markaziy Osiyo mamlakatlarining energiya tizimlarini Ozarbayjon bilan Kaspiy suv osti kabeli orqali bog‘lash va Turkiya hamda Yevropa bozorlariga elektr energiyasi eksportini ta’minlashga qaratilgan.
Inson kapitali, ta’lim va madaniyat sohasidagi hamkorlik Markaziy Osiyo davlatlarida, shu jumladan O‘zbekistonda qo‘shma universitetlar va akademik dasturlarni tashkil etish, shuningdek, "Türkiye Bursları" dasturi kabi stipendiya tashabbuslarida faol ishtirok etish orqali kengayib bormoqda.
2025-yil noyabr oyida Ozarbayjon ishtirokida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarining kengaytirilishi mintaqalararo hamkorlikka qo‘shimcha sur’at bag‘ishladi. Bu qadam Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamladi, muvofiqlashtirish darajasini oshirdi va Turkiya orqali o‘zaro bog‘liqlik uchun yangi imkoniyatlar ochdi.
TDT doirasida "Strategiya 2026" va "Strategiya 2040" strategik hujjatlari umumiy iqtisodiy makonni shakllantirish, jumladan, energetika integratsiyasini chuqurlashtirish va mintaqaviy taraqqiyot bankini yaratish imkoniyatlarini belgilab beradi.
O‘zbekistonning tahliliy va ilmiy-tadqiqot muassasalari Turkiyaning yetakchi akademik va ekspert markazlari bilan hamkorlikni faol rivojlantirmoqda. Xususan, Ibn Xaldun universiteti, Anqara ijtimoiy fanlar universiteti va TOBB iqtisodiyot va texnologiyalar universiteti, shuningdek, Inqirozli va siyosiy tadqiqotlar markazi (ANKASAM), Diplomatik va siyosiy tadqiqotlar markazi (DİPAM) va Siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy tadqiqotlar jamg‘armasi (SETA) kabi taniqli tahlil markazlari bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan.
2025-yil dekabr oyida Markaziy Osiyo xalqaro instituti va SETA o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi, bu institutlarimiz o‘rtasida ekspertlar muloqotini mustahkamlash, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish va bilim almashishda muhim qadam bo‘ldi.
Xulosa o‘rnida, elchi Ufuk Ulutash va barcha ishtirokchilarga faol ishtiroki uchun samimiy minnatdorchilik bildirishga ijozat bergaysiz. Ishonchim komilki, bugungi fikr almashinuvi Markaziy Osiyo va Turkiya o‘rtasidagi ko‘prikni yanada mustahkamlaydigan va yanada gullab-yashnayotgan, ochiq va barqaror Yevroosiyo mintaqasiga xizmat qiladigan amaliy hamkorlikka aylanadi.

Приветственное выступление директора МИЦА Жавлона Вахабова в ходе открытой лекции посла Турции в Узбекистане
9 апреля 2026 года, Ташкент
Ваше Превосходительство господин
Посол Уфук Улуташ, Уважаемые послы,
Уважаемые коллеги, дамы и господа!
Рад приветствовать вас в Международном институте Центральной Азии. Позвольте, Ваше Превосходительство, выразить искреннюю признательность за принятие нашего приглашения. Ваше участие отражает добрую традицию открытого диалога и профессионального взаимодействия, которая продолжает укреплять взаимопонимание между нашими странами.
Сегодняшнее мероприятие собрало представителей министерств, ведомств, научно-исследовательских центров, университетов и средств массовой информации, что наглядно свидетельствует о растущем интересе к динамично развивающемуся партнёрству между Узбекистаном и Турцией.
Данный диалог является своевременным и востребованным, поскольку наши экспертные сообщества анализируют текущие тенденции и вырабатывают перспективные подходы к углублению межрегионального сотрудничества. Ключевые темы сегодняшней лекции — узбекско-турецкое сотрудничество, приоритеты Анкары на 2026 год, а также перспективы взаимодействия Турции и Центральной Азии, в том числе в рамках Организации тюркских государств (ОТГ), — имеют стратегическое значение.
В основе наших отношений лежит исторический факт: Турция стала первой страной, признавшей независимость Узбекистана в 1991 году. Этот жест дружбы и солидарности по сей день остаётся краеугольным камнем нашего партнёрства, символизируя взаимное уважение, общую идентичность и единое видение будущего.
За три последних десятилетия наше сотрудничество прошло путь от символических связей до всеобъемлющего стратегического партнёрства. Встреча Президента Шавката Мирзиёева и Президента Реджепа Тайипа Эрдогана в Анкаре 6 июня 2024 года ознаменовала новый рубеж — подписанием Совместной декларации об углублении всеобъемлющего стратегического партнёрства, которая определила чёткие, ориентированные на перспективу приоритеты в политической, экономической, культурной сферах и сфере безопасности.
Параллельно Турция взаимодействует с Центральной Азией через региональные форматы — Организацию тюркских государств (ОТГ), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) и Шанхайскую организацию сотрудничества (ШОС), — а также координирует позиции с центральноазиатскими партнёрами (Казахстаном, Узбекистаном, Кыргызстаном, Туркменистаном и Таджикистаном) на глобальных площадках: в ООН, ОБСЕ, ОИС и ОЭС.
Экономическое сотрудничество демонстрирует уверенную динамику роста: товарооборот между Турцией и Центральной Азией увеличился с 6 млрд долл. США в 2018 г. до 14,5 млрд долл. США в 2025 г., при целевом показателе в 30 млрд долл. США к 2030 г. Турецкие инвестиции в регион выросли в 2,5 раза — с 1,1 млрд долл. США в 2016 г. до 3 млрд долл. США в 2024 г., — опережая общий рост инвестиций Турции в Евразии, составивший 34%. На сегодняшний день на Центральную Азию приходится 24% всех накопленных турецких инвестиций в Евразии.
Число турецких компаний, работающих в регионе, выросло с 4 000 в 2016 г. до более чем 7 000 к 2025 г. В Узбекистане Турция занимает третье место среди инвесторов — после Китая и России: здесь работают более 2 000 предприятий, в том числе 438 совместных.
Турция позиционирует себя в качестве стратегического энергетического хаба, обеспечивающего доступ к европейским рынкам в условиях меняющейся конфигурации поставок. Нефтепровод Баку – Тбилиси – Джейхан превратился в транскаспийский экспортный маршрут: с 2008 г. по нему поставляется казахстанская нефть, а с 2010 г. — туркменская.
Продолжаются переговоры об экспорте туркменского газа по Трансанатолийскому газопроводу (TANAP), включая планы по расширению его пропускной способности с 16 до 32 млрд куб. м.
Транспортно-инфраструктурная взаимосвязанность дополнительно укрепляет региональную интеграцию — прежде всего через Транскаспийский международный транспортный маршрут (Срединный коридор), соединяющий Китай и Европу через Центральную Азию, Каспийское море, Южный Кавказ и Турцию.
Ключевой инициативой является Транскаспийский «зелёный» энергетический коридор, реализуемый Казахстаном, Узбекистаном и Азербайджаном при поддержке Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ). Проект призван соединить энергосистемы стран Центральной Азии с Азербайджаном по подводному каспийскому кабелю и обеспечить экспорт электроэнергии на турецкий и европейский рынки.
Взаимодействие в сфере человеческого капитала, образования и культуры расширяется за счёт создания совместных университетов и академических программ в государствах Центральной Азии, в том числе в Узбекистане, а также благодаря активному участию в стипендиальных инициативах — таких как программа «Türkiye Bursları».
Расширение Консультативных встреч глав государств Центральной Азии за счёт участия Азербайджана в ноябре 2025 г. придало дополнительный импульс межрегиональному взаимодействию. Этот шаг укрепил связи между Центральной Азией и Южным Кавказом, повысил уровень координации и открыл новые возможности для взаимосвязанности через Турцию.
В рамках ОТГ стратегические документы — «Стратегия 2026» и «Стратегия 2040» — определяют контуры формирования общего экономического пространства, включая углубление энергетической интеграции и возможное создание регионального банка развития.
Аналитические и научно-исследовательские учреждения Узбекистана активно развивают сотрудничество с ведущими академическими и экспертными центрами Турции. В частности, налажены партнёрские связи с Университетом Ибн Халдуна, Анкарским университетом социальных наук и Университетом TOBB экономики и технологий, а также с такими известными аналитическими центрами, как Центр кризисных и политических исследований (ANKASAM), Центр дипломатических и политических исследований (DİPAM) и Фонд политических, экономических и социальных исследований (SETA).
В декабре 2025 г. между Международным институтом Центральной Азии и SETA был подписан Меморандум о взаимопонимании, который стал важным шагом на пути к укреплению экспертного диалога, проведению совместных исследований и обмену знаниями между нашими институтами.
В заключение позвольте выразить искреннюю признательность послу Уфуку Улутaшу и всем участникам за вовлечённость. Убеждён, что сегодняшний обмен мнениями воплотится в практическое сотрудничество, которое будет и далее укреплять мост между Центральной Азией и Турцией и способствовать становлению более процветающего, открытого и стабильного евразийского региона.