MOXI direktori J.Vaxabovning “O‘zbekiston va CAREC: barqaror rivojlanish va aholining zaif qatlamlarini kambag‘allikka qaytishining oldini olish yo‘lidagi hamkorlik” mavzusidagi davra suhbatidagi nutqi
2026-yil 16-iyul, CAREC Instituti, Urumchi shahri
Hurmatli xonimlar va janoblar, davra suhbati ishtirokchilari!
Bugungi davra suhbatini tashkil etish tashabbusi uchun Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik Dasturi (CAREC) Instituti jamoasiga hamda shaxsan Charymuhammet Shallyevga o‘z samimiy minnatdorligimni bildiraman. Mazkur tadbir O‘zbekistonning CAREC Dasturi doirasidagi iqtisodiy hamkorligi istiqbollari, CAREC Dasturining Markaziy Osiyoda iqtisodiy integratsiya jarayonlarini ilgari surishdagi o‘rni, shuningdek, Xitoyning aholining zaif qatlamlari kambag‘allikka qaytishining oldini olish borasidagi tajribasini o‘rganishga bag‘ishlangan.
O‘zbekiston mamlakatda iqtisodiyotni liberallashtirish, investorlar uchun qulay muhit yaratish, global qo‘shilgan qiymat zanjirlaridagi ishtirokni kengaytirish, hududlarda ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini tubdan yangilash, shuningdek, aholining hayot sifatini oshirishga qaratilgan islohotlarni amalga oshirishga katta ahamiyat qaratmoqda.
Mazkur o‘zgarishlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda xalqaro moliya institutlari, jumladan, Osiyo taraqqiyot banki (OTB), Islom taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Jahon banki hamda Xalqaro valyuta jamg‘armasi kabi tashkilotlar salmoqli hissa qo‘shmoqda.
Shuni alohida ta’kidlashni istardimki, 2026-yil O‘zbekiston uchun amalda mamlakatning moliyaviy-investitsiyaviy salohiyatini mustahkamlash yili bo‘ldi. Buni Samarqand shahrida OTB Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yig‘ilishining o‘tkazilganligi, Toshkent shahrida 5-Xalqaro investitsiya forumining tashkil etilganligi, shuningdek, O‘zbekiston milliy kompaniyalari aksiyalarining London fond birjasida muvaffaqiyatli ommaviy joylashtirilganligi ham tasdiqlaydi.
CAREC Dasturi doirasidagi loyihalarni amalga oshirishda muhim o‘rin tutadigan OTBining roli alohida e’tiborga loyiqdir. Mazkur bank keng ko‘lamli islohotlar va ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlarni amalga oshirishda O‘zbekistonning ishonchli strategik hamkoriga aylandi. Bugungi kunga qadar OTB bilan hamkorlikdagi loyihalar portfeli 16 mlrd AQSh dollariga yetdi. Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan OTB Boshqaruvchilar kengashi yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha imzolangan, umumiy qiymati 12,5 mlrd AQSh dollarini tashkil etuvchi O‘zbekiston va OTB o‘rtasidagi yangi hamkorlik dasturi sheriklikni yanada kengaytirish uchun katta istiqbollar ochmoqda.
O‘zbekiston va boshqa Markaziy Osiyo mamlakatlarining rivojlanish strategiyalarini amalga oshirishda CAREC Dasturi muhim o‘rin tutadi. Mazkur dastur Markaziy, Sharqiy, Janubiy Osiyo hamda Janubiy Kavkaz mamlakatlarining iqtisodiy salohiyatini modernizatsiya qilish va kengaytirishga salmoqli hissa qo‘shmoqda.
Bugungi kunda CAREC Dasturi doirasida O‘zbekistonda umumiy qiymati 14 mlrd AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan 44 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Ushbu loyihalarning eng katta ulushi 24 ta loyihani qamrab oluvchi transport-logistika sohasiga to‘g‘ri keladi. Mazkur yo‘nalish doirasida CAREC transport yo’laklari tarmog‘iga kiruvchi avtomobil va temir yo‘llarning katta qismi “2, 3, 5 va 6-koridorlar” loyihalari doirasida modernizatsiya qilindi.
Hamkorlikni kengaytirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘lining qurilishi ochib bermoqda. Mazkur loyiha “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasidagi Xitoy–Markaziy Osiyo–G‘arbiy Osiyo iqtisodiy koridori tarkibida hududlararo transport bog‘liqligini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi mumkin.
Biz Andijon viloyatini ushbu yo‘nalishning muhim qismi sifatida ko‘ramiz. Mazkur hudud Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘l liniyasining yakuniy nuqtasi, shu bilan birga, mamlakat ichida va butun Markaziy Osiyo mintaqasida yuklar harakatining boshlang‘ich nuqtasi hisoblanadi.
Shu munosabat bilan, Andijon viloyatida logistika markazlari va quruqlik portlarini tashkil etish “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘li orqali yuk oqimlariga samarali xizmat ko‘rsatish, mamlakat ichida hamda undan keyin Yevropa va Yaqin Sharq yo‘nalishlarida tovarlarning uzluksiz harakatini ta’minlashda hal qiluvchi omil bo‘lishi mumkin.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashi yig‘ilishida so‘zlagan nutqida transport yo’laklarining barqaror faoliyatini ta’minlash muhimligini alohida ta’kidladi.
Shu nuqtayi nazardan, davlat rahbarining CAREC Dasturi doirasida “Raqamli bojxona va logistika alyansi”ni tashkil etish tashabbusi o‘z vaqtida ilgari surilgan tashabbus sifatida namoyon bo‘lmoqda. Uning amalga oshirilishi bojxona tartib-taomillarini uyg‘unlashtirish, hujjatlar aylanishini raqamlashtirish hamda transchegaraviy yuk tashuvlarini sezilarli darajada soddalashtirish imkonini beradi.
O‘zbekistonning CAREC Dasturi bilan hamkorligi energetika sohasida ham salmoqli natijalarni namoyon etmoqda. Mazkur yo‘nalishga dastur investitsiya portfelining qariyb 40% yoki 5,1 mlrd AQSh dollari to‘g‘ri keladi. Kelgusidagi hamkorlikning eng istiqbolli yo‘nalishlaridan biri qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish hisoblanadi.
Bugungi kunda O‘zbekiston ushbu sohada to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish bo‘yicha Markaziy Osiyoda yetakchi o‘rinlarni egallab kelmoqda. 2003–2025-yillar davrida mintaqadagi qayta tiklanuvchi energetika sohasiga kiritilgan barcha xorijiy investitsiyalarning 56% O‘zbekiston hissasiga to‘g‘ri kelib, ularning umumiy hajmi qariyb 18 mlrd AQSh dollarini tashkil etdi.
Biz CAREC Instituti tomonidan O‘zbekistonning qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish borasidagi salmoqli salohiyati e’tirof etilayotganini yuksak qadrlaymiz. Institut tomonidan o‘tkazilgan tadqiqot doirasida mamlakatimiz ushbu yo‘nalishda mintaqadagi yetakchi davlatlardan biri sifatida qayd etildi, shuningdek, “Investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash dasturi” uchun pilot mamlakat sifatida tanlandi.
Mazkur dastur doirasida ishlab chiqilgan amaliy tavsiyalar investitsiya muhitini yanada takomillashtirish, yangi investitsiyalarni jalb etish hamda O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasida qayta tiklanuvchi energetikaning barqaror rivojlanishini ta’minlashga xizmat qiladi.
Bugungi tadbir alohida ahamiyatga ega, chunki u CAREC Dasturining 25 yillik yubiley yili doirasida o‘tkazilmoqda. Fursatdan foydalanib, barcha ishtirokchi davlatlarni, rivojlanish bo‘yicha hamkorlarni hamda ushbu yillar davomida CAREC Dasturining rivojlanishiga o‘z hissasini qo‘shib kelayotgan barcha tomonlarni samimiy muborakbod etmoqchiman.
Alohida minnatdorlik so‘zlarimni mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishda muhim ishtirokchilardan biri bo‘lgan, CAREC Dasturi maqsadlarini amalga oshirishga salmoqli hissa qo‘shayotgan CAREC Institutiga bildirmoqchiman.
Shuni alohida ta’kidlamoqchimanki, Markaziy Osiyo xalqaro instituti CAREC Instituti bilan yaqin hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor. Ushbu hamkorlikning mustahkam asosi sifatida tashkilotlarimiz o‘rtasida imzolangan o‘zaro anglashuv memorandumi xizmat qilmoqda. Biz ekspertlar maslahatlashuvlarini faol tashkil etish, yosh tadqiqotchilar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirish hamda qo‘shma tadbirlarni o‘tkazishga tayyormiz.
Mazkur hamkorlik doirasida biz qo‘shma tadqiqot faoliyatini rivojlantirish, jumladan, Markaziy Osiyoda sun’iy intellektdan foydalanish istiqbollarini o‘rganish, “yashil moliyalashtirish” imkoniyatlarini tahlil qilish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi sohasida suvni tejovchi yechimlarni joriy etish masalalarini tadqiq etishni rejalashtirmoqdamiz.
Markaziy Osiyoda qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish uchun mavjud keng imkoniyatlarni hisobga olgan holda, CAREC Instituti tomonidan tayyorlangan Markaziy Osiyoda qayta tiklanuvchi energetika sohasidagi investitsiya ekotizimiga bag‘ishlangan ma’ruzada keltirilgan asosiy xulosalar va tavsiyalarni inobatga olib, ushbu yo‘nalishda mintaqaviy ekspertlar hamkorligini yanada faollashtirishni taklif etamiz.
Mamlakatimizda xalq farovonligini oshirish va aholi turmush darajasini yaxshilash masalalari davlat siyosatining eng muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, strategik rejalashtirish jarayonlarining asosini tashkil etadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashi yig‘ilishidagi nutqida so‘nggi yillarda mamlakat iqtisodiyotiga 150 mlrd AQSh dollari miqdorida xorijiy investitsiyalar jalb qilinganligini, minglab zamonaviy korxonalar tashkil etilganligini ta’kidladi. Tovar va xizmatlar eksporti 3 barobarga oshdi, yalpi ichki mahsulot hajmi esa 50 mlrd dollardan 147 mlrd dollarga yetdi.
Shuningdek, islohotlar jarayonida asosiy e’tibor har bir oila va har bir insonning hayot sifatini yaxshilashga qaratilayotganligi alohida qayd etildi. Ehtiyojmand 8,5 mln nafar fuqarolarning daromadlari oshirildi hamda kambag‘allik darajasi qariyb 35% dan 5,8%gacha kamaytirildi.
“O‘zbekiston–2030” strategiyasi doirasida hukumat iqtisodiyot hajmini 240 mlrd AQSh dollaridan oshirish, aholi jon boshiga daromad darajasi yuqori o‘rta daromadli mamlakatlar qatoriga kirish hamda kambag‘allikni to‘liq bartaraf etishni maqsad qilgan.
Xitoy, shubhasiz, mamlakatimiz va butun Markaziy Osiyo mintaqasining rivojlanishida nihoyatda muhim o‘rin tutadi. Xitoy Xalq Respublikasi O‘zbekistonning eng yirik savdo hamkorlaridan biri hisoblanadi.
Muhim ko‘rsatkichlardan biri sifatida mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokidagi korxonalar sonining sezilarli darajada oshganini qayd etish mumkin. Ularning soni 2023-yildagi 2,1 mingtadan 2026-yilda 5,2 mingtaga yetdi. 2025-yilda Xitoy investitsiyalarining O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritilgan hajmi 15,8 mlrd AQSh dollarini tashkil etdi va ushbu ko‘rsatkichni 21 mlrd AQSh dollariga yetkazish vazifasi qo‘yilgan. Ushbu maqsadga 2024-yilda ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi kelishuvlar asosida Toshkent shahrida faoliyat boshlagan Xitoy Eksimbankining mintaqaviy ofisi faoliyati ham ko‘maklashadi.
Ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlaridan biri ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish va aholi farovonligini oshirish sohasidagi hamkorlik hisoblanadi.
Xitoy ushbu yo‘nalishda katta natijalarga erishdi. 2012–2020-yillar davrida kambag‘allikka qarshi manzilli kurash dasturini amalga oshirish natijasida qishloq hududlarida yashovchi 100 mln nafarga yaqin (98,9 mln) aholi kambag‘allik chegarasidan chiqarildi. Mutlaq kambag‘allik bartaraf etilgandan so‘ng, bugungi kunda asosiy e’tibor kambag‘allikka qaytishning oldini olish, aholi daromadlarini oshirish hamda qishloq hududlarini kompleks rivojlantirish masalalariga qaratilmoqda.
O‘zbekiston uchun ushbu tajriba katta qiziqish uyg‘otadi. Ayniqsa, aholiga manzilli yordam ko‘rsatish, qishloq iqtisodiyotini rivojlantirish va tadbirkorlikni rag‘batlantirish borasidagi Xitoy yondashuvlari alohida ahamiyatga ega. Bunday usullarni milliy xususiyatlarni hisobga olgan holda moslashtirish aholi ijtimoiy-iqtisodiy farovonligini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni rivojlantirishga 2026–2027-yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida kambag‘allikni qisqartirish sohasidagi hamkorlik bo‘yicha Qo‘shma harakatlar rejasi muhim amaliy turtki beradi.
Uning amalga oshirilishi kambag‘allikni qisqartirish borasidagi tajriba almashinuvini yo‘lga qo‘yish, qishloq hududlarini rivojlantirishning zamonaviy yondashuvlarini joriy etish hamda aholi bandligini oshirishga xizmat qiladi.
Strategik hamkorlikni mustahkamlashning muhim istiqbollari “Markaziy Osiyo – Xitoy” mintaqaviy hamkorlikning yangi formatini rivojlantirish bilan bog‘liq. Sian va Ostona shaharlarida bo‘lib o‘tgan sammitlarning muvaffaqiyatli o‘tkazilishi natijasida qisqa vaqt ichida mazkur mexanizmning institutsional va me’yoriy-huquqiy asoslari faol shakllantirilmoqda.
Shu nuqtayi nazardan, Urumchi shahrida “Markaziy Osiyo – Xitoy” formatida kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha hamkorlik markazi hamda Yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlik markazi tashkil etilgani alohida ahamiyat kasb etadi. Ishonchim komilki, ushbu muassasalar mintaqa davlatlarining Xitoy bilan ham ikki tomonlama, ham mintaqaviy hamkorligini rivojlantirishda muhim drayverlardan biriga aylanadi.
Alohida ta’kidlashni istardimki, “Markaziy Osiyo – Xitoy” formatidagi dastlabki ikki sammit yakunlari bo‘yicha qabul qilingan hujjatlar – Sian va Ostona deklaratsiyalarida davlat rahbarlari kambag‘allikni qisqartirish sohasida sa’y-harakatlarni birlashtirishga sodiqligini tasdiqladilar, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirishdan manfaatdor bo‘lgan muassasa va tashkilotlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Shu munosabat bilan, bugungi “davra suhbati” dasturiga O‘zbekiston va CAREC Dasturi o‘rtasidagi hamkorlik masalalari, shuningdek, kambag‘allikni qisqartirish va aholi farovonligini oshirish borasida tajriba almashish yo‘nalishlari kiritilgan.
Fursatdan foydalanib, Shinjon bilan hamkorligimizni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha bir qator takliflarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, CAREC Instituti va Shinjon hamkorlari bilan birgalikda “Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston” temir yo‘l yo’lagi bo‘ylab hududlarni kompleks rivojlantirish masalalari bo‘yicha tadqiqotlarni faollashtirishni taklif etamiz.
Bunda hududlararo savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, infratuzilmani raqamlashtirish hamda qayta tiklanuvchi energetika sohasida zamonaviy yechimlarni joriy etish masalalariga alohida e’tibor qaratish lozim.
Ikkinchidan, mintaqaning iqlim barqarorligini mustahkamlash maqsadida Xitoydagi hamkorlarimiz va boshqa CAREC mamlakatlarini “Markaziy Osiyoning yashil hududi” tashabbusiga qo‘shilishga taklif etamiz. Mazkur tashabbus ekotizimlarni tiklash, cho‘llanish va yer degradatsiyasining oldini olish hamda mintaqaning tabiiy salohiyatini saqlashga qaratilgan qo‘shma dastur hisoblanadi.
Bu Markaziy Osiyoning suv resurslari, ekotizimlari va barqaror rivojlanishiga tobora kuchayib borayotgan iqlim o‘zgarishi oqibatlariga birgalikda samarali javob berish imkonini beradi.
Uchinchidan, ekspertlar muloqotlarini tashkil etish va hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari bo‘yicha takliflar ishlab chiqish maqsadida O‘zbekiston va Shinjonning tahliliy markazlari, universitetlari, ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda tegishli institutlari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirishni taklif etamiz.
Bunda transport, qishloq xo‘jaligi va energetika sohalarida ilmiy va ekspert almashinuviga alohida e’tibor qaratish lozim.
Bu mintaqadagi jarayonlarning bugungi dinamikasi doimiy ekspert tahlili va professional fikr almashinuvini talab etayotganligini hisobga olgan holda, ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish uchun muvozanatli yondashuvlar hamda amaliy tavsiyalarni shakllantirish imkonini beradi.
Xulosa o‘rnida, ushbu ekspertlar muhokamasining muvaffaqiyatli o‘tishini, qiziqarli ma’ruzalar va samarali takliflar bildirilishini tilab qolaman.

Директора МИЦА Ж. Вахабова на «круглом столе» на тему: «Узбекистан и ЦАРЭС: партнёрство во имя устойчивого развития и предотвращения возврата к бедности уязвимых слоев населения»
16 июля 2026 г. Институт ЦАРЭС, г. Урумчи
Дамы и господа, уважаемые участники круглого стола!
Прежде всего позвольте выразить искреннюю признательность команде Института ЦАРЭС и лично Чарымухаммету Шаллыеву за инициативу проведения сегодняшнего «круглого стола», посвящённого перспективам экономического сотрудничества Узбекистана в рамках Программы ЦАРЭС, роли Программы ЦАРЭС в продвижении процессов экономической интеграции в Центральной Азии, а также изучению опыта Китая в области предотвращения возврата к бедности уязвимых слоёв населения.
Узбекистан придает важное значение реализации в стране реформ по либерализации экономики, созданию благоприятной среды для инвесторов, расширению участия в глобальных цепочках добавленной стоимости, коренному обновлению социальной и производственной инфраструктуры в регионах, а также повышению качества жизни населения.
Существенный вклад в успешную реализацию этих преобразований вносят международные финансовые институты, в том числе Азиатский банк развития (АБР), Исламский банк развития, Европейский банк реконструкции и развития, Всемирный банк и Международный валютный фонд.
Хотел бы отметить, что 2026 год для Узбекистана стал фактически годом «укрепления финансово-инвестиционного потенциала страны». Об этом свидетельствуют проведение в Самарканде 59-го ежегодного заседания Совета управляющих АБР, организация в Ташкенте 5-го Международного инвестиционного форума, а также успешное публичное размещение на Лондонской бирже акций национальных компаний Узбекистана.
Особого внимания заслуживает роль АБР, ставшего надежным стратегическим партнером Узбекистана в реализации масштабных реформ и социально-экономических преобразований. На сегодняшний день портфель совместных проектов с АБР достиг $16 млрд. Значительные перспективы расширения партнерства связаны с новой программой сотрудничества между Узбекистаном и АБР на сумму $12,5 млрд, подписанной по итогам заседания Совета управляющих АБР в Самарканде.
Важное место в реализации стратегий развития Узбекистана и других стран Центральной Азии играет Программа ЦАРЭС, которая вносит значительный вклад в модернизацию и расширение экономического потенциала стран Центральной, Восточной, Южной Азии и Южного Кавказа.
На сегодняшний день по линии программы ЦАРЭС в Узбекистане осуществляется 44 проекта, общая стоимость которых превысила $14 млрд. Наибольшая доля приходится на транспортно-логистический сектор, охватывающий 24 проекта. В рамках данного направления уже модернизирована большая часть автомобильных и железнодорожных трасс, входящих в сеть транспортных коридоров ЦАРЭС в рамках проектов «Коридор 2, 3, 5 и 6».
Дополнительные возможности для сотрудничества открывает строительство железной дороги «Китай–Кыргызстан–Узбекистан», которая способна укрепить межрегиональную транспортную связанность как часть Экономического коридора Китай-Центральная Азия-Западная Азия («Пояса и пути»).
Мы рассматриваем Андижанскую область как ключевое звено этого маршрута, которое является конечной точкой железнодорожной линии Китай-Кыргызстан-Узбекистан и одновременно отправной точкой для движения грузов внутри страны и региона ЦА.
В этой связи создание в Андижанской области логистических центров и сухих портов может стать решающим фактором успешного обслуживания грузопотока по железной дороге «Китай–Кыргызстан–Узбекистан», обеспечения бесперебойного движения товаров внутри страны и далее в Европу и на Ближний Восток.
Выступая на заседании Совета управляющих АБР в Самарканде, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность обеспечения стабильного функционирования транспортных коридоров. В этом контексте инициатива главы государства по созданию в рамках Программы ЦАРЭС «Цифрового таможенного и логистического альянса» представляется особенно своевременной. Ее реализация позволит гармонизировать таможенные процедуры, цифровизировать документооборот и существенно упростить трансграничные грузоперевозки.
Взаимодействие Узбекистана с Программой ЦАРЭС также демонстрирует значимые результаты в энергетической сфере, на которую приходится около 40% инвестиционного портфеля программы, или $5,1 млрд. Одним из наиболее перспективных направлений дальнейшего сотрудничества является развитие возобновляемых источников энергии (ВИЭ).
Сегодня Узбекистан занимает лидирующие позиции в ЦА по привлечению прямых иностранных инвестиций в этот сектор. За период 2003–2025 гг. на нашу страну пришлось 56% всех иностранных инвестиций в ВИЭ в регионе, сумма которых достигла почти $18 млрд.
Мы высоко ценим признание Институтом ЦАРЭС значительного потенциала Узбекистана в развитии возобновляемой энергетики. В рамках проведенного Институтом исследования наша страна была определена в качестве одного из лидеров региона в данной сфере, а также выбрана в качестве пилотной страны для «Программы содействия инвестициям».
Практические рекомендации, разработанные в рамках данной программы, будут способствовать дальнейшему улучшению инвестиционного климата, привлечению новых инвестиций и обеспечению устойчивого развития ВИЭ в Узбекистане и регионе ЦА.
Сегодняшнее мероприятие имеет особое значение, поскольку проходит в юбилейный год - год 25-летия Программы ЦАРЭС. Пользуясь этой возможностью, хочу поздравить все государства-участники, партнеров по развитию и всех, кто на протяжении этих лет вносил вклад в развитие Программы ЦАРЭС.
Отдельные слова признательности хочу адресовать Институту ЦАРЭС, который является одним из ключевых участников в продвижении регионального экономического сотрудничества, вносит весомый вклад в реализацию целей Программы.
Хотел бы подчеркнуть готовность Международного института Центральной Азии развивать тесное взаимодействие с Институтом ЦАРЭС, основой для которого является подписанный между нашими организациями Меморандум о взаимопонимании. Мы готовы активно проводить экспертные консультаций, развивать контакты между молодыми исследователями и проводить совместные мероприятия.
В рамках данного партнерства мы готовы развивать совместную исследовательскую деятельность, включая изучение перспектив применения искусственного интеллекта в Центральной Азии, возможностей «зеленого финансирования», а также внедрения водосберегающих решений в аграрном секторе.
С учетом широких возможностей развития возобновляемой энергетики в Центральной Азии предлагаем также совместно с Институтом ЦАРЭС активизировать региональное экспертное взаимодействие в данной сфере с учетом ключевых выводов и рекомендаций, представленных в подготовленном вами докладе об инвестиционной экосистеме ВИЭ в Центральной Азии.
В нашей стране вопросы развития и повышения благосостояния народа представляют собой важнейший приоритет государственной политики, положенный в основу стратегического планирования.
В своем выступлении на заседании Совета управляющих АБР в Самарканде Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что за последние годы в экономику привлечено $150 млрд иностранных инвестиций, созданы тысячи современных предприятий. Экспорт товаров и услуг вырос в 3 раза, ВВП вырос с $50 до $147 млрд.
Особо было подчеркнуто, что в ходе реформ первостепенное внимание уделяется улучшению жизни каждой семьи, каждого человека. Повышены доходы 8,5 млн нуждающихся граждан и достигнуто снижение уровня бедности с почти 35% до 5,8%.
В рамках Стратегии «Узбекистан 2030» правительство планирует увеличить объем экономики до более чем $240 млрд, войти в число стран с доходом выше среднего и полностью искоренить бедность.
Китай, безусловно, играет весьма важную роль в развитии нашей страны и всего региона Центральной Азии. КНР является крупнейшим торговым партнером Узбекистана.
Важным показателем является рост у нас в стране предприятий с участием китайского капитала, число которых увеличилось с 2,1 тыс. (в 2023 г.) до 5,2 тыс. (2026 г.). Объём китайских инвестиций в экономику Узбекистана в 2025 году составил $15,8 млрд, поставлена задача увеличить его до $21 млрд. Этому будет способствовать активная работа регионального офиса Эксимбанка Китая, открывшегося в Ташкенте по договоренности глав государств в 2024 г.
Одним из перспективных направлений двустороннего сотрудничества является взаимодействие в сфере социально-экономического развития и повышения благосостояния населения.
Китай добился в этой области впечатляющих результатов. В период 2012–2020 гг. благодаря реализации программы адресной борьбы с бедностью из-за черты бедности были выведены 100 млн (98,9 млн) сельских жителей. После ликвидации абсолютной бедности основное внимание теперь сосредоточено на предотвращении возврата к бедности, повышении доходов населения и комплексном развитии сельских территорий.
Для Узбекистана этот опыт представляет значительный интерес. Особую ценность имеют китайские подходы к адресной поддержке населения, развитию сельской экономики и стимулированию предпринимательства. Адаптация таких методов с учетом национальных особенностей будет способствовать дальнейшему укреплению социально-экономического благосостояния населения.
Практический импульс развитию партнерства в данном направлении придаст Совместный план действий между Узбекистаном и Китаем по сотрудничеству в сфере сокращения бедности на 2026–2027 гг.
Его реализация будет способствовать обмену опытом в области сокращения бедности, внедрению современных подходов к развитию сельских территорий и повышению занятости населения.
Значительные перспективы укрепления стратегического партнерства связаны с развитием нового формата регионального взаимодействия «Центральная Азия – Китай». Благодаря успешному проведению саммитов в Сиане и Астане, в кратчайшие сроки активно продвигается институциональное и нормативно-правовое становление данного механизма.
В этой связи особую ценность представляет создание в г. Урумчи Центра сотрудничества по сокращению бедности и Центра сотрудничества по борьбе с опустыниванием в формате «Центральная Азия–Китай». Убежден, что эти учреждения станут важными драйверами как регионального, так и двустороннего сотрудничества стран региона с Китаем.
Хотел бы особо отметить, что в итоговых документах первых двух саммитов формата «Центральная Азия–Китай» - Сианьской и Астанинской декларациях - главы государств подтвердили приверженность объединению усилий в сфере сокращения бедности, а также выразили готовность оказывать поддержку учреждениям и организациям, заинтересованным в дальнейшем развитии торгово-экономических связей между странами Центральной Азии и Китаем.
В этой связи в программу сегодняшнего «круглого стола» включены вопросы сотрудничества между Узбекистаном и Программой ЦАРЭС, а также обмен опытом сокращения бедности и повышения благосостояния населения.
Пользуясь возможностью, хотел бы представить ряд предложений по углублению нашего сотрудничества с СУАР.
Во-первых, предлагаем совместно с Институтом ЦАРЭС и партнерами из Синьцзяна активизировать исследования по вопросам комплексного развития регионов вдоль железнодорожного коридора «Китай–Кыргызстан–Узбекистан».
При этом уделить особое внимание развитию межрегиональных торгово-экономических связей, цифровизации инфраструктуры и внедрению решений в сфере возобновляемой энергетики.
Во-вторых, в целях укрепления климатической устойчивости региона предлагаем нашим партнерам в Китае и других странах ЦАРЭС присоединиться к инициативе «Зеленый пояс Центральной Азии» - совместной программе по восстановлению экосистем, борьбе с опустыниванием и сохранению природного потенциала региона.
Это позволит совместно реагировать на последствия изменения климата, которые оказывают растущее влияние на водные ресурсы, экосистемы и устойчивое развитие Центральной Азии.
В-третьих, предлагаем расширять контакты между аналитическими центрами, университетами, исследовательскими учреждениями и профильными институтами Узбекистана и Синьцзяна в целях проведения экспертных диалогов и выработки предложений по перспективным направлениям сотрудничества. Особое внимание сфокусировать на научный и экспертный обмен в сферах транспорта, сельского хозяйства и энергетики.
Это позволит формировать взвешенные подходы и практические рекомендации для развития двустороннего и регионального взаимодействия, учитывая, что текущая динамика региональных процессов требует постоянного экспертного анализа и обмена профессиональными оценками.
В заключение, позвольте пожелать успешного проведения этой экспертной дискуссии, интересных докладов и продуктивных предложений.