MOXIda raqamlashtirish va sun’iy intellekt sohasidagi O‘zbekiston–Rossiya hamkorligining istiqbollari muhokama qilinadi
Joriy yil 7-sentabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutida (MOXI) “O‘zbekiston va Rossiyaning raqamli transformatsiyasi: milliy ustuvorliklarning tutashuv nuqtalari” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tadi.
Tadbir MOXI hamda A.M. Gorchakov nomidagi Jamoat diplomatiyasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi (RF) tomonidan tashkil etilmoqda.
Davra suhbati doirasida raqamlashtirish va sun’iy intellekt sohasidagi O‘zbekiston–Rossiya hamkorligining bugungi holati va rivojlanish istiqbollari, shuningdek, qo‘shma texnologik loyihalarni amalga oshirish hamda ikki mamlakat raqamli iqtisodiyotini rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilash rejalashtirilgan.
Tadbir dasturidan uchta mavzuli sessiya o‘rin olgan. Ularda raqamlashtirishdan sun’iy intellektni yanada keng joriy etishga o‘tish va ikki mamlakat o‘rtasidagi texnologik hamkorlik yo‘nalishlarini belgilash, raqamli infratuzilma va kiberxavfsizlik masalalari, shuningdek, kadrlar salohiyati va biznesni rivojlantirish asosida O‘zbekiston–Rossiya raqamli iqtisodiyotining qo‘shma ekotizimini shakllantirish masalalari muhokama qilinadi.
Sun’iy intellektni qo‘llash ko‘lamini kengaytirish, ishonchli raqamli infratuzilmani yaratish hamda kiberxavfsizlik sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratiladi.
Tadbirda O‘zbekiston va Rossiyaning davlat tuzilmalari, diplomatik korpus, yetakchi ta’lim, ilmiy-tadqiqot va tahliliy muassasalar, shuningdek, IT-kompaniyalar hamda biznes hamjamiyati vakillari ishtirok etadi.

В МИЦА обсудят перспективы узбекско-российского сотрудничества в сфере цифровизации и искусственного интеллекта
7 сентября т.г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоится «круглый стол» на тему: «Цифровая трансформация Узбекистана и России: точки сопряжения национальных приоритетов».
Организаторами мероприятия выступают МИЦА совместно с Фондом поддержки публичной дипломатии имени А.М. Горчакова (РФ).
В рамках «круглого стола» планируется обсуждение состояния и перспектив развития узбекско-российского сотрудничества в сфере цифровизации и ИИ, а также определение перспективных направлений реализации совместных технологических проектов и развития цифровой экономики двух стран.
Программа «круглого стола» предусматривает проведение трёх тематических сессий, посвящённых переходу от цифровизации к более широкому применению искусственного интеллекта и определению направлений технологического взаимодействия двух стран, вопросам цифровой инфраструктуры и кибербезопасности, а также формированию совместной экосистемы узбекско-российской цифровой экономики на основе развития кадрового потенциала и бизнеса.
Особое внимание будет уделено выработке практических рекомендаций по расширению применения искусственного интеллекта, созданию надежной цифровой инфраструктуры и углублению сотрудничества в области кибербезопасности.
В мероприятии примут участие представители государственных структур, дипломатического корпуса, ведущих образовательных, научно-исследовательских и аналитических учреждений, а также IT-компаний и бизнес-сообщества Узбекистана и России.