2025-yilning 10-dekabr kuni Markaziy Osiyo xalqaro institutiga (MOXI) institut direktori Javlon Vaxabovning Belarus Respublikasining O‘zbekistondagi elchisi Aleksandr Ogorodnikov bilan uchrashi bo’lib o’tdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston-Belarus hamkorligining dolzarb yo‘nalishlari va asosiy tarmoqlardagi o'zaro aloqalarni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Javlon Vahabov Elchini MOXI faoliyati, uning asosiy vazifalari va tadqiqotlarning ustuvor yo‘nalishlari, jumladan, mintaqaviy formatlar doirasida amalga oshirilayotgan tashabbuslar bilan tanishtirdi. O‘zbekiston-Belarus o'zaro aloqalarini yanada mustahkamlash va amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Aleksandr Ogorodnikov o‘z navbatida ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi dinamikasi haqida ijobiy fikr bildirdi.
U O‘zbekiston Belarusning eng yirik beshta savdo hamkorlari qatoriga kirishini va 2025-yil ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar tarixidagi eng samarali davrlardan biri bo‘lganligini ta’kidladi.
Uchrashuvda MOXI va Belarus strategik tadqiqotlar instituti (BSTI) o‘rtasidagi axborot-tahliliy hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Ikki tashkilot o‘rtasidagi hamkorlik 2021-yildan boshlab qo‘shma tadqiqotlar, ekspertlar maslahatlashuvlari va tematik tadbirlar o‘tkazish ko‘zda tutilgan O‘zaro anglashuv memorandumi asosida rivojlanib borayotganligi ta’kidlandi.
2026-yilda ekspertlar almashinuvi formatlarini kengaytirish va tahliliy yo’nalishda yangi qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish rejalashtirilayotganligi qayd etildi.
Tomonlar ikki mamlakat sanoat kooperatsiyasi masalalarini ham ko‘rib chiqdilar. Elchi ishlab chiqarish aloqalarini chuqurlashtirish, jumladan, mahalliylashtirish va uchinchi mamlakatlar bozorlariga eksportga mo’ljallangan qo‘shma korxonalar tashkil etish uchun katta salohiyat mavjudligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, hududlararo hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Ikki davlat viloyatlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar, shuningdek hududiy boshqaruv sohasida tajriba almashish mintaqaviy darajadagi amaliy hamkorlikni mustahkamlashning muhim omili ekanligiga e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar ochiq muloqotni davom ettirish va O‘zbekiston-Belarus hamkorligining ijobiy rivojlanishini aks ettiruvchi tashabbuslar almashish muhimligini ta’kidladilar.

В МИЦА приняли Посла Республики Беларусь
10 декабря 2025 г. в Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора Института Жавлона Вахабова с Послом Республики Беларусь в Республике Узбекистан Александром Огородниковым.
В ходе беседы были обсуждены актуальные направления узбекско-белорусского сотрудничества и перспективы дальнейшего развития взаимодействия по ключевым сферам.
В начале беседы Жавлон Вахабов ознакомил Посла с деятельностью МИЦА, его основными задачами и приоритетными направлениями исследовательской работы, включая реализуемые инициативы в региональных форматах. Отмечена важность дальнейшего укрепления узбекско-белорусского взаимодействия и значимость расширения практического сотрудничества.
В свою очередь Александр Огородников дал высокую оценку текущей динамике двусторонних отношений. По его словам, Узбекистан входит в пятёрку основных торговых партнёров Беларуси, а 2025 год стал одним из наиболее результативных периодов в истории отношений между двумя странами.
Отдельное внимание было уделено информационно-аналитическому взаимодействию между МИЦА и Белорусским институтом стратегических исследований (БИСИ). Упомянуто, что с 2021 года сотрудничество двух структур развивается на основе подписанного Меморандума о взаимопонимании, предусматривающего проведение совместных исследований, экспертных консультаций и тематических мероприятий.
Отмечено, что в 2026 году планируется расширение форматов экспертного обмена и реализация новых совместных инициатив в аналитическом направлении.
Стороны также затронули вопросы промышленной кооперации двух стран. Посол отметил значительный потенциал для углубления производственного взаимодействия, предполагающего локализацию и создание совместных производств с ориентацией на экспорт на рынки третьих стран.
Наряду с этим, рассмотрены вопросы межрегионального взаимодействия. Отмечена значимость прямых связей между областями двух государств, а также обмена опытом в вопросах управления территориями, что может способствовать укреплению практического сотрудничества на уровне регионов.
В завершение встречи участники подчеркнули важность продолжения открытого диалога и обмена актуальными инициативами, отражающими позитивное развитие узбекско-белорусского сотрудничества.