MOXI direktori Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligida uchrashuv o‘tkazdi
2025-yil 9-oktabr kuni MOXI delegatsiyasi Turkmaniston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ahmet Gurbanov bilan muzokaralar olib bordi.
Uchrashuvda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvida O‘zbekiston raisligining ustuvor yo‘nalishlari doirasida o‘zbek-turkman hamkorligini rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, Xalqaro tinchlik va ishonch yili doirasida mintaqaviy davlatlararo aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
A. Gurbanov o‘z navbatida Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi strategik sheriklikning yuqori darajasi, o‘zaro manfaatli hamkorlikning istiqbollari hamda mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi muhim masalalar bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni faollashtirish zarurligini qayd etdi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarining mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, “Markaziy Osiyo+” formatida dunyoning yetakchi davlatlari va tashkilotlari bilan muloqotni kengaytirish uchun samarali mexanizm sifatida muhimligi alohida ta’kidlandi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov do‘stona qabul uchun Turkmaniston tomoniga minnatdorlik bildirib, Turkmanistonning joriy yilni Xalqaro tinchlik va ishonch yili deb e’lon qilish tashabbusi Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida o‘zaro ishonchni mustahkamlash va hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan mintaqaviy siyosat maqsadlarini to‘liq aks ettirishini ta’kidladi.
Tomonlar O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga o‘zaro sodiqligini tasdiqlab, ustuvor sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligini qayd etdilar.

Директор МИЦА провел переговоры в МИД Туркменистана
9 октября 2025 г. делегация МИЦА провела встречу с заместителем министра иностранных дел Туркменистана Ахметом Гурбановым.
Стороны обсудили перспективы развития узбекско-туркменского сотрудничества в контексте приоритетов председательства Узбекистана на 7-й Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, а также вопросы укрепления межгосударственных связей в регионе в Международный год мира и доверия.
В ходе встречи с туркменской стороны были отмечены высокий уровень стратегического партнерства между Туркменистаном и Узбекистаном, перспективы взаимовыгодного сотрудничества и взаимодействия по ключевым вопросам региональной и международной повестки.
Подчеркнуто значение Консультативных встреч глав государств Центральной Азии как эффективного механизма развития регионального сотрудничества, а также диалога с ведущими странами и объединениями мира в форматах «Центральная Азия плюс».
Директор МИЦА Жавлон Вахабов выразил благодарность туркменской стороне за тёплый приём и подчеркнул, что инициатива Туркменистана об объявлении текущего года Международным годом мира и доверия отражает цели региональной политики, направленной на укрепление взаимного доверия и расширение сотрудничества между странами Центральной Азии.
Стороны подтвердили общую приверженность укреплению стратегического партнёрства между Узбекистаном и Туркменистаном, а также отметили значительный потенциал расширения взаимовыгодного сотрудничества в приоритетных сферах.