MOXI direktori Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligida uchrashuv o‘tkazdi
2025-yil 9-oktabr kuni MOXI delegatsiyasi Turkmaniston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ahmet Gurbanov bilan muzokaralar olib bordi.
Uchrashuvda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining 7-Maslahat uchrashuvida O‘zbekiston raisligining ustuvor yo‘nalishlari doirasida o‘zbek-turkman hamkorligini rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, Xalqaro tinchlik va ishonch yili doirasida mintaqaviy davlatlararo aloqalarni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.
A. Gurbanov o‘z navbatida Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi strategik sheriklikning yuqori darajasi, o‘zaro manfaatli hamkorlikning istiqbollari hamda mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi muhim masalalar bo‘yicha o‘zaro hamkorlikni faollashtirish zarurligini qayd etdi.
Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarining mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, “Markaziy Osiyo+” formatida dunyoning yetakchi davlatlari va tashkilotlari bilan muloqotni kengaytirish uchun samarali mexanizm sifatida muhimligi alohida ta’kidlandi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov do‘stona qabul uchun Turkmaniston tomoniga minnatdorlik bildirib, Turkmanistonning joriy yilni Xalqaro tinchlik va ishonch yili deb e’lon qilish tashabbusi Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida o‘zaro ishonchni mustahkamlash va hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan mintaqaviy siyosat maqsadlarini to‘liq aks ettirishini ta’kidladi.
Tomonlar O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga o‘zaro sodiqligini tasdiqlab, ustuvor sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun katta salohiyat mavjudligini qayd etdilar.

IICA Managing Director held a meeting at the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan
On October 9, 2025, IICA delegation held a meeting with Deputy Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Akhmet Gurbanov.
The parties discussed prospects for the development of Uzbek-Turkmen cooperation in the context of Uzbekistan’s priorities as Chair of the 7th Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States, as well as issues related to strengthening intergovernmental ties in the region during the International Year of Peace and Trust.
During the meeting, the Turkmen side emphasized the high level of strategic partnership between Turkmenistan and Uzbekistan, the prospects for mutually beneficial cooperation, and collaboration on key regional and international agenda items.
The importance of the Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States was emphasized as an effective mechanism for developing regional cooperation, as well as for dialogue with leading countries and international organizations within the “C5+1” format.
Amb. Javlon Vakhabov expressed gratitude to the greeting by the Turkmen side and emphasized that Turkmenistan’s initiative to declare the current year as the International Year of Peace and Trust reflects the objectives of regional policy aimed at strengthening mutual trust and expanding cooperation among Central Asian countries.
The parties reaffirmed their joint commitment to strengthening the strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan and noted the significant potential for expanding mutually beneficial cooperation in priority areas.