MOXI direktori Germaniya elchisi bilan uchrashdi
Joriy yilning 19-dekabr kuni Germaniya Federativ Respublikasining O'zbekistondagi elchisi Manfred Xutererning Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida “Markaziy Osiyo–Germaniya” formati doirasida munosabatlarni chuqurlashtirish, shuningdek, O'zbekiston va Germaniya hamkorligining asosiy yo‘nalishlari rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Suhbat chog‘ida elchi M. Xuterer mintaqaviy sheriklik rivojlanishiga yuqori baho berib, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev hamda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining izchil sa’y-harakatlari natijasida qo‘shnichilik va do‘stona aloqalarni mustahkamlash borasida erishilgan yutuqlarni alohida ta’kidladi.
Diplomat ta’kidlaganidek, bunday yondashuv mintaqa mamlakatlariga xalqaro hamkorlikni kengaytirish imkonini beradi. Ushbu jarayondagi muhim yutuqlardan biri sifatida “Markaziy Osiyo–Germaniya” formatining yo‘lga qo‘yilishi misol sifatida ko‘rsatildi. Mazkur format 2023-yilda Berlin shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi sammiti hamda 2024-yilda Ostona shahrida o‘tkazilgan ikkinchi sammit orqali yanada mustahkamlandi.
Elchining fikricha, ushbu platforma ko‘plab yo‘nalishlar bo‘yicha tizimli hamkorlikni rivojlantirishga yordam beradi. Bu o’z navbatida har bir ishtirokchining manfaatlari va o‘ziga xos jihatlarini inobatga olgan holda qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish imkonini beradi.
Vaxabov o‘zbek va nemis tahliliy muassasalari o‘rtasida barqaror hamkorlikni rivojlantirish muhimligini qayd etdi. Ta’kidlanganidek, ekspertlar darajasidagi muntazam aloqalar dolzarb masalalar bo‘yicha fikrlar almashish va amaliy yechimlar ishlab chiqishga xizmat qiladi.
Uchrashuv yakunida hamsuhbatlar o‘zaro manfaatli tashabbuslarni ilgari surish maqsadida hamkorlikni kengaytirish va ekspertlar muloqotini mustahkamlashga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Директор МИЦА провел встречу с Послом Германии
19 декабря т.г. состоялась встреча Посла ФРГ в Узбекистане Манфреда Хутерера с директором Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлоном Вахабовым.
Стороны рассмотрели перспективы углубления отношений в формате «Центральная Азия–Германия», а также обсудили ключевые направления узбекско-немецкого сотрудничества.
В ходе переговоров Посол М. Хутерер дал высокую оценку развитию регионального партнерства, отметив достигнутые успехи в укреплении добрососедских и дружественных связей, которые стали возможны благодаря целенаправленным усилиям Президента Узбекистана Ш.М. Мирзиёева и глав государств Центральной Азии.
Такой подход, как отметил глава дипмиссии, позволяет странам региона расширять международное сотрудничество. Одним из значимых достижений в этом процессе стал запуск формата «Центральная Азия–Германия», который укрепился благодаря проведению первого саммита лидеров в Берлине в 2023 г. и второго саммита в Астане в 2024 г.
По мнению посла, данная платформа способствует системному взаимодействию по ключевым направлениям. Это позволяет принимать практические меры для реализации совместных инициатив с учётом интересов каждого участника.
В свою очередь, Ж. Вахабов отметил значимость развития устойчивого сотрудничества между узбекскими и немецкими аналитическими учреждениями. Подчеркнуто, что регулярные контакты на экспертном уровне позволят обмениваться оценками и разрабатывать практические решения по актуальным вопросам.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к расширению сотрудничества и укреплению экспертного диалога с целью выработки инициатив, представляющих взаимный интерес.