MOXI direktori Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahatlashuv uchrashuvlari doirasida O‘zbekiston raisligining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha Moskvada ma’ruza qildi
2025-yil 24-iyun kuni Moskva shahridagi Rossiya Milliy tadqiqot universiteti – Oliy iqtisodiyot maktabida (NIU VShE) Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabovning “O‘zbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahatlashuv uchrashuvlaridagi raisligi: erishilgan natijalar va mintaqaviy konsolidatsiya istiqbollari” mavzusidagi ma’ruzasi boʻlib oʻtdi. Tadbir Yevropa va xalqaro tadqiqotlar boʻyicha Kompleks markazi, Jahon iqtisodiyoti va xalqaro siyosat fakulteti hamda Xalqaro hamkorlik maktabi hamkorligida tashkil etildi.
Ma’ruza davomida MOXI rahbari Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik formatlarining shakllanish jarayoniga to‘xtalib, so‘nggi 7–8 yil ichida mintaqada barqaror ishonch modeli shakllanganini, bir qator tarixiy qarama-qarshiliklar bartaraf etilganini va konsolidatsiyaga yo‘naltirilgan yangi siyosiy muhit yuzaga kelganini alohida ta’kidladi.
Uning fikricha, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahatlashuv uchrashuvlari hozirgi kunda ichki muloqot va regional muvofiqlashuvning asosiy mexanizmiga aylangan. Jumladan, 2023-yilda Dushanbeda va 2024-yilda Ostonada o‘tkazilgan sammitlar natijasida doimiy muvofiqlashtiruvchi tuzilmalar tashkil etildi va “Markaziy Osiyo – 2040” Strategiyasi qabul qilindi.
MOXI direktori O‘zbekistonning 2025-yildagi raisligining ustuvor yo‘nalishlariga batafsil to‘xtaldi. Ular qatorida transport aloqalarini rivojlantirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni diversifikatsiya qilish, suv resurslari xavfsizligini ta’minlash, iqlim o‘zgarishiga moslashuvchanlikni kuchaytirish va transchegaraviy tahdidlarga qarshi birgalikda kurashish masalalari qayd etildi.
Ma’ruzada gumanitar tashabbuslarga ham alohida e’tibor qaratildi. Jumladan, umumiy mintaqaviy identitetni ilgari surish, shuningdek, ushbu mavzuga bag‘ishlangan ilmiy forum tashkil etish g‘oyasi ilgari surildi.
Taqdimotning muhim qismlaridan biri tashqi siyosiy ko‘rinishda mintaqaviy muvofiqlashtirishga bag‘ishlandi. Ayniqsa, “Markaziy Osiyo +” formatlarida (Yevropa Ittifoqi, Germaniya, Italiya, Hindiston) muloqotni faollashtirish va BRICS, YEOII, MDH kabi yirik integratsion tuzilmalar bilan o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish masalalari yoritildi. Javlon Vahabovning ta’kidlashicha, bu kabi muloqotlar Yevrosiyo mintaqasidagi hamkorlikni yanada pragmatik va moslashuvchan qiladi.
Ma’ruza yakunida talabalar, magistrantlar va tadqiqotchilar ishtirokida jonli “savol-javob” sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Unda “Ipak yo‘li vizasi” (Shengen vizasiga o‘xshash)ni joriy etish, mintaqaviy suv xavfsizligi, Markaziy Osiyo identitetini shakllantirish va ekspertlar hamjamiyatining strategik qarorlar qabul qilishdagi o‘rni kabi dolzarb masalalar muhokama qilindi.

Директор МИЦА выступил в НИУ ВШЭ с лекцией о приоритетах Узбекистана в рамках председательства в КВГГЦА
24 июня 2025 года на площадке НИУ ВШЭ в Москве прошла лекция директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова на тему «Приоритеты председательства Узбекистана в КВГГЦА: достижения и перспективы региональной консолидации». Мероприятие было организовано Центром комплексных европейских и международных исследований (ЦКЕМИ), Факультетом мировой экономики и мировой политики и Школой международного сотрудничества.
В ходе лекции директор МИЦА представил эволюцию форматов регионального взаимодействия в Центральной Азии, подчеркнув, что за последние 7–8 лет в регионе удалось выстроить устойчивую модель доверия, разрешить ряд исторических разногласий и сформировать благоприятную атмосферу для консолидации.
Особое внимание было уделено Консультативным встречам глав государств Центральной Азии, которые, по его словам, стали ключевым механизмом внутреннего диалога. Отдельно были выделены итоги саммитов в Душанбе (2023 г.) и Астане (2024 г.), в ходе которых были учреждены постоянные координационные структуры и утверждена Стратегия «ЦА-2040».
Жавлон Вахабов подробно остановился на приоритетах председательства Узбекистана в 2025 году, включая развитие транспортных связей, диверсификацию торговли, обеспечение водной безопасности, укрепление устойчивости к климатическим угрозам и совместное противодействие трансграничным вызовам.
Отдельным блоком были представлены гуманитарные инициативы: продвижение общей региональной идентичности, а также идея научного форума по идентичности.
Важной частью выступления стала внешнеполитическая координация региона: активизация форматов ЦА+ (с ЕС, Германией, Италией, Индией), а также сопряжение с интеграционными объединениями, такими как БРИКС, ЕАЭС и СНГ.
По мнению директора МИЦА, подобное взаимодействие делает евразийскую кооперацию более гибкой и прагматичной.
По завершении лекции состоялась активная дискуссия. В рамках секции «вопрос-ответ» студенты, аспиранты и исследователи задали вопросы по широкому кругу тем: от перспектив введения «Визы Шелкового Пути» — аналогичной шенгенской — для свободного передвижения внутри региона и обеспечения водной безопасности до формирования региональной идентичности и роли экспертных структур в выработке стратегических решений.