AQShning Tafts Universiteti qoshidagi Fletcher huquq va diplomatiya maktabida Rossiya va Yevroosiyo dasturi tomonidan tashkil etilgan davra suhbati boʻlib oʻtdi. Tadbirda Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir doirasida MOXI direktori Javlon Vahabov “Oʻzbekistonning tashqi siyosat strategiyasi: Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash — imkoniyatlar va chaqiriqlar” mavzusida asosiy ma’ruza bilan so'zga chiqdi.
Nutq davomida Oʻzbekiston tashqi siyosatining asosiy yoʻnalishlari — yaxshi qoʻshnichilik aloqalari, transchegaraviy savdo faoliyatini faollashtirish, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish va suv diplomatiyasini ilgari surish masalalari yoritib berildi.
Markaziy Osiyo davlatlari oʻrtasidagi mintaqaviy muloqotni kuchaytirishdagi Oʻzbekistonning roli alohida ta’kidlandi. Shu munosabat bilan amerikalik ekspertlar soʻnggi yillarda Markaziy Osiyodagi hamkorlik aloqalari sezilarli darajada mustahkamlangani, davlatlar oʻrtasidagi savdo va investitsiyalar hajmi oshgani, chegara masalalari hal etilayotgani va ishonch mustahkamlanayotgani haqida fikr bildirdilar.
Shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlarining Yevropa Ittifoqi va AQSh kabi tashqi hamkorlar bilan oʻzaro aloqalari, barqaror rivojlanish, energetika xavfsizligi va strategik xom ashyolar yetkazib berish yoʻnalishlaridagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Tadbir yakunida MOXI ekspertlari bilan AQShdagi akademik doiralar oʻrtasidagi aloqalarni mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi. Bu esa oʻzaro anglashuvni chuqurlashtirish va qoʻshma tadqiqot tashabbuslarini rivojlantirishga xizmat qilishi qayd etildi.

Круглый стол во Флетчерской школе: Центральная Азия в фокусе академического диалога
Во Флетчерской школе права и дипломатии при Университете Тафтса (США) состоялся круглый стол, организованный Программой по России и Евразии, с участием делегации Международного института Центральной Азии (МИЦА).
В рамках мероприятия директор МИЦА Жавлон Вахабов выступил с докладом на тему: «Внешнеполитическая стратегия Узбекистана: укрепление регионального сотрудничества в Центральной Азии — возможности и вызовы».
В ходе выступления были освещены ключевые направления внешнеполитического курса Узбекистана, направленного на развитие добрососедских отношений, активизацию трансграничной торговли, модернизацию транспортной инфраструктуры и продвижение водной дипломатии.
Особое внимание было уделено роли Узбекистана в укреплении регионального диалога между странами Центральной Азии. В этой связи, американские эксперты отметили значительный прогресс в развитии партнерских связей Центральной Азии за последние годы, включая рост внутригосударственной торговли и инвестиций, а также усилия по разрешению пограничных споров и укреплению доверия между странами региона.
В ходе обсуждения также были затронуты вопросы взаимодействия стран Центральной Азии с внешними партнерами, включая Европейский союз и Соединенные Штаты, в контексте устойчивого развития, энергетической безопасности и диверсификации поставок критически важных сырьевых материалов.
В завершение, участники отметили важность укрепления связей между экспертами МИЦА и академическим сообществом США, способствуя углублению взаимопонимания и развитию совместных инициатив в области исследований.