So‘nggi yillarda Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi munosabatlarda sezilarli o‘zgarishlar ro‘y berdi, bu esa mintaqalar o‘rtasidagi aloqalarning yaxshilanishiga xizmat qildi. Bu jarayonning muhim voqealaridan biri “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy aloqalar. Qiyinchiliklar va imkoniyatlar” mavzusida 2021-yilda Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan xalqaro konferentsiyasi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ushbu tadbirda so‘zlagan nutqida ikki mintaqa o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga talab ortib borayotganini, ayniqsa, ikki mintaqa bir-biriga mos ravishda qariyb ikki milliard kishini tashkil etishini ta’kidladi.
MOXI delegatsiyasini Pokistonning umumiy kelajakka ega hamjamiyat uchun tadqiqotlar markazi ijrochi direktori Xolid Taymur Akram samimiyat bilan kutib oldi. Uchrashuvda akademik tadqiqotlar, savdo va madaniy almashinuv sohalarida hamkorlik qilishga o‘zaro tayyorlik ta’kidlandi.
Ikki institut o‘rtasida ijtimoiy-iqtisodiy hamkorlik va umumiy rivojlanish maqsadlariga urg‘u bergan holda Markaziy-Janubiy Osiyo yo‘lagi orqali mintaqaviy bog‘liqlikni mustahkamlashga qaratilgan Anglashuv memorandumi imzolandi.
Tadbirda Pokistonning turli sohalari vakillari, jumladan, mahalliy korxonalar, qonunchilar va ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etdi. Ularning ishtiroki mintaqaning uzoq muddatli rivojlanishi uchun davlat-xususiy sektor hamkorligi muhimligini ta’kidladi.
MOXI delegatsiyasining tashrifi davomida mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish va iqlim oʻzgarishi kabi global muammolarni hal qilish maqsadida Pokiston Tinchlik va Diplomatik tadqiqotlar instituti bilan ham oʻzaro anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu institut prezidenti doktor Farxat Asif tinchlik va farovonlikni ta’minlashda mintaqalar o‘rtasidagi intellektual va institutsional aloqalar muhimligini ta’kidladi.
Memorandum qoʻshma tadqiqotlar, akademik almashinuvlar, siyosiy muloqotlar va salohiyatni oshirish dasturlari uchun yoʻl ochadi. Har ikki tomon umumiy muammolarni hal qilish, jumladan, savdoni osonlashtirish, infratuzilma va xavfsizlikni taʼminlash, shuningdek, mintaqaviy barqarorlik va oʻsishni ragʻbatlantirish boʻyicha tadqiqotlar oʻtkazish tarafdorligini bildirdi.
Mintaqaviy tadqiqotlar instituti tomonidan tashkil etilgan muhokamada J.Vahobov O‘zbekiston Markaziy Osiyoning Janubiy Osiyo bilan iqtisodiy o‘zaro bog‘liqligiga alohida e’tibor qaratayotganini ta’kidladi. U mintaqalararo hamkorlik uchun qulay muhit yaratish maqsadida Pokiston bilan hamkorlik qilish muhimligini ta’kidladi. Institut prezidenti, elchi Jauhar Salim O‘zbekistonning aloqalarni yaxshilashdagi faol rolini e’tirof etdi va ilmiy-tadqiqot almashinuvlarini davom ettirishga ko‘maklashish uchun O‘zbekiston-Pokiston tahliliy forumini tashkil etish taklifini ilgari surdi.
MOXI delegatsiyasi, shuningdek, Islomobod Strategik Tadqiqotlar Institutiga tashrif buyurdi, u yerda mintaqaviy aloqalarni rivojlantirish maqsadida yana bir memorandum imzolandi.
Tashrif chog'ida savdo, ta'lim va madaniy almashinuv sohalarida hamkorlik yo'nalishlari muhokama qilindi. J.Vahabov elchi Sohail Mahmudga O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlari uchun minnatdorlik bildirib, kelgusida mintaqaviy aloqalarni yaxshilashga qaratilgan qo‘shma tashabbuslarga umid bildirdi. Shuningdek, tashrif doirasida akademik, biznes va hukumat vakillari bilan samarali uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi, ular uzoq muddatli mintaqalararo o‘sish uchun davlat-xususiy sektor hamkorligi muhimligini ta’kidladi.
Uchrashuvda taʼkidlanganidek, MOXI va Pokiston tadqiqot institutlari Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi mintaqaviy hamkorlik, akademik almashinuv va oʻzaro hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan saʼy-harakatlarga sodiq qoladilar.
MOXI delegatsiyasining Pokistonga tashrifi davom etmoqda.