Javlon Vaxabov: «C5+1 formati Markaziy Osiyo va AQSh o‘rtasidagi iqtisodiy, texnologik va gumanitar yaqinlashuvning haqiqiy harakatlantiruvchi kuchiga aylanmoqda»
2025 - yil 4-noyabrda Vashingtondagi «Meros» jamg‘armasida «Markaziy Osiyo va AQSh o‘rtasidagi C5+1 formatidagi hamkorlikni rivojlantirish» mavzusida hisobot taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Hisobot Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) tomonidan 2025-yil 1-oktabrda Toshkentda o‘tkazilgan AQSh va Markaziy Osiyo birinchi davlatlari tahlil markazlarining birinchi forumining yakunlari asosida tayyorlangan.
Taqdimotda AQShning yetakchi davlat va nodavlat tahliliy markazlari rahbarlari va ekspertlari, shuningdek, siyosat shakllantiruvchi va biznes doiralari vakillari ishtirok etdi.
MOXI direktori Javlon Vaxabov taqdimot davomida C5+1 formatidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari sifatida savdo va investitsiyalar, transport va logistika, xavfsizlik, kritik minerallar hamda gumanitar almashinuvlarni belgiladi. Xususan, ushbu format orqali hamkorlik sezilarli natijalar bergani ta’kidlandi: 2015–2024 yillarda AQSh bilan savdo hajmi 147% ga oshgan.
Shuningdek, C5+1 platformasi doirasida raqamli savdo, intellektual mulkni himoya qilish va kichik hamda o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash loyihalari ilgari surilayotgani qayd etildi. Javlon Vaxabovning so‘zlariga ko‘ra, xususiy sektorning C5+1 platformasidagi faol ishtiroki biznes tashabbuslarini amalga oshirish, mintaqaviy iqtisodiy integratsiyani kuchaytirish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish imkonini beradi.
Energetika va tanqidiy minerallar sohasida Javlon Vaxabov C5+1 Markaziy Osiyoga texnologik taraqqiyot uchun yangi imkoniyatlar ochayotganini ta’kidladi. Masalan, Kritik minerallar bo‘yicha dialog va birgalikda qayta ishlash quvvatlarini yaratish tashabbuslari mintaqani xomashyoga bog‘liqlikdan barqaror sanoat va innovatsion rivojlanishga o‘tkazishga xizmat qiladi.
Xavfsizlik sohasida MOXI direktori davlatlar bilan bog‘langan shtat hamkorlik dasturlari, ya’ni har bir Markaziy Osiyo davlatini AQShning muayyan shtati bilan bog‘lovchi dasturlar savdo-investitsiya va gumanitar aloqalarni rivojlantirishga yordam berishini qayd etdi. Masalan, ushbu dastur doirasida O‘zbekiston Missisipi bilan, Turkmaniston va Qirg‘iziston Montana bilan, Qozog‘iston Arizona bilan, Tojikiston esa Virjiniya bilan hamkorlik qilmoqda.
Taqdimot yakunida C5+1 formatidagi hamkorlikning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari bo‘yicha muhokama bo‘lib o‘tdi. «Heritage» jamg‘armasi prezidentining katta maslahatchisi Jeyms Karafano o‘z nutqida Vashingtondagi C5+1 sammiti AQSh Markaziy Osiyo bilan biznes hamkorliklari, transport yo‘llari va noyob yer resurslarini rivojlantirishni o‘z ichiga olgan turli sohalarda aloqalarni mustahkamlashini ko‘rsatganini ta’kidladi.
Xalqaro xususiy tadbirkorlik markazi (CIPE) mas’ul investitsiyalar markazi direktori Erik Xontz AQSh Markaziy Osiyo bilan faol hamkorlik qilishga, shaffof investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlashga, mintaqaviy iqtisodiy xavfsizlikni kuchaytirishga va biznes, ilm-fan va texnologiya sohalarida yangi imkoniyatlar yaratishga tayyorligini ta’kidladi.
Xulosa qilib, Vashingtondagi sammit, unda Markaziy Osiyo davlatlari va AQSh prezidentlari ishtirok etgan, birinchi marta Bosh qarorgohda AQSh prezidenti tashabbusi bilan o‘tkazilgan bo‘lib, C5+1 doirasidagi munosabatlarni rivojlantirishda tarixiy bosqich ekanligini Javlon Vaxabov qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, C5+1 formati Markaziy Osiyo va AQSh o‘rtasidagi iqtisodiy, texnologik va gumanitar yaqinlashuvning haqiqiy haqiqiy harakatlantiruvchi kuchiga aylanib, mintaqa davlatlarining ko‘p vektorli siyosati kontekstida ushbu hamkorlikning ortib borayotgan ahamiyatini aks ettiradi.