Malayziyaning O‘zbekistondagi elchisi MOXIda ochiq ma’ruza qildi
Tadbir davomida Malayziya tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, o‘zbek-malayziya ikki tomonlama munosabatlarini rivojlantirish masalalari hamda Markaziy Osiyo mamlakatlarining “Markaziy Osiyo+ASYEAN” formatida mintaqadagi davlatlar bilan hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Tadbirda kabi yetakchi ilmiy va tadqiqot markazlari vakillari, jumladan, Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti xodimlari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, O‘zbekiston Milliy universiteti, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti kabi ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari va talabalari, shuningdek mahalliy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Elchi o‘z ma’ruzasida Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, infratuzilmani rivojlantirish va inson kapitali salohiyatini oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarda O‘zbekistonning yutuqlariga alohida e’tibor qaratdi. Elchining ta’kidlashicha, “O‘zbekiston Markaziy Osiyo mamlakatlarini birlashtirishda muhim o‘rin tutadi va global maydonda tobora faol ishtirokchiga aylanmoqda.
Malayziya Elchisi ikki tomonlama aloqalarning faollashuvi, turizm va ta’lim sohasidagi qo‘shma loyihalar va istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlarini alohida qayd etdi. Bugungi kunda Malayziya universitetlarida 600 nafardan ortiq o‘zbekistonlik talabalar tahsil olayotganligi, 2024-yilda 19 mingdan ortiq mamlakatimiz fuqarolari sayohat qilish uchun Malayziyaga tashrif buyurganligi ta’kidlandi.
Ma’ruzada iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, raqamlashtirish, energetikani barqaror rivojlantirish, logistika, shuningdek, madaniy-ta’lim almashinuvi sohalarida Markaziy Osiyo va ASEAN hamkorligining strategik ahamiyatiga alohida e’tibor qaratildi. hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Tadbir ikki tomonlama va mintaqalararo hamkorlikning ahamiyatini yana bir bor tasdiqlab, O‘zbekiston va Malayziya, shuningdek Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan ASEAN o‘rtasida iqtisodiy, madaniy va ta’lim sohasidagi aloqalarni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlarni ochib berdi.

Посол Малайзии в Узбекистане выступил с открытой лекцией в МИЦА
3 сентября 2025 года в Международном институте Центральной Азии прошла открытая лекция Посла Малайзии в Узбекистане Ильхама Туа Бин Иллиаса.
В ходе мероприятия обсуждались приоритеты внешней политики Малайзии, развитие двусторонних узбекско-малайзийских отношений и перспективы взаимодействия стран Центральной Азии с государствами региона в формате «ЦА+АСЕАН».
В мероприятии приняли участие ведущие представители научного сообщества и исследовательских центров, включая Институт макроэкономических и региональных исследований, преподаватели и студенты таких научно-образовательных учреждений, как Университет мировой экономики и дипломатии, Национальный университет Узбекистана, Узбекский государственный университет мировых языков, Ташкентский государственный университет востоковедения, а также представители народных СМИ.
В своём выступлении Посол отметил успехи Узбекистана в реализации масштабных реформ под руководством Президента Шавката Мирзиёва, направленных на модернизацию экономики, развитие инфраструктуры и человеческого капитала. «Узбекистан играет ключевую роль в консолидации Центральной Азии и становится всё более заметным игроком на глобальной арене», – подчеркнул он.
Глава малайзийской дипмиссии особо выделил активность двусторонних контактов, совместные проекты и перспективные направления сотрудничества в туризме и образовании. Отмечено, что в малайзийских университетах обучаются более 600 студентов из Узбекистана, а количество туристических поездок граждан страны в Малайзию в 2024 году превысило 19 тысяч.
Особое внимание было уделено стратегической значимости взаимодействия Центральной Азии с АСЕАН в сферах диверсификации экономики, цифровизации, устойчивого энергетического развития, логистики, а также культурно-образовательного обмена.
Мероприятие подтвердило важность двустороннего и межрегионального сотрудничества, открывая новые возможности для укрепления экономических, культурных и образовательных связей между Узбекистаном и Малайзией, а также странами Центральной Азии и АСЕАН.