Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J. Vahabov Tojikistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi A. Rahmonzoda bilan uchrashuv o'tkazdi.
Tomonlar O'zbekiston va Tojikiston o'rtasidagi hamkorlikning holati va istiqbollari, shuningdek, ikki mamlakat ekspert-tahliliy doiralarining o'zaro hamkorligi yuzasidan fikr almashdilar.
Rahmonzoda ikki davlat rahbarlarining ishonchni mustahkamlash va strategik sheriklikni chuqurlashtirishga bo'lgan sa'y-harakatlari natijasida o'zaro hamkorlikning dinamikasi va chuqurligiga yuqori baho berdi.
Barcha darajadagi – hukumat aʼzolari, tegishli vazirlik va idoralar, parlament orqali, chegaradosh viloyatlar rahbarlari, taʼlim, madaniy-gumanitar muassasalar vakillari oʻrtasida yaqin va jadal aloqalarni yoʻlga qoʻyishga alohida eʼtibor qaratildi. Diplomat, shuningdek, iqtisodiy forumlar, rektorlar uchrashuvlari, festivallar va boshqa tadbirlarni tashkil etish orqali oʻzaro hamkorlikning keng darajasini taʼkidladi.
Savdo, transport-logistika, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish foyda keltirishi mumkin. “Oybek” va “Fottexobod” o‘tkazish punktlarida “O‘zbekiston – Tojikiston” sanoat-savdo zonasini tashkil etish istiqbolli loyihalardan biri sifatida belgilangan.
Uchrashuvda Markaziy Osiyo xalqaro institutining Tojikistonning yetakchi ekspert va tahliliy institutlari, jumladan, Strategik tadqiqotlar markazi va Milliy fanlar akademiyasi bilan qoʻshma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, oʻzaro tajriba almashish va kadrlar kabi sohalarda keng qamrovli oʻzaro hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, “davra suhbatlari” tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi.