Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori J. Vahabov Tojikistonning O'zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi A. Rahmonzoda bilan uchrashuv o'tkazdi.
Tomonlar O'zbekiston va Tojikiston o'rtasidagi hamkorlikning holati va istiqbollari, shuningdek, ikki mamlakat ekspert-tahliliy doiralarining o'zaro hamkorligi yuzasidan fikr almashdilar.
Rahmonzoda ikki davlat rahbarlarining ishonchni mustahkamlash va strategik sheriklikni chuqurlashtirishga bo'lgan sa'y-harakatlari natijasida o'zaro hamkorlikning dinamikasi va chuqurligiga yuqori baho berdi.
Barcha darajadagi – hukumat aʼzolari, tegishli vazirlik va idoralar, parlament orqali, chegaradosh viloyatlar rahbarlari, taʼlim, madaniy-gumanitar muassasalar vakillari oʻrtasida yaqin va jadal aloqalarni yoʻlga qoʻyishga alohida eʼtibor qaratildi. Diplomat, shuningdek, iqtisodiy forumlar, rektorlar uchrashuvlari, festivallar va boshqa tadbirlarni tashkil etish orqali oʻzaro hamkorlikning keng darajasini taʼkidladi.
Savdo, transport-logistika, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi va turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish foyda keltirishi mumkin. “Oybek” va “Fottexobod” o‘tkazish punktlarida “O‘zbekiston – Tojikiston” sanoat-savdo zonasini tashkil etish istiqbolli loyihalardan biri sifatida belgilangan.
Uchrashuvda Markaziy Osiyo xalqaro institutining Tojikistonning yetakchi ekspert va tahliliy institutlari, jumladan, Strategik tadqiqotlar markazi va Milliy fanlar akademiyasi bilan qoʻshma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, oʻzaro tajriba almashish va kadrlar kabi sohalarda keng qamrovli oʻzaro hamkorligini yanada rivojlantirish istiqbollari, shuningdek, “davra suhbatlari” tashkil etish masalalari ham muhokama qilindi.

Директор Международного института Центральной Азии Ж. Вахабов провёл встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Таджикистана в Узбекистане А. Рахмонзода.
Стороны обменялись мнениями относительно состояния и перспектив сотрудничества между Узбекистаном и Таджикистаном, а также взаимодействия экспертно-аналитических кругов двух стран.
А. Рахмонзода выразил высокую оценку динамике и глубине взаимного сотрудничества, которые стали результатом усилий Глав двух государств по укреплению доверия и их стремлению к углублению стратегического партнёрства.
Особо подчёркнуто установление тесных и интенсивных контактов на всех уровнях – между членами правительства, профильными министерствами и ведомствами, по линии парламента, глав приграничных регионов, представителей образовательных и культурно-гуманитарных учреждений. Дипломат также выделил обширный уровень взаимодействия посредством организации экономических форумов, встреч ректоров, фестивалей и других мероприятий.
В ходе беседы отмечалось, что ещё больший импульс сотрудничеству может придать реализация совместных проектов в сфере торговли, транспорта и логистики, промышленной кооперации, сельского хозяйства и туризма. В качестве одного из перспективных проектов обозначено создание промышленно-торговой зоны «Узбекистан – Таджикистан» на пунктах пропуска «Ойбек» и «Фоттехабод».
В рамках встречи также обсуждены перспективы дальнейшего наращивания комплексного взаимодействия МИЦА с ведущими экспертно-аналитическими учреждениями Таджикистана, в том числе с Центром стратегических исследований и Национальной академией наук по таким направлениям, как реализация совместных исследовательских проектов, обмен опытом и кадров, а также организация «круглых столов» и конференций.