MOXI va Xitoyning tadqiqot markazlari
Joriy yilning 17-dekabr kuni Toshkent shahrida Tashqi siyosiy tadqiqotlar va xalqaro tashabbuslar markazi tomonidan tashkil etilgan “O‘zbek–Xitoy muloqoti: hamkorlik va birgalikda rivojlanish modeli” mavzusidagi davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekistonning yetakchi tahliliy markazlari vakillari hamda mamlakatimiz vazirlik va idoralarining tadqiqot tuzilmalari ishtiroki bilan bir qatorda XXR Davlat kengashi huzuridagi Ekspertlar byurosi maslahatchilari delegatsiyasi va XXRning Toshkentdagi elchixonasi diplomatlari ham qatnashdi.
Mazkur forumda MOXI direktorining o‘rinbosari Sherzod Fayziyev MOXI nomidan ishtirok etdi.
O‘tkazilgan muloqot davomida ishtirokchilar O‘zbekiston va Xitoy tahliliy markazlari o‘rtasidagi ilmiy-tahliliy va tadqiqot aloqalarining hozirgi holati hamda ularni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Tahliliy tuzilmalar vakillari ekspertlar muloqotini kengaytirish va chuqurlashtirishning ahamiyatini ta’kidladilar. Bu esa O‘zbekiston va XXR o‘rtasidagi strategik hamkorlikni amaliy mazmun bilan boyitishga xizmat qiladi.
Ishtirokchilar yaqin aloqalarni qo‘shma tadbirlar o‘tkazish, tashriflar va stajirovkalarni tashkil etish, shuningdek, tadqiqot natijalarini maxsus nashrlarda e’lon qilish orqali davom ettirishga kelishib oldilar.
MOXI Markaziy Osiyo masalalari bilan shug‘ullanuvchi Xitoyning yetakchi tahliliy markazlari bilan yaqindan hamkorlik qiladi.
Hozirgi kunda Institut 10 dan ortiq hamkorlik shartnomalari va memorandumlarga ega bo‘lib, ular orasida Xitoy Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xalqaro tadqiqotlar akademiyasi, Shanxay Xalqaro tadqiqotlar akademiyasi, Xitoy Xalqaro ijtimoiy fanlar akademiyasi huzuridagi Rossiya, Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo instituti, XXR Davlat Kengashi rivojlanish tadqiqotlari markazi huzuridagi Yevropa va Osiyo ijtimoiy rivojlanish instituti va boshqa tashkilotlar bilan hamkorlik mavjud.

МИЦА и аналитические центры Китая
17 декабря т.г. в г.Ташкенте состоялся круглый стол «Узбекско-китайский диалог: модель сотрудничества и совместного развития», организованный Центром внешнеполитических исследований и международных инициатив (ЦВПИ).
Наравне с участием в мероприятии представителей ведущих аналитических центров Узбекистана, а также исследовательских структур министерств и ведомств нашей страны на круглом столе участвовала делегация советников Бюро экспертов при Госсовете КНР и дипломатами Посольства КНР в Ташкенте.
На этом форуме МИЦА был представлен заместителем директора МИЦА Шерзодом Файзиевым.
В ходе состоявшегося диалога участники обсудили текущее состояние и перспективы расширения научно-экспертных и исследовательских связей между центрами Узбекистана и Китая.
Представители аналитических структур подчеркнули важность расширения и наращивания экспертного диалога, что будет содействовать практическому наполнению стратегического партнёрства между Узбекистаном и КНР.
Участники договорились продолжить тесные контакты, в том числе через проведение совместных мероприятий, организацию визитов и стажировок, публикацию результатов исследований в специализированных изданиях.
МИЦА поддерживает тесный диалог с ведущими аналитическими центрами Китая, занимающимися вопросами Центральной Азии. На сегодняшний день Институт имеет более 10 соглашений и меморандумов о сотрудничестве, в т.ч. с Китайской академией международных исследований при МИД, Шанхайской академией международных исследований (ШАМИ), Институтом России, Восточной Европы и Центральной Азии при Китайской академии общественных наук (ИРВЕЦА),  Институтом социального развития Европы и Азии при Центре исследований развития Госсовета КНР и др.