MOXI va KOICA hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarini muhokama qilishdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Koreya xalqaro hamkorlik agentligining O'zbekistondagi vakolatxonasi direktori Shin Myong Sop bilan uchrashuv o'tkazdi.
Uchrashuv davomida tomonlar KOICA ning O'zbekistondagi faoliyati Koreya va O'zbekiston o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlikni rivojlantirishning yorqin namunalaridan biri ekanligini ta'kidladilar.
KOICA ta'lim, sog'liqni saqlash, davlat boshqaruvini takomillashtirish va mamlakatning “yashil” rivojlanishini rag'batlantirishga qaratilgan turli dasturlarni amalga oshiradi.
Suhbat davomida ta’kidlanganidek, vakolatxona o‘z faoliyati davomida 2100 nafardan ortiq amaliyotchilarni Koreyaga turli sohalarda texnik ko‘nikma va bilimlarni rivojlantirish bo‘yicha o‘quv dasturlarida ishtirok etish uchun taklif qilgan.
Uchrashuv yakunida tomonlar ushbu uchrashuv KONICA va MOXI o'rtasidagi munosabatlarning boshlanishi ekanligini ta'kidlab, ustuvor yo'nalishlar bo'yicha tashkilotlar o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga umid bildirdi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) 1991 yilda Janubiy Koreya Tashqi ishlar vazirligi tomonidan hukumatni rivojlanishga ko'maklashuvchi davlat rasmiy tashkiloti sifatida tashkil etilgan. KOICAning O‘zbekistondagi vakolatxonasi 1995 yilda ochilgan bo‘lib, mamlakatning umumiy barqaror rivojlanishi uchun turli yordam dasturlarini amalga oshiradi.

МИЦА и KOICA обсудили приоритетные направления сотрудничества
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с Директором представительства Корейского агентства по международному сотрудничеству в Узбекистане Шин Мёнг Соп.
В ходе встречи стороны подчеркнули, что деятельность KOICA в Узбекистане является одним из наглядных примеров наращивания многогранного сотрудничества между Кореей и Узбекистаном.
KOICA реализовывает различные программы, направленные, в частности, на улучшение образования, здравоохранения, государственного управления и продвижение «зелёного» развития страны.
Как отмечалось во время переговоров, за период своей деятельности представительство пригласило более чем 2100 стажеров в Корею для участия в учебных программах по освоению техническими навыками и знаниями в различных областях.
В завершение встречи стороны отметили, что данная встреча стала началом отношений KOICA и МИЦА и выразили надежду на дальнейшее наращивание сотрудничества между организациями по приоритетным направлениям.
Корейское агентство международного сотрудничества (KOICA) было создано в 1991 г. Министерством иностранных дел Южной Кореи как правительственная организация по оказанию официальной помощи в целях развития (ОПР). Представительство KOICA в Узбекистане открылось в 1995 г. и осуществляет различные программы помощи для общего устойчивого развития страны.