MOXI va Quvayt Universiteti “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz Arab Davlatlari Hamkorlik Kengashi” doirasida hamkorlik istiqbollarini muhokama qilmoqda
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Quvayt universiteti Siyosiy fanlar kafedrasi mudiri va Ko‘rfaz Arab Davlatlari Hamkorlik Kengashi Oliy kengashi maslahat hay’ati a’zosi doktor Hayla Al-Mekaymi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar 2025-yil 21–22-aprel kunlari Toshkent shahrida MOXI va Bourse & Bazaar jamg‘armasi hamkorligida tashkil etilgan “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz Arab Davlatlari Hamkorlik Kengashi" ekspertlar forumining natijalarini ko‘rib chiqdilar. Doktor Hayla Al-Mekaymi forum natijalarini yuqori baholab, yakuniy Ekspertlar hisobotiga kiritilishi mumkin bo‘lgan muhim tavsiyalarini bildirdi. Tomonlar, shuningdek, yaqinlashib kelayotgan Markaziy Osiyo va KADHK davlat rahbarlari sammiti arafasida ekspertlar darajasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish muhimligini ta’kidladilar.
Uchrashuv chog‘ida MOXI va Quvayt universiteti o‘rtasidagi ilmiy-akademik hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, siyosatshunoslik, iqtisodiyot, madaniyat, ta’lim va mintaqalararo aloqalar sohalarida qo‘shma tadqiqotlar, ekspertlar almashinuvi va o‘zaro akademik dasturlarni yo‘lga qo‘yish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar fikricha, MOXI va Quvayt universiteti o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash ikki muassasaning ham ilmiy salohiyatini oshirib, mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirishda muhim rol o‘ynaydi.
Doktor Hayla Al-Mekaymi — siyosiy fanlar professori bo‘lib, Ko‘rfaz davlatlaridagi siyosiy jarayonlar, ayollarning siyosiy faolligi va mintaqaviy hamkorlik masalalari bo‘yicha yetakchi ekspert hisoblanadi. U Ko‘rfaz Arab Davlatlari Hamkorlik Kengashi tarkibida maslahatchi sifatida faoliyat yuritib, akademik hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha xalqaro tashabbuslarda faol ishtirok etib kelmoqda.

МИЦА и Кувейтский университет обсуждают развитие партнёрства в рамках диалога «Центральная Азия – ССАГЗ»
В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялась встреча директора института Жавлона Вахабова с доктором Хайлой Аль-Мекайми, заведующей кафедрой политических наук Кувейтского университета и членом Консультативной комиссии Высшего совета ССАГЗ.
В ходе беседы директор МИЦА и доктор Аль-Мекайми обменялись мнениями по итогам экспертного форума «Центральная Азия – ССАГЗ», прошедшего 21–22 апреля в Ташкенте при содействии фонда Bourse & Bazaar. Доктор Аль-Мекайми высоко оценила результаты форума и предложила ряд содержательных рекомендаций. Стороны обсудили ход экспертного сопровождения предстоящего саммита глав государств двух регионов в Самарканде.
Особое внимание в ходе встречи было уделено укреплению научных связей между МИЦА и Кувейтским университетом. Обсуждены перспективы реализации совместных исследований, обмена экспертами и академического взаимодействия в области политологии, экономики, культуры, образования и межрегионального сотрудничества.
По итогам встречи стороны выразили уверенность, что расширение партнерства между МИЦА и Кувейтским университетом станет важным вкладом в развитие устойчивого экспертного диалога и в дальнейшее сближение двух научно-исследовательских организаций.
Доктор Хайла Аль-Мекайми является признанным экспертом в области политических процессов в странах Залива и активно участвует в разработке политических рекомендаций в рамках ССАГЗ и в продвижении академического взаимодействия в регионе.