MOXI va IMEMO RAN hamkorlikni yo‘lga qo‘ymoqda
Uchrashuv chog‘ida tomonlar ikki davlatning tahliliy doiralari o‘rtasida mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari bo‘yicha doimiy muloqotni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash muhimligi yuzasidan fikr almashdilar.
Bundan tashqari, institutlarning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha fundamental va amaliy ilmiy tadqiqotlarni tashkil etish va o‘tkazish, shuningdek, ilmiy-tashkiliy tadbirlar, jumladan seminarlar, davra suhbatlari va konferensiyalarni o‘tkazish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, IMEMOning nashriyot faoliyati bo‘yicha tajribasini o‘rganishga alohida e’tibor qaratildi, xususan, institut olimlari tadqiqot natijalarining milliy va xalqaro miqyosda tan olingan ilmiy va ilmiy-ommabop jurnallarda, ilmiy to‘plamlarda, qo‘llanmalar va metodik tavsiyalarda chop etilishi muhimligi ta’kidlandi.
MOXI va IMEMO o‘rtasidagi hamkorlikning ushbu va boshqa istiqbolli yo‘nalishlari ikki institut rahbarlari darajasida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida imzolangan Hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvda aks ettirildi.
Kelishuv imzolash marosimida O‘zbekiston tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maxsus vakili Abdulaziz Kamilov hamda O‘zbekistonning Rossiyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Botirjon Asadov ishtirok etdilar.
Rossiya tomonidan esa IMEMO RAN prezidenti Aleksandr Dynkin, direktor o‘rinbosari Ivan Danilin, shuningdek, Irina Zvyagelskaya va Stanislav Pritchin kabi yetakchi ekspertlar ishtirok etdi.
"Rossiyaning yetakchi tahlil markazi bilan tuzilgan kelishuv Markaziy Osiyo va Rossiya davlatlari o‘rtasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha ekspertlar darajasida hamkorlikni chuqurlashtirish uchun yangi istiqbollar ochadi", – deya ta’kidladi J.Vaxabov.
O‘z navbatida, F. Voytolovskiy ushbu hamkorlikning ulkan salohiyatini inobatga olgan holda, samarali va konstruktiv ishga tayyorligini tasdiqladi.
Ushbu kelishuv imzolanishi O‘zbekiston va Rossiyaning tahliliy va ilmiy-tadqiqot markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi. Tomonlar yaqin vaqt ichida erishilgan kelishuvlarni amaliyotga tatbiq etishga kirishish borasida kelishib oldilar.

МИЦА налаживает сотрудничество с ИМЭМО РАН
В рамках визита делегации Узбекистана в г. Москву состоялась встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова с Фёдором Войтоловским, директором ведущего российского научно-исследовательского центра – Института мировой экономики и международных отношений им. Е.М. Примакова Российской академии наук (ИМЭМО РАН).
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о важности развития и поддержания постоянного диалога между аналитическими кругами двух стран по наиболее актуальным вопросам региональной и международной повесток дня.
Кроме того, обсуждены вопросы организации и проведения совместных фундаментальных и прикладных научных исследований по приоритетным направлениям работы двух институтов, а также научно-организационных мероприятий, в том числе семинаров, «круглых столов» и конференций.
Особое внимание уделено изучению опыта издательской деятельности ИМЭМО, включая публикации результатов исследований ученых в национальных и международно-признанных научных и научно-популярных журналах, сборниках научных трудов, руководств и методических указаний, содержащих результаты научной деятельности Института.
Эти и другие перспективные направления взаимодействия между МИЦА и ИМЭМО нашли свое отражение в Соглашении о сотрудничестве, которое было подписано по итогам переговоров на уровне руководителей двух институтов.
В церемонии подписания с узбекской стороны также приняли участие Специальный представитель Президента Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов и Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в России Ботиржон Асадов.
Российская сторона была представлена президентом ИМЭМО РАН Александром Дынкиным, заместителем директора Иваном Данилиным, а также ведущими экспертами Ириной Звягельской
и Станиславом Притчиным.
«Заключение Соглашения с передовым российским аналитическим центром открывает новые перспективы для углубления сотрудничества на экспертном уровне по ключевым вопросам взаимодействия стран Центральной Азии и России», – отметил Ж. Вахабов.
В свою очередь, Ф. Войтоловский подтвердил нацеленность на серьезную конструктивную работу с учетом имеющегося значительного потенциала сотрудничества.
Подписание Соглашения стало важным шагом на пути укрепления взаимодействия между аналитическими и научно-исследовательскими центрами Узбекистана и России. Стороны условились приступить к практической реализации достигнутых договорённостей в ближайшее время.