Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov ushbu tadbirda ishtirok etdi. O‘z nutqida MOXI direktori mintaqa davlatlari o‘rtasida ishonch va hamkorlikni mustahkamlashning ahamiyatini ta’kidladi.
J.Vahabovning ta’kidlashicha, so‘nggi yillarda Konsultativ uchrashuvlar formati ko‘p tomonlama hamkorlikning huquqiy asoslarini va institutsional poydevorini rivojlantirish uchun amaliy mexanizmga aylangan. U siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, o‘zaro foydali iqtisodiy hamkorlik uchun qulay sharoitlar yaratish va mintaqaning transport-kommunikatsiya salohiyatini mustahkamlashning muhimligini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasining Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Konsultativ uchrashuviga raisligi doirasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, suv va energiya resurslaridan birgalikda foydalanish, oziq-ovqat va ekologik xavfsizlikni ta’minlash, inson kapitalini rivojlantirish hamda madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash kabi asosiy ustuvor yo‘nalishlar belgilandi. Ushbu sohalar mintaqaviy birdamlikni mustahkamlash va yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash muhitini yaratishga qaratilgan.
Uchrashuvda shuningdek, terrorizm, ekstremizm, radikalizm va transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha asosiy masalalar muhokama qilindi. Ekologik xavfsizlik, transport xavfsizligi va Markaziy Osiyoning tranzit salohiyatini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni chuqurlashtirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan protokol qabul qilindi. Shuningdek, 2026-yilda Dushanbeda Markaziy Osiyo davlatlari Xavfsizlik Kengashlari kotiblari uchrashuvining uchinchi majlisini o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Ushbu uchrashuv Markaziy Osiyoda ko‘p tomonlama mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashda muhim rol o‘ynadi. Tomonlar qabul qilingan qarorlar mintaqada samarali o‘zaro ta’sir va barqarorlikni ta’minlash uchun asos bo‘lishiga ishonch bildirdilar.