MOXI direktori Afgʻoniston Jamoat ishlari vazirligida uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yil 8-fevral kuni Kobul shahrida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Afg‘oniston Jamoat ishlari vazirining temiryo‘l transporti masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Mavlaviy Muhammad Ishoq Sohibzoda bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar temiryo‘l hamda transport-logistika yo‘nalishidagi hamkorlikni rivojlantirish, yuk tashish va tranzit hajmlarini oshirish, shuningdek, qo‘shma infratuzilma loyihalarini ilgari surish istiqbollarini muhokama qildilar.
Transport sohasidagi hamkorlikda barqaror ijobiy dinamika ta’kidlab o‘tildi. Jumladan 2024-yilda xorijiy davlatlardan O‘zbekiston orqali Afg‘onistonga amalga oshirilgan tranzit tashuvlarning umumiy hajmi 3 mln. tonnadan oshdi.
MOXI direktori J. Vaxabov temiryo‘l loyihalarini birgalikda ilgari surish, logistika sohasini rivojlantirish, shuningdek qo‘shma korxonalar tashkil etish nafaqat hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochadi, balki Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklashga ham xizmat qilishini ta’kidladi.
O‘z navbatida, vazir o‘rinbosari M.I. Sohibzoda afg‘on tomoni qo‘shma infratuzilmaviy tashabbuslarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanligini tasdiqladi. Shuningdek, “O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston” transport yo‘lagi loyihasi savdo va tranzitni kuchaytirish, iqtisodiy o‘sish hamda mintaqalararo hamkorlikni kengaytirishga ko‘maklashish salohiyatiga ega ekanligi ta’kidlab o‘tildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar yuzaga kelayotgan masalalarni tezkor muhokama qilish va vaziyatni yaxshilash hamda amaliy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflarni ishlab chiqish maqsadida muntazam aloqalarni, jumladan, ekspert hamjamiyatlari ishtirokida, davom ettirish bo‘yicha kelishib oldilar.

Директор МИЦА провел встречу в Министерстве общественных работ Афганистана
8 февраля т.г. в г. Кабуле состоялась встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова с заместителем министра общественных работ Афганистана по вопросам железнодорожного транспорта Мавлави Мохаммадом Исхак Сахибзадой.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы развития железнодорожного и транспортно-логистического сотрудничества, наращивания грузоперевозок и транзита, а также перспективы продвижения совместных инфраструктурных проектов.
Отмечена устойчивая положительная динамика в транспортном взаимодействии. В 2024 г. общий объем транзитных перевозок из зарубежных стран через Узбекистан в Афганистан превысил 3 млн. т.
Директор МИЦА Ж. Вахабов подчеркнул, что совместное продвижение железнодорожных проектов, развитие логистики, а также создание совместных компаний откроют не только новые возможности сотрудничества, но и будут способствовать восстановлению экономики Афганистана.
В свою очередь заместитель министра М. И. Сахибзада подтвердил заинтересованность афганской стороны в реализации совместных инфраструктурных инициатив. Отмечено, что проект транспортного коридора «Узбекистан–Афганистан–Пакистан» способен усилить торговлю и транзит, содействовать экономическому росту и расширению межрегионального сотрудничества.
По итогам встречи стороны договорились поддерживать регулярные контакты, в том числе с участием экспертных сообществ для оперативного обсуждения возникающих вопросов и выработки конкретных предложений по улучшению ситуации и развитию практического сотрудничества.