MOXI direktori Afgʻoniston Jamoat ishlari vazirligida uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yil 8-fevral kuni Kobul shahrida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Afg‘oniston Jamoat ishlari vazirining temiryo‘l transporti masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Mavlaviy Muhammad Ishoq Sohibzoda bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida tomonlar temiryo‘l hamda transport-logistika yo‘nalishidagi hamkorlikni rivojlantirish, yuk tashish va tranzit hajmlarini oshirish, shuningdek, qo‘shma infratuzilma loyihalarini ilgari surish istiqbollarini muhokama qildilar.
Transport sohasidagi hamkorlikda barqaror ijobiy dinamika ta’kidlab o‘tildi. Jumladan 2024-yilda xorijiy davlatlardan O‘zbekiston orqali Afg‘onistonga amalga oshirilgan tranzit tashuvlarning umumiy hajmi 3 mln. tonnadan oshdi.
MOXI direktori J. Vaxabov temiryo‘l loyihalarini birgalikda ilgari surish, logistika sohasini rivojlantirish, shuningdek qo‘shma korxonalar tashkil etish nafaqat hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar ochadi, balki Afg‘oniston iqtisodiyotini tiklashga ham xizmat qilishini ta’kidladi.
O‘z navbatida, vazir o‘rinbosari M.I. Sohibzoda afg‘on tomoni qo‘shma infratuzilmaviy tashabbuslarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanligini tasdiqladi. Shuningdek, “O‘zbekiston–Afg‘oniston–Pokiston” transport yo‘lagi loyihasi savdo va tranzitni kuchaytirish, iqtisodiy o‘sish hamda mintaqalararo hamkorlikni kengaytirishga ko‘maklashish salohiyatiga ega ekanligi ta’kidlab o‘tildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar yuzaga kelayotgan masalalarni tezkor muhokama qilish va vaziyatni yaxshilash hamda amaliy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflarni ishlab chiqish maqsadida muntazam aloqalarni, jumladan, ekspert hamjamiyatlari ishtirokida, davom ettirish bo‘yicha kelishib oldilar.

The IICA Managing Director held a meeting at the Ministry of Public Works of Afghanistan
On February 8, 2026, in Kabul, Director of the International Institute for Central Asia (IICA) Amb. Javlon Vakhabov held a meeting with Mawlawi Mohammad Ishaq Sahibzada, Deputy Minister of public works for railway affairs.
During the discussion, the parties discussed the development of rail and transport-and-logistics cooperation, increasing cargo volumes and transit flows, and prospects for advancing joint infrastructure projects.
They noted the steady positive dynamics in transport cooperation. In 2024, the total volume of transit shipments from foreign countries routed through Uzbekistan to Afghanistan exceeded 3 million tons.
Amb. J. Vakhabov emphasized that joint advancement of railway projects, the development of logistics, and the establishment of joint ventures will create new opportunities for cooperation, as well as contribute to the economic recovery of Afghanistan.
Deputy Minister M.I. Sahibzada, in turn, reaffirmed the Afghan side’s interest in implementing joint infrastructure initiatives. It was noted that the “Uzbekistan–Afghanistan–Pakistan” transport corridor project could strengthen trade and transit, support economic growth, and expand interregional cooperation.
Following the meeting, the sides agreed to maintain regular direct contacts, including through expert communities, to promptly address emerging issues and develop specific proposals to improve the situation and deepen practical cooperation.