MOXI direktori Javlon Vaxabov Mo'g'uliston Strategik tadqiqotlar instituti xodimi Soyolgerel Nyamjav bilan uchrashdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Mo‘g‘uliston Milliy xavfsizlik kengashi qoshidagi Strategik tadqiqotlar instituti katta ilmiy xodimi Soyolgerel Nyamjav bilan uchrashdi. Ushbu birinchi kirish suhbatida O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasidagi o‘zaro ishonch va umumiy muammolarni hal etish bo‘yicha umumiy sadoqatga asoslangan mustahkam tarixiy sheriklik ta’kidlandi.
O‘zbekiston ham, Mo‘g‘uliston ham dengizga chiqish imkoniga ega bo‘lmagan davlatlar sifatida mintaqaviy hamkorlik muhimligini hamda iqtisodiy rivojlanish, aloqa va xavfsizlik bilan bog‘liq muammolarni hal etish zarurligini tan oladi. Ularning davom etayotgan hamkorligi ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va strategik hamkorlikni kengaytirishda muhim ahamiyatga ega.
Uchrashuvda Vaxabov va Nyamjav tadqiqot, siyosatni ishlab chiqish va mintaqaviy tashabbuslar sohalarida kelgusida hamkorlik qilishning potentsial yo'nalishlarini muhokama qildilar. Suhbat chog‘ida O‘zbekiston bilan Mo‘g‘uliston o‘rtasidagi mustahkam aloqalar, ikki davlat duch kelayotgan muammolarni hal etish bo‘yicha umumiy qarashlar mavjudligi tasdiqlandi.

Директор МИЦА Жавлон Вахабов встретился с Соёлгэрэл Нямжав из Института стратегических исследований Монголии
Директор Международного института Центральной Азии (IICA) Жавлон Вахабов встретился с Соёлгэрэл Нямжав, старшим научным сотрудником Института стратегических исследований при Совете национальной безопасности Монголии. Эта первая ознакомительная беседа подчеркнула прочное историческое партнерство между Узбекистаном и Монголией, основанное на взаимном доверии и общей приверженности решению общих проблем.
Как страны, не имеющие выхода к морю, и Узбекистан, и Монголия признают важность регионального сотрудничества и необходимость решения вопросов, связанных с экономическим развитием, взаимосвязанностью и безопасностью. Их постоянное партнерство имеет решающее значение для укрепления связей и расширения стратегического взаимодействия между двумя странами.
В ходе встречи Вахабов и Нямжав обсудили потенциальные направления дальнейшего сотрудничества в области исследований, разработки политики и региональных инициатив. В ходе беседы были подтверждены прочные связи между Узбекистаном и Монголией, а также общее видение решения проблем, с которыми сталкиваются обе страны.