MOXI direktori Javlon Vaxabov Mo'g'uliston Strategik tadqiqotlar instituti xodimi Soyolgerel Nyamjav bilan uchrashdi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov Mo‘g‘uliston Milliy xavfsizlik kengashi qoshidagi Strategik tadqiqotlar instituti katta ilmiy xodimi Soyolgerel Nyamjav bilan uchrashdi. Ushbu birinchi kirish suhbatida O‘zbekiston va Mo‘g‘uliston o‘rtasidagi o‘zaro ishonch va umumiy muammolarni hal etish bo‘yicha umumiy sadoqatga asoslangan mustahkam tarixiy sheriklik ta’kidlandi.
O‘zbekiston ham, Mo‘g‘uliston ham dengizga chiqish imkoniga ega bo‘lmagan davlatlar sifatida mintaqaviy hamkorlik muhimligini hamda iqtisodiy rivojlanish, aloqa va xavfsizlik bilan bog‘liq muammolarni hal etish zarurligini tan oladi. Ularning davom etayotgan hamkorligi ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va strategik hamkorlikni kengaytirishda muhim ahamiyatga ega.
Uchrashuvda Vaxabov va Nyamjav tadqiqot, siyosatni ishlab chiqish va mintaqaviy tashabbuslar sohalarida kelgusida hamkorlik qilishning potentsial yo'nalishlarini muhokama qildilar. Suhbat chog‘ida O‘zbekiston bilan Mo‘g‘uliston o‘rtasidagi mustahkam aloqalar, ikki davlat duch kelayotgan muammolarni hal etish bo‘yicha umumiy qarashlar mavjudligi tasdiqlandi.

IICA Director Javlon Vakhabov met with Soyolgerel Nyamjav of Mongolia's Institute for Strategic Studies
The Director of the International Institute for Central Asia (IICA), Javlon Vakhabov, recently met with Soyolgerel Nyamjav, Senior Researcher at the Institute for Strategic Studies under Mongolia’s National Security Council. This first introductory conversation underscored the strong, historical partnership between Uzbekistan and Mongolia, built on mutual trust and a shared commitment to addressing common challenges.
As landlocked nations, both Uzbekistan and Mongolia recognize the importance of regional cooperation and the need to tackle issues related to economic development, connectivity, and security. Their ongoing partnership is crucial for strengthening ties and enhancing the strategic collaboration between the two countries.
During the meeting, Vakhabov and Nyamjav discussed potential areas for further cooperation in research, policy development, and regional initiatives. The conversation reaffirmed the strong bond between Uzbekistan and Mongolia, and the shared vision for tackling challenges faced by both nations.