MOXI direktori “O‘zbekiston, Ozarboyjon va Yevropa – umumiy taraqqiyot yo‘lida hamkorlik” mavzuidagi yuqori darajadagi uchrashuvda ishtirok etdi
18–20 avgust 2025-yilda Toshkentda “O‘zbekiston, Ozarboyjon va Yevropa – umumiy taraqqiyot yo‘lida hamkorlik” mavzuidagi yuqori darajadagi uchrashuv bo‘lib o‘tmoqda. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi, Prezident huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti (SMTI) hamda Nizomiy Ganjaviy Xalqaro Markazi tomonidan tashkil etildi.
Uchrashuvda davlat organlari va parlamentlar vakillari, sobiq davlat va xalqaro tashkilotlar rahbarlari, YI delegatsiyalari, diplomatik korpus, shuningdek Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz mamlakatlarining yetakchi tahliliy markazlari va akademik doiralari ishtirok etmoqda.
Tadbir Prezident Shavkat Mirziyoyevning tabrigi bilan boshlandi; murojaatni tashqi siyosat bo‘yicha maslahatchi Abdulaziz Komilov o‘qib eshittirdi. Unda Nizomiy Ganjaviy Xalqaro Markazining nufuzli muloqot maydonchasi sifatidagi o‘rni, Nizomiyning uyg‘unlik va adolat haqidagi g‘oyalari dolzarbligi, Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni hamda Yevropa bilan hamkorlikni chuqurlashtirish ustuvor yo‘nalishlari qayd etildi.
Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarning yangi bosqichi, “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sammiti qarorlarini amaliy mazmun bilan to‘ldirish, transport-logistika va energetika yo‘laklarini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu jarayonlar mintaqaning G‘arb va Sharq o‘rtasidagi asosiy bog‘lovchi halqa sifatidagi rolini mustahkamlamoqda.
O‘zbekiston–Ozarboyjon munosabatlaridagi ijobiy dinamikalar alohida ta’kidlandi. Ozarboyjonning Markaziy Osiyo va Yevropani bog‘lovchi strategik “ko‘prik” sifatidagi funktsiyasi hamda Janubiy Kavkaz–Markaziy Osiyo o‘zaro hamkorligini kuchaytirish borasidagi sa’y-harakatlari e’tirof etildi.
O‘z nutqida MOXI direktori Javlon Vaxabov O‘rta koridor (Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi)ning Xitoy, Markaziy Osiyo va Yevropani ishonchli bog‘laydigan muhim transport-logistika arteriyasiga aylanayotganini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, ushbu yo‘lak marshrutni qariyb 2 500 kilometrga qisqartiradi va yetkazib berishni 15–20 kunda ta’minlaydi, bu esa an’anaviy yo‘nalishlar izdan chiqqan sharoitda eng samarali variantga aylanmoqda.
Javlon Vaxabov Ozarboyjon va Armaniston o‘rtasida barqaror tinchlik o‘rnatilishi koridor ahamiyatini yanada oshirishini, Zangazur uchastkasi hamda Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston temir yo‘li (KKO) esa Sharq–G‘arb bo‘ylab barqaror infratuzilmaning strategik bo‘g‘inlari bo‘lishini qayd etdi.
U, shuningdek, O‘rta koridorga Osiyo, Yaqin Sharq va Yevropadagi mamlakatlar katta qiziqish bildirayotganini, uni mintaqalararo aloqalarni mustahkamlashning muhim vositasi sifatida ko‘rayotganini bildirdi. Xususan, YI Samarqand sammitida mintaqa bilan barqaror transport bog‘liqligini qo‘llab-quvvatlaganini tasdiqladi va transport yo‘laklarini rivojlantirishni o‘z ichiga olgan €12 mlrd hajmdagi investitsiya paketini e’lon qildi.
Yakunida Javlon Vaxabov O‘rta koridorni dinamik rivojlantirish muvofiqlashtirilgan sa’y-harakatlarni talab etishini ta’kidladi: infratuzilma loyihalarini YIning Global Gateway tashabbusi bilan uyg‘unlashtirish, tranzit qoidalari va tariflarini uyg‘unlashtirish, moslashuvchan investitsiyalarni safarbar etish (yiliga $40 mlrd gacha, KKO loyihasida YEIB va YEBRD ishtirokini ham qamrab olgan holda) hamda Yevropa institutlari ko‘magida logistika raqamlashtirishini jadallashtirish zarur.

Директор МИЦА принял участие на встрече высокого уровня «Узбекистан, Азербайджан и Европа – сотрудничество ради общего развития»
18–20 августа 2025 года в Ташкенте проходит встреча высокого уровня «Узбекистан, Азербайджан и Европа – сотрудничество ради общего развития», организованная Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, Агентством стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан, Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) и Международным центром Низами Гянджеви.
На встречу были приглашены представители государственных органов и парламентов, бывшие руководители государств и международных организаций, делегации Европейского союза, дипломатический корпус, ведущие аналитические центры и академическое сообщество стран Центральной Азии и Южного Кавказа.
Мероприятие началось с приветственных слов Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, которые зачитал советник по внешней политике Абдулазиз Камилов. В послании была отмечена значимая роль Международного центра Низами Гянджеви как авторитетной диалоговой платформы, подчеркнута актуальность идей Низами Гянджеви о гармонии и справедливости, а также обозначены приоритеты углубления межрегиональной взаимосвязанности Центральной Азии и Южного Кавказа и их партнёрства с Европой.
Особое внимание было уделено новому этапу отношений региона с ЕС, практическому наполнению решений саммита «Центральная Азия — Европейский союз», развитию транспортно-логистических и энергетических коридоров, что укрепляет роль региона как ключевого узла между Западом и Востоком.
Отдельно отмечен прогресс узбекско-азербайджанских отношений и важная функция Азербайджана как стратегического моста между Центральной Азией и Европой, а также значимость усилий Баку по укреплению взаимодействия Южного Кавказа и Центральной Азии.
В своем выступлении директор МИЦА Жавлон Вахабов подчеркнул, что Срединный коридор превращается в ключевую транспортно-логистическую артерию, способную надёжно соединить Китай, Центральную Азию и Европу. По его словам, этот маршрут сокращает путь почти на 2500 километров и обеспечивает доставку всего за 15–20 дней, что делает его наиболее эффективным направлением в условиях кризиса традиционных путей.
Вместе с тем, Жавлон Вахабов отметил, что установление мира между Азербайджаном и Арменией придаёт коридору ещё большую значимость, тогда как Зангезурский участок и строительство железной дороги «Китай–Кыргызстан–Узбекистан» станут стратегическим звеном устойчивой инфраструктуры Восток–Запад.
Директор МИЦА также подчеркнул, что развитием Срединного коридора активно интересуются страны Азии, Ближнего Востока и Европы, видя в нём важный элемент укрепления межрегиональных связей. Как отмечалось, особую роль играет ЕС, который на саммите в Самарканде подтвердил поддержку устойчивой транспортной взаимосвязанности с регионом и объявил инвестиционный пакет в €12 млрд, включая развитие транспортных коридоров.
В заключение Жавлон Вахабов отметил, что для динамичного развития Срединного коридора необходимы согласованные усилия: сопряжение инфраструктурных проектов с инициативой ЕС «Глобальные ворота», унификация транзитных правил и тарифов, гибкие инвестиции (до $40 млрд в год, включая участие ЕБРР и ЕИБ в проекте ККУ), а также ускоренная цифровизация логистики при поддержке европейских институтов.