MOXI direktori Saudiya Arabistoni qirolligi elchisi bilan uchrashuv o'tkazdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Saudiya Arabistoni Podshohligining Toshkentdagi elchisi Yusuf al-Utaybiy bilan hamkorlikning keyingi istiqbollarini muhokama qilish maqsadida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot avvalida tomonlar Markaziy Osiyo va Fors ko‘rfazi mintaqasi xalqlarining tarixiy o‘zaro bog‘liqligini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Ushbu bog‘lovchi omil yaqin savdo aloqalari, umumiy qadriyatlar, an'analar va dinga asoslanadi.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashining tarixiy sammitining samarali natijalari alohida ta’kidlandi. Mazkur sammit yakunlari savdo, transport, qishloq xoʻjaligi, sanoat kooperatsiyasi, “yashil” energetika, raqamli iqtisodiyot va innovatsiyalarni rivojlantirish kabi asosiy yoʻnalishlarda hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun muhim turtki boʻldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan “C5+” mamlakatlari va Ko‘rfaz davlatlarining Jidda shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi uchrashuvida taqdim etilgan qator tashabbuslarni amalga oshirish, jumladan, Do‘stlik, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitimni imzolash, Investorlar kengashini tashkil etish va “Ko‘rfaz – Markaziy Osiyo” deb nomlangan yagona vizasiz turizm makonini shakllantirish muhimligiga alohida e’tibor qaratilmoqda, shuningdek, bo‘lajak voqea – Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz mintaqasi davlat rahbarlarining 2025 yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan ikkinchi sammiti ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidentining ikki tomonlama asosda amalga oshirilgan tashabbuslari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani fonida O‘zbekiston bilan Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash borasida ham muhim qadamlar qo‘yilgani qayd etildi. Shunday qilib, turizm sohasidagi hamkorlik faol rivojlanish bosqichida. 2023 yilda O‘zbekistondan borgan sayyohlar soni 500 ming kishiga yetdi.
Uchrashuvda vizani tartibga solish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonlik sayyohlarga Saudiya Arabistoniga tashrif buyurish uchun elektron viza olish imkoniyatini beruvchi yangilik muhim qadamdir. Ushbu ko'p martalik vizaning amal qilish muddati bir yil bo'lib, sayyohlarga mamlakatda 90 kungacha qolish imkonini beradi.
Hamkorlikning ushbu sohasi ikki davlat uchun ham strategik ahamiyatga ega ekani ta’kidlanib, ayni paytda har hafta o‘zaro 28 ta reys amalga oshirilayotgani qayd etildi. Kelgusida bu ko‘rsatkichni haftasiga 50 ta reysga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Suhbat yakunida tomonlar Markaziy Osiyo va Fors ko‘rfazi mintaqasi mamlakatlari ekspert va tahliliy hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlikni oshirish muhimligini ta’kidladilar, shuningdek, MOXI va Saudiya Arabistonining yetakchi tahlil markazlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatishga kelishib oldilar.

IICA Director held a meeting with the Ambassador of the Kingdom of Saudi Arabia
The International Institute of Central Asia hosted a meeting with Ambassador of the Kingdom of Saudi Arabia in Tashkent Yusuf al-Utaybiy to discuss further prospects of interaction.
At the beginning of the dialog, the participants of the meeting noted with satisfaction the historical interconnectedness of the peoples of Central Asia and the Gulf region. This binding element is based on close trade ties, common values, traditions and religion.
In addition, the productive results of the historic summit of the Heads of State of Central Asia and the Cooperation Council for the Arab States of the Gulf were highlighted. The results of this summit served as an important impetus for further cooperation in key areas such as trade, transportation, agriculture, industrial cooperation, development of "green" energy, digital economy and innovations.
Special attention was paid to the importance of the implementation of a number of initiatives proposed by President Shavkat Mirziyoyev and presented at the first meeting of the C5+ countries and the Gulf States in Jeddah, including the signing of the Treaty of Friendship, Regional Interconnectivity and Cooperation, the establishment of the Investors' Council and the formation of a single visa-free tourist space under the name of "Gulf-Central Asia", and also noted the upcoming event - the Second Summit of the Heads of State of Central Asia and the Gulf Region in Samarkand in 2025.
Against the backdrop of the successful realization of the initiatives of the President of Uzbekistan carried out on a bilateral basis, important steps towards strengthening mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and Saudi Arabia have also been noted. Thus, partnership relations in the tourism sector are in the stage of active development. In 2023, the number of tourists from Uzbekistan reached an impressive 500 thousand people.
During the meeting, special attention was also paid to the issue of visa regulation. The innovation providing Uzbek tourists with an opportunity to obtain an electronic visa to visit Saudi Arabia is an important step. This multiple-entry visa is valid for a year, allowing tourists to stay in the country for up to 90 days.
The strategic importance of this direction of cooperation for both countries was also emphasized, and it was noted that currently 28 mutual flights are carried out weekly. In the future it is planned to increase this indicator up to 50 flights per week.
At the end of the meeting, the parties noted the importance of increasing cooperation between expert-analytical communities of Central Asia and the Gulf region, and also agreed to establish partnerships between IICA and leading analytical centers of Saudi Arabia.