MOXI direktori Saudiya Arabistoni qirolligi elchisi bilan uchrashuv o'tkazdi
Markaziy Osiyo xalqaro institutida Saudiya Arabistoni Podshohligining Toshkentdagi elchisi Yusuf al-Utaybiy bilan hamkorlikning keyingi istiqbollarini muhokama qilish maqsadida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot avvalida tomonlar Markaziy Osiyo va Fors ko‘rfazi mintaqasi xalqlarining tarixiy o‘zaro bog‘liqligini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Ushbu bog‘lovchi omil yaqin savdo aloqalari, umumiy qadriyatlar, an'analar va dinga asoslanadi.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashining tarixiy sammitining samarali natijalari alohida ta’kidlandi. Mazkur sammit yakunlari savdo, transport, qishloq xoʻjaligi, sanoat kooperatsiyasi, “yashil” energetika, raqamli iqtisodiyot va innovatsiyalarni rivojlantirish kabi asosiy yoʻnalishlarda hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun muhim turtki boʻldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan “C5+” mamlakatlari va Ko‘rfaz davlatlarining Jidda shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi uchrashuvida taqdim etilgan qator tashabbuslarni amalga oshirish, jumladan, Do‘stlik, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitimni imzolash, Investorlar kengashini tashkil etish va “Ko‘rfaz – Markaziy Osiyo” deb nomlangan yagona vizasiz turizm makonini shakllantirish muhimligiga alohida e’tibor qaratilmoqda, shuningdek, bo‘lajak voqea – Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz mintaqasi davlat rahbarlarining 2025 yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan ikkinchi sammiti ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidentining ikki tomonlama asosda amalga oshirilgan tashabbuslari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani fonida O‘zbekiston bilan Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash borasida ham muhim qadamlar qo‘yilgani qayd etildi. Shunday qilib, turizm sohasidagi hamkorlik faol rivojlanish bosqichida. 2023 yilda O‘zbekistondan borgan sayyohlar soni 500 ming kishiga yetdi.
Uchrashuvda vizani tartibga solish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonlik sayyohlarga Saudiya Arabistoniga tashrif buyurish uchun elektron viza olish imkoniyatini beruvchi yangilik muhim qadamdir. Ushbu ko'p martalik vizaning amal qilish muddati bir yil bo'lib, sayyohlarga mamlakatda 90 kungacha qolish imkonini beradi.
Hamkorlikning ushbu sohasi ikki davlat uchun ham strategik ahamiyatga ega ekani ta’kidlanib, ayni paytda har hafta o‘zaro 28 ta reys amalga oshirilayotgani qayd etildi. Kelgusida bu ko‘rsatkichni haftasiga 50 ta reysga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Suhbat yakunida tomonlar Markaziy Osiyo va Fors ko‘rfazi mintaqasi mamlakatlari ekspert va tahliliy hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlikni oshirish muhimligini ta’kidladilar, shuningdek, MOXI va Saudiya Arabistonining yetakchi tahlil markazlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatishga kelishib oldilar.

Директор МИЦА провёл встречу с послом Королевства Саудовской Аравии
В Международном институте Центральной Азии состоялась встреча с послом Королевства Саудовской Аравии в Ташкенте Юсуфом ал-Утайбием с целью обсуждения дальнейших перспектив взаимодействия.
В начале диалога участники встречи с удовлетворением констатировали историческую взаимосвязанность народов Центральной Азии и региона Залива. Этот связующий элемент основан на тесных торговых связях, общих ценностях, традициях и религии.
Кроме того, были выделены продуктивные результаты исторического саммита Глав государств Центральной Азии и Совета сотрудничества арабских государств Залива. Итоги этого саммита послужили важным импульсом для дальнейшего взаимодействия в ключевых областях, таких как торговля, транспорт, сельское хозяйство, промышленная кооперация, развитие «зелёной» энергетики, цифровой экономики и инноваций.
Особое внимание уделено значимости реализации ряда предложенных президентом Шавкатом Мирзиёевым инициатив, представленных на первой встрече стран C5+ и государств Залива в Джидде, включая подписание Договора о дружбе, региональной взаимосвязанности и сотрудничестве, создание Совета инвесторов и формирование единого безвизового туристического пространства под названием «Залив – Центральная Азия», а также отмечено предстоящее событие – второй саммит глав государств Центральной Азии и региона Залива в Самарканде в 2025 году.
На фоне успешной реализации инициатив Президента Узбекистана, осуществляемых на двусторонней основе, отмечены также важные шаги в направлении укрепления взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Саудовской Аравией. Так партнёрские отношения в туристической сфере находятся в стадии активного развития. В 2023 году количество туристов из Узбекистана достигло впечатляющей отметки в 500 тысяч человек.
В ходе встречи особое внимание также было уделено вопросу визового регулирования. Нововведение, предоставляющее узбекским туристам возможность получения электронной визы для посещения Саудовской Аравии, является важным шагом. Эта многократная виза действительна в течение года, позволяя туристам находиться в стране до 90 дней.
Также подчёркнуто стратегическое значение данного направления сотрудничества для обеих стран, отмечено, что в настоящее время еженедельно выполняется 28 взаимных авиаперелётов. В перспективе планируется увеличить этот показатель до 50 рейсов в неделю.
В завершение встречи стороны отметили важность наращивания сотрудничества между экспертно-аналитическими сообществами стран Центральной Азии и региона Залива, а также договорились о налаживании партнерских связей МИЦА с ведущими аналитическими центрами Саудовской Аравии.