Muloqot avvalida tomonlar Markaziy Osiyo va Fors ko‘rfazi mintaqasi xalqlarining tarixiy o‘zaro bog‘liqligini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Ushbu bog‘lovchi omil yaqin savdo aloqalari, umumiy qadriyatlar, an'analar va dinga asoslanadi.
Bundan tashqari, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashining tarixiy sammitining samarali natijalari alohida ta’kidlandi. Mazkur sammit yakunlari savdo, transport, qishloq xoʻjaligi, sanoat kooperatsiyasi, “yashil” energetika, raqamli iqtisodiyot va innovatsiyalarni rivojlantirish kabi asosiy yoʻnalishlarda hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun muhim turtki boʻldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan “C5+” mamlakatlari va Ko‘rfaz davlatlarining Jidda shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi uchrashuvida taqdim etilgan qator tashabbuslarni amalga oshirish, jumladan, Do‘stlik, mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik va hamkorlik to‘g‘risidagi Bitimni imzolash, Investorlar kengashini tashkil etish va “Ko‘rfaz – Markaziy Osiyo” deb nomlangan yagona vizasiz turizm makonini shakllantirish muhimligiga alohida e’tibor qaratilmoqda, shuningdek, bo‘lajak voqea – Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz mintaqasi davlat rahbarlarining 2025 yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan ikkinchi sammiti ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidentining ikki tomonlama asosda amalga oshirilgan tashabbuslari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani fonida O‘zbekiston bilan Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni mustahkamlash borasida ham muhim qadamlar qo‘yilgani qayd etildi. Shunday qilib, turizm sohasidagi hamkorlik faol rivojlanish bosqichida. 2023 yilda O‘zbekistondan borgan sayyohlar soni 500 ming kishiga yetdi.
Uchrashuvda vizani tartibga solish masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekistonlik sayyohlarga Saudiya Arabistoniga tashrif buyurish uchun elektron viza olish imkoniyatini beruvchi yangilik muhim qadamdir. Ushbu ko'p martalik vizaning amal qilish muddati bir yil bo'lib, sayyohlarga mamlakatda 90 kungacha qolish imkonini beradi.
Hamkorlikning ushbu sohasi ikki davlat uchun ham strategik ahamiyatga ega ekani ta’kidlanib, ayni paytda har hafta o‘zaro 28 ta reys amalga oshirilayotgani qayd etildi. Kelgusida bu ko‘rsatkichni haftasiga 50 ta reysga yetkazish rejalashtirilmoqda.
Suhbat yakunida tomonlar Markaziy Osiyo va Fors ko‘rfazi mintaqasi mamlakatlari ekspert va tahliliy hamjamiyatlari o‘rtasidagi hamkorlikni oshirish muhimligini ta’kidladilar, shuningdek, MOXI va Saudiya Arabistonining yetakchi tahlil markazlari o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatishga kelishib oldilar.