Suhbat davomida ikki tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, jumladan akademik, iqtisodiy hamda madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar qo‘shma tadbirlarni tashkil etish, ekspertlar almashinuvini rivojlantirish va mintaqaviy dolzarb masalalar bo‘yicha tahliliy materiallar tayyorlash masalalarida fikr almashdilar.
Alohida e’tibor 2025-yil 24–25-iyun kunlari bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Mongoliyaga Davlat tashrifi natijalariga qaratildi. Tashrif o‘zbek-mongol munosabatlarini rivojlantirishda muhim bosqich bo‘lgani, ikki tomonlama muloqotga yangi turtki bergani hamda iqtisodiyot, transport va gumanitar sohalarda aniq ustuvor yo‘nalishlarni belgilab bergani ta’kidlandi.
Mongoliya elchisi Batbaatar Daadankhu O‘zbekistonda diplomatik vakolatxona ochilishining tarixiy ahamiyatini qayd etdi — bu rasmiy aloqalar o‘rnatilganidan keyingi 30 yildan ortiq davr ichida birinchi marta amalga oshirildi. Elchi, shuningdek, Mongoliyaning tashqi siyosat muvozanatining asosiy vositasi bo‘lgan “uchinchi qo‘shni” siyosatini ilgari surish muhimligini ta’kidladi. Bu siyosat O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik va ko‘pvektorli diplomatiya tamoyillariga uyg‘un ekani qayd etildi.
O‘z navbatida, MOXI direktori Javlon Vaxabov Toshkent va Ulan-Bator o‘rtasida barqaror ekspertlik muloqotini yo‘lga qo‘yish muhimligini ta’kidladi. U ikki mamlakatning geografik o‘xshash sharoitlari — dengizga chiqish yo‘li yo‘qligi va yirik davlatlar bilan o‘ralganligi — tajriba almashish dolzarbligini yanada kuchaytirishini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu transport bog‘liqligi, barqaror rivojlanish va muvozanatli xalqaro kun tartibini shakllantirish masalalarida qo‘shma ishlarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha motivatsiya yaratadi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zbek-mongol muloqotini chuqurlashtirish va hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha amaliy qadamlarni davom ettirishga o‘zaro manfaatdorlikni yana bir bor tasdiqladilar.