MOXI direktori va Mongoliya Elchisi uchrashuvi
2024-yilda ochilgan Toshkentdagi Mongoliya Elchixonasida Markaziy Osiyo xalqaro instituti (MOXI) direktori Javlon Vaxabov O‘zbekiston Respublikasidagi Mongoliya Favqulodda va Muxtor Elchisi Batbaatar Daadankhu bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida ikki tomonlama hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari, jumladan akademik, iqtisodiy hamda madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar qo‘shma tadbirlarni tashkil etish, ekspertlar almashinuvini rivojlantirish va mintaqaviy dolzarb masalalar bo‘yicha tahliliy materiallar tayyorlash masalalarida fikr almashdilar.
Alohida e’tibor 2025-yil 24–25-iyun kunlari bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Mongoliyaga Davlat tashrifi natijalariga qaratildi. Tashrif o‘zbek-mongol munosabatlarini rivojlantirishda muhim bosqich bo‘lgani, ikki tomonlama muloqotga yangi turtki bergani hamda iqtisodiyot, transport va gumanitar sohalarda aniq ustuvor yo‘nalishlarni belgilab bergani ta’kidlandi.
Mongoliya elchisi Batbaatar Daadankhu O‘zbekistonda diplomatik vakolatxona ochilishining tarixiy ahamiyatini qayd etdi — bu rasmiy aloqalar o‘rnatilganidan keyingi 30 yildan ortiq davr ichida birinchi marta amalga oshirildi. Elchi, shuningdek, Mongoliyaning tashqi siyosat muvozanatining asosiy vositasi bo‘lgan “uchinchi qo‘shni” siyosatini ilgari surish muhimligini ta’kidladi. Bu siyosat O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik va ko‘pvektorli diplomatiya tamoyillariga uyg‘un ekani qayd etildi.
O‘z navbatida, MOXI direktori Javlon Vaxabov Toshkent va Ulan-Bator o‘rtasida barqaror ekspertlik muloqotini yo‘lga qo‘yish muhimligini ta’kidladi. U ikki mamlakatning geografik o‘xshash sharoitlari — dengizga chiqish yo‘li yo‘qligi va yirik davlatlar bilan o‘ralganligi — tajriba almashish dolzarbligini yanada kuchaytirishini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu transport bog‘liqligi, barqaror rivojlanish va muvozanatli xalqaro kun tartibini shakllantirish masalalarida qo‘shma ishlarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha motivatsiya yaratadi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zbek-mongol muloqotini chuqurlashtirish va hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha amaliy qadamlarni davom ettirishga o‘zaro manfaatdorlikni yana bir bor tasdiqladilar.

Состоялась встреча директора МИЦА с Чрезвычайным и Полномочным Послом Монголии
В здании Посольства Монголии в Ташкенте, открытого в 2024 году, состоялась встреча директора Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлона Вахабова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Монголии в Узбекистане Батбаатаром Дааданху.
В ходе беседы были обсуждены основные направления двустороннего сотрудничества, включая перспективы взаимодействия в академической, экономической и культурно-гуманитарной сферах. Стороны обменялись мнениями по организации совместных мероприятий, развитию экспертных обменов и подготовке аналитических материалов по актуальным региональным вопросам.
Отдельное внимание было уделено итогам Государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Монголию, состоявшегося 24-25 июня 2025 года. Было отмечено, что визит стал важным этапом в развитии узбекско-монгольских отношений, придал новый импульс двустороннему диалогу и обозначил конкретные приоритеты в экономической, транспортной и гуманитарной сферах.
Посол Монголии отметил историческую значимость открытия дипломатической миссии в Узбекистане — впервые за более чем 30 лет с момента установления официальных связей, и выразил готовность к дальнейшему расширению контактов. Он также подчеркнул важность продвижения политики «третьего соседа» как ключевого инструмента внешнеполитического баланса Монголии, созвучного с подходами Узбекистана по формированию добрососедской и многовекторной дипломатии в Центральной Азии.
В свою очередь, директор МИЦА Жавлон Вахабов акцентировал внимание на необходимости выстраивания устойчивого экспертного диалога между Ташкентом и Улан-Батором, а также отметил актуальность обмена опытом в контексте схожего географического положения двух стран — не имеющих выхода к морю и находящихся в окружении крупных мировых держав.
По его словам, это создаёт дополнительную мотивацию для совместной работы по вопросам транспортной взаимосвязанности, устойчивого развития и формирования сбалансированной международной повестки.
В завершение встречи стороны подтвердили взаимную заинтересованность в углублении узбекско-монгольского диалога и продолжении практических шагов по активизации партнёрства.