Muzokaralar davomida tomonlar tahliliy markazlar darajasidagi ikki tomonlama hamkorlikda ijobiy dinamikani qayd etdilar va mintaqada barqaror siyosiy va iqtisodiy jarayonlarni ilgari surishda ekspert aloqalarini mustahkamlash strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidladilar. Alohida e’tibor, Mongoliya instituti vakili Soyolgerel Namjyaning 2023 yil oktyabr oyida O‘zbekiston parlament saylovlarida xalqaro kuzatuvchi sifatida ishtiroki, shuningdek, uning MOXIga tashrifi va Toshkentda bo‘lib o‘tgan mazmunli ekspert muhokamasiga qaratildi.
Javlon Vahabov MOXI nomidan Shimoli-Sharqiy Osiyoda xavfsizlik masalalari bo‘yicha Ulanbaator muloqotiga taklif etilgani uchun mongol tomoniga minnatdorchilik bildirdi. Mazkur muloqot Mongoliya Strategik tadqiqotlar instituti va Tashqi ishlar vazirligi tashabbusi bilan o‘tkazilmoqda va mintaqaviy darajadagi konstruktiv fikr almashinuvi hamda birgalikdagi yondashuvlarni ishlab chiqishda muhim platforma hisoblanadi.
Ta’kidlandiki, Mongoliya O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyo uchun muhim hamkor bo‘lib, ekspertlar o‘rtasidagi aloqalar ishonchni mustahkamlash va o‘zaro anglashuv muhitini shakllantirishga xizmat qiladi.
Uchrashuvning asosiy natijalaridan biri MOXI va Mongoliya Strategik tadqiqotlar instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv to‘g‘risida memorandum imzolanishi bo‘ldi. Mazkur hujjat muntazam bilim almashinuvi, qo‘shma tadqiqotlarni amalga oshirish, hamda mintaqaviy xavfsizlik, iqtisodiy taraqqiyot va gumanitar hamkorlikdan tortib, keng ko‘lamli sohalarda ekspertlik hamkorligini rivojlantirishni nazarda tutadi.
O‘z izohlarida Javlon Vahabov so‘nggi yillarda ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlardagi tarixiy voqealarga ham alohida to‘xtaldi, xususan, 2024 yilda Mongoliya Prezidenti tomonidan O‘zbekistonga amalga oshirilgan ilk davlat tashrifi, siyosiy aloqalarni mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni kengaytirish, gumanitar sohada hamkorlikni chuqurlashtirish va Toshkentda Mongoliya elchixonasi ochilganini muhim voqea sifatida ta’kidladi.
Tomonlar “Markaziy Osiyo – Shimoli-Sharqiy Osiyo” kengaytirilgan dialogini ham o‘z ichiga olgan yangi ekspert formatlarini yo‘lga qo‘yishga qiziqish bildirdilar. Bu mintaqaviy savdo, investitsiya va o‘zaro bog‘liqlik sohasida barqaror taraqqiyot masalalarini muhokama qilish uchun yangi maydon yaratadi.
Javlon Vahabov Mongoliya instituti vakillarini O‘zbekistonga javob tashrifi bilan taklif qildi va Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari doirasida MOXI tomonidan tashkil etiladigan tadbirlarda ishtirok etishga chorladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar intellektual dialogni yanada chuqurlashtirish, qo‘shma ekspert tashabbuslarini ilgari surish va o‘zaro hurmat, ochiqlik va uzoq muddatli hamkorlik asosida o‘zbek-mongol munosabatlarini rivojlantirishga sodiqliklarini tasdiq etdilar.