MOXI va BMTning Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash yoʻllarini muhokama qildi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi (UNRCCA) rahbari Kaxa Imnadze bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida Markaziy Osiyodagi jarayonlarning rivojlanishi, C5+1 formatlari, UNRCCA va MOXI o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning istiqbollari va yo’nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
K.Imnadze O‘zbekiston rahbari tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan yaqinlashishga qaratilgan yaxshi qo‘shnichilik va ochiqlik siyosatidan minnatdorlik bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday konstruktiv yo’nalish tufayli so‘nggi bir necha yil ichida mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash uchun o‘ziga xos sharoitlar yaratildi.
Uchrashuv davomida diplomat ushbu tashkilot vakolatidan kelib chiqqan holda UNRCCA faoliyatining asosiy yo‘nalishlari haqida gapirdi. Shu tariqa diplomat siyosat va xavfsizlik sohasi, mintaqadagi suv resurslari masalalari, ayollar va yoshlar o‘rtasidagi muloqotni rivojlantirish, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatni hal etishni ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgiladi.
Suhbat yakunida K.Imnadze Institut tadbirlarida faol ishtirok etib, MOXI bilan doimiy aloqalarni davom ettirishga, shuningdek, Institut va mintaqaviy tahliliy tuzilmalar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga hamda Markaziy Osiyoda tinchlik, xavfsizlik va farovonlikni mustahkamlash manfaatlari yo‘lida Osiyo ekspertlar forumi doirasida koʻmaklashishga tayyorligini bildirdi.

МИЦА и Региональный центр ООН по превентивной дипломатии обсудили пути укрепления мира и стабильности в Центральной Азии
Директор Международного института Центральной Азии Жавлон Вахабов провёл встречу со Специальным Представителем Генерального секретаря ООН по Центральной Азии, главой Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Каха Имнадзе.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о развитии процессов в Центральной Азии, форматах «С5+1», перспективах и формах взаимодействия РЦПДЦА с МИЦА.
К. Имнадзе выразил признательность проводимой Главой Узбекистана политике добрососедства и открытости, направленной на сближение со странами Центральной Азии. По его словам, благодаря такому конструктивному курсу, за последние несколько лет были созданы уникальные условия для укрепления взаимоотношений между странами региона.
В ходе беседы дипломат рассказал об основных направлениях деятельности РЦПДЦА, исходя из мандата этой организации. Так, в качестве приоритетных направлений дипломат обозначил сферу политики и безопасности, вопросы водных ресурсов региона, развитие диалога женщин и молодёжи, а также урегулирование ситуации в Афганистане.
В завершение встречи К. Имнадзе выразил готовность и далее поддерживать постоянные контакты с МИЦА, активно участвуя в мероприятиях Института, а также содействовать развитию сотрудничества между МИЦА и региональными аналитическими структурами в рамках Центральноазиатского экспертного форума в интересах укрепления мира, безопасности и процветания в Центральной Азии.