MOXI va BMTning Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi Markaziy Osiyoda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash yoʻllarini muhokama qildi
Markaziy Osiyo xalqaro instituti direktori Javlon Vaxabov BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi (UNRCCA) rahbari Kaxa Imnadze bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida Markaziy Osiyodagi jarayonlarning rivojlanishi, C5+1 formatlari, UNRCCA va MOXI o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning istiqbollari va yo’nalishlari yuzasidan fikr almashildi.
K.Imnadze O‘zbekiston rahbari tomonidan Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan yaqinlashishga qaratilgan yaxshi qo‘shnichilik va ochiqlik siyosatidan minnatdorlik bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunday konstruktiv yo’nalish tufayli so‘nggi bir necha yil ichida mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash uchun o‘ziga xos sharoitlar yaratildi.
Uchrashuv davomida diplomat ushbu tashkilot vakolatidan kelib chiqqan holda UNRCCA faoliyatining asosiy yo‘nalishlari haqida gapirdi. Shu tariqa diplomat siyosat va xavfsizlik sohasi, mintaqadagi suv resurslari masalalari, ayollar va yoshlar o‘rtasidagi muloqotni rivojlantirish, shuningdek, Afg‘onistondagi vaziyatni hal etishni ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgiladi.
Suhbat yakunida K.Imnadze Institut tadbirlarida faol ishtirok etib, MOXI bilan doimiy aloqalarni davom ettirishga, shuningdek, Institut va mintaqaviy tahliliy tuzilmalar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga hamda Markaziy Osiyoda tinchlik, xavfsizlik va farovonlikni mustahkamlash manfaatlari yo‘lida Osiyo ekspertlar forumi doirasida koʻmaklashishga tayyorligini bildirdi.

IICA and UN Regional Centre for Preventive Diplomacy discuss ways to strengthen peace and stability in Central Asia
Javlon Vakhabov, the Director of the International Institute for Central Asia, met with Kakha Imnadze, the Special Representative of the UN Secretary-General for Central Asia and the Head of the UN Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia (UNRCCA).
During the conversation, participants discussed the development of processes in Central Asia, as well as the 'C5+1' formats and the potential for collaboration between CAREC and IICA.
- Imnadze expressed gratitude for the policy of good-neighbourliness and openness pursued by the head of Uzbekistan, aimed at bringing the countries of Central Asia closer together. He noted that this constructive approach has created unique conditions over the past few years to strengthen relations between the countries in the region.
The diplomat discussed the UNRCCA's main activities, based on its mandate. They identified politics and security, water issues, dialogue between women and youth, and the situation in Afghanistan as priority areas.
- Imnadze expressed his readiness to maintain permanent contacts with IICA through active participation in the Institute's events and to promote cooperation between IICA and regional analytical structures within the framework of the Central Asian Expert Forum in the interests of strengthening peace, security and prosperity in Central Asia.