MOXI va Dubaydagi b’huth markazi akademik hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi
Markaziy Osiyo Xalqaro Instituti (MOXI) direktori Javlon Vahabov Muhammad Baharun, Dubay Jamoatchilik Siyosatini Tadqiq qilish Markazi (b’huth) bosh direktori bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida ikki muassasa o‘rtasida akademik va ekspertlik hamkorligini rivojlantirish imkoniyatlari, jumladan, qo‘shma tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, mutaxassislar almashinuvi va siyosiy muloqot uchun tematik platformalar yaratish masalalari muhokama qilindi.
Muhammad Baharun tahlil markazlari mintaqaviy anglashuv va barqarorlikni mustahkamlashda muhim o’rin egallashini, ayniqsa Birlashgan Arab Amirliklarining Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan aloqalarni kengaytirishga qiziqishi ortib borayotganini ta’kidladi.
Ta’kidlandiki, bugungi kunda BAA o‘z iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash maqsadida Markaziy Osiyo, jumladan, O‘zbekistonga faol investitsiya kiritmoqda.
Tomonlar ilmiy tadqiqotlar, ekspertlar almashinuvi va siyosiy tahlil sohalarida qo‘shma tashabbuslarni ilgari surish orqali barqaror hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

МИЦА и Дубайский исследовательский центр обсуждают перспективы академического сотрудничества
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Жавлон Вахабов провёл встречу с Мухаммедом Бахаруном, генеральным директором Центра исследований общественной политики Дубая (b’huth).
Стороны обсудили возможности академического и экспертного взаимодействия между двумя учреждениями, включая реализацию совместных исследовательских проектов, обмен специалистами и создание платформ для политического диалога.
Мухаммед Бахарун отметил, что аналитические центры играют ключевую роль в укреплении взаимопонимания и устойчивости в регионе, особенно в контексте растущего интереса Объединённых Арабских Эмиратов к Центральной Азии.
Отмечено, что в настоящее время ОАЭ активно инвестируют в Центральную Азию, включая Узбекистан, с целью диверсификации своей экономики и укрепления регионального сотрудничества.
Стороны выразили заинтересованность в развитии устойчивого партнёрства, направленного на продвижение совместных инициатив в области исследований, обмена экспертами и политического анализа.